Koliko znamo o lečenju matičnim ćelijama?

Lečenje matičnim ćelijama je proglašeno za jedno od onih koji će promeniti svet u 21. veku, ali Novosađani vrlo malo znaju o toj mogućnosti.

Lečenje matičnim ćelijama je proglašeno za jedno od onih koji će promeniti svet u 21. veku, ali Novosađani vrlo malo znaju o toj mogućnosti.

Možda za neke zvuči previše naučno-fantastično, ali tehnologija čuvanja zamrznutih matičnih ćelija je, nekako na mala vrata, stigla i u Srbiju. One predstavljaju nediferencirane ćelije koje imaju neograničenu sposobnost deobe, a mogu se izvući iz tek oplođenog embriona, ali i iz pupčane vrpce novorođenog deteta. Pomoću matičnih ćelija je moguće izlečiti sve tipove leukemije, kao i neke vrste dijabetesa, bolesti mišića i druga teška oboljenja.

I pored svih mogućnosti koje ovaj vid lečenja pruža, Novosađani priznaju da je njihovo znanje o matičnim ćelijama slabo. "Malo sam istraživala na netu, jer sam čula da je u pitanju nešto što zaista može pomoći mojoj deci, ali, moram riznati, i dalje vrlo malo znam o opciji čuvanja matičnih ćelija. Međutim, planiram da se bolje informišem i možda i iskoristim tu priliku", kaže jedna mlađa Novosađanka.

Jelena Konjević iz novosadskog odeljka banke matičnih ćelija "Neavita", kaže da se interesovanje sugrađana ipak povećava kako ta oblast medicine postaje sve transparetnija. "Mi smo sa radom u Novom Sadu počeli pre godinu i po dana, i tada je išlo zaista slabo, jer ni ljudi, ali ni lekari, nisu bili najbolje informisani. Sada je situacija bolja, Novosađani se informišu putem raznih medija i matične ćelije više nisu nepoznanica za njih, mada još uvek nismo na svetskom nivou", ocenjuje Konjevićeva.

Stučna saradnica banke matičnih ćelija "Crio save", doktorka Mima Fazlagić, navodi da ceo postupak košta oko 1.800 evra.

"Ukoliko se neko opredeli za čuvanje matičnih ćelija svog novorođenog deteta, njihovo izdvajanje, transport u našu banku u Belgiji i čuvanje koštaju ukupno 1.780 evra, i to važi za period od 20 godina", kaže ona.

U Srbiji još uvek ne postoji domaća banka matičnih ćelija, međutim, ministar zdravlja, Tomica Milosavljević je najavio u oktobru da je u planu otvaranje ovakve institucije kako bi velikom broju građana bile pružene još veće šanse za tretiranje različitih bolesti.

  • Dr Petrović

    27.12.2010 14:28
    Svi nose svoje matične ćelije
    Imamo ih u pulpi, grudnoj kosti i pupku.
    Eto, dinkić nam obećao 1000 € a mi svi imamo več 1800€ u pupku.
    Znači nije slagao!
  • Zaza

    27.12.2010 13:29
    Malo znamo?
    1800 evra...hm...Sa ovakvim prihodima kakvi su kod nas, mali broj ljudi moze to sebi da priusti. Bilo bi lepo da dozivim da to postane standardna procedura. Za sad: ko ima evra, ima i leka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti