Sve više Novosađana želi autonomiju
Direktorka agencije "SCAN", Milka Puzigaća, kaže za 021 da se povećao broj sugrađana koji priželjkuju onaj stepen autonomije koji je Vojvodina imala prema Ustavu iz '74. godine.
"Imamo značajan broj Novosađana koji se pozitivno odnose prema Ustavu iz 1974, kada je Vojvodina imala mnogo širu autonomiju nego što je to slučaj danas. Takođe, naša istraživanja su pokazala da se povećava i broj onih koji žele manje autonomije nego što je bilo tad, ali više nego što Vojvodina ima danas", navodi ona.
Samostalnost pokrajine danas podržava 5,3 odsto stanovnika Novog Sada. To znači da je broj pristalica ocepljenja od Srbije, u odnosu na prošlu godinu, više nego dupliran, jer se tada za tu opciju opredelilo 2,2 odsto građana. Takođe, porastao je i broj onih koji nisu za nezavisnost, ali koji traže više autonomije u odnosu na centralne vlasti i to za oko pet procenata, pa ih je sada 33,5 odsto. Tako republiku u saveznoj državi podržava 3,6 odsto, autonomiju po modelu iz 1974. godine 15,9, a manje od tadašnje, a više od sadašnje autonomije 14 odsto ispitanika.
Istovremeno, broj onih koji su za ukidanje svake autonomije je nešto smanjen, ali tu ideju i dalje podržava otprilike svaki deseti Novosađanin, a toliko je i onih koji nemaju jasan stav kada je reč o statusu pokrajine. Ipak, najveći broj ispitanika, njih 41 odsto, zadovoljan je trenutnim položajem Vojvodine, ali ih u odnosu na pre godinu dana, manje za tri odsto.
Milka Puzigaća smatra da je takav odnos Novosađana prema autonomiji rezultat loše finansijske situacije u kojoj se građani nalaze. "Građani jako loše stoje ekonomski i u tim slučajevima mirnodopske besparice se često javlja sećanje na neko prošlo vreme kada je bilo više novca", ocenjuje direktorka agencije "SCAN".
Istraživanje je rađeno početkom decembra, na uzorku od 1.562 ispitanika na područja Novog Sada.
Komentari 190
janko
Tja
janko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar