Dekan Fakulteta ekološke poljoprivrede Ljubinko Jovanović je predstavio mogućnosti i kapacitete ovog fakulteta sa Univerziteta Educons, koji mogu biti na raspolaganju u daljoj saradnji iz oblasti i projekata u vezi sa pčelarsvom u Srbiji. Istovremeno je ukazao na odgovornost koju svi predstavnici akademske i stručne zajednice imaju kao učesnici u sistemu pčelarstva Srbije.
"Verujem da će organizacija ovakvih skupova na jednom mestu efektivno sublimirati probleme i predloge koje ispostavlja praksa i na nama je da o tome kontinuiramo obaveštavamo nadležne komore i ministarstva. Saradnja u tom smislu ne sme stati već se moramo zajednički boriti za više subvencije koje su namenjene pčelarstvu. Verujem da će ovo biti moguće, imajući u vidu konkurse za finansiranje koji nas očekuju u 2018. godini", naveo je on.
Profesor Fakulteta ekološke poljoprivrede Slađan Rašić se osvrnuo na nekoliko polaznih činjenica o stanju u grani pčelarstva u svetu i ukazao na aktuelne probleme sa kojima se suočava Srbija.
"Ovakve tribine imaju cilj da animiraju širu javnost i upoznaju je sa mogućnostima koje daje organska proizvodnja, ali da nadležnim institucijama iz Srbije skrenu pažnju na mnoge slabosti u sprovođenju regulativa koje se odnose na organsku proizvodnju, a koje nisu u punoj meri sprovodljive na terenu. Organska proizvodnja meda zajedno sa zaštitom geografskog porekla medova iz Srbije, jedina je mogućnost da se ovaj visokovredni proizvod iz Srbije plasira uz adekvatnu cenu koja bi bila odgovarajuća kvalitetu proizvoda koji se nudi u tegli", objasnio je on.
Pčelar Gvozden Stevanović govorio je o svom desetogodišnjem iskustvu u organskom pčelarenju i ukazao je na mnoge nedostatke koje bi trebalo eliminisati malim korekcijama procedure i regulativa koji se odnose na organsku proizvodnju meda.
"Duboko sam ubeđen da je organska proizvodnja meda jedina proizvodnja koja potrošaču može da ponudi siguran i zdravstveno bezbedan proizvod. Sa druge strane, subvencije koje se odvajaju za ovaj aspekt proizvodnje nisu dovoljne i trebalo bi biti višestruko veće da bi se pokrili troškovi organske proizvodnje. Ni cena organskog meda od 20 evra ne može pokriti troškove proizvodnje".
Tribina je realizovana sa namerom da na jednom mestu okupi sve stejkholdere i ostale interesne grupe od kojih zavisi razvoj organskog pčelarstva u Srbiji. Skupu su prisustvovali predstavnici Sertifikovanih kuća, pčelari iz cele Srbije koji su zainteresovani za organski način pčelarenja, predstavnici Poljoprivrednog fakulteta, Biološkog fakulteta i Šumarskog fakulteta u Beogradu, predstavnici Naučnog Instituta za veterinarstvo iz Beograda i Novog Sada, kao i predstavnici "Timomeda" iz Knjaževca i "Medina" iz Krnjeva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
sale
Iskreno da kazem imam oko 100kg meda godisnje i prodam za 500eur. To se dobije sa 3 kosnice i pcele se hrane prirodnim putem.
gari
u prolazu
Zato je i cena meda 1,8€ po kg.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar