Istovremeno, sud je poništio odluku Upravnog odbora RTV-a od 4. maja 2016. godine, kojom je Arežina smenjen, prenosi agencija Beta.
Arežina je za
Cenzolovku rekao da će već posle Nove godine tražiti sastanak sa generalnim direktorom RTV i predsednikom Upravnog odbora te kuće radi dogovora o tome kako da se stvari vrate u stanje pre njegove smene "jer je to pre svega u interesu RTV".
"Šta će biti dalje, zavisi od dogovora s njima. Ali, ono što je najvažnije jeste da je ova presuda potvrdila da se prema novinarima i medijima mora postupati isključivo po zakonu", naveo je Arežina.
Arežina je u julu prošle godine tužio RTV jer je njegova smena, kako je naveo, bila u suprotnosti sa Zakonom o javnim medijskim servisima i odredbama statuta Javne medijske ustanove RTV.
Posle smene Arežine, ostavku su podneli generalni direktor RTV-a Srđan Mihajlović i glavna i odgovorna urednica Prvog programa Marjana Jović.
Nakon smene Arežine, usledio je i talas smena u RTV-u, nakon čega su novinari i urednici pokrajinskog javnog servisa formirali Pokret Podrži RTV koji je organizovao ulične proteste i razne akcije, s ciljem da ukaže na političku pozadinu tih smena.
NDNV i NUNS: Potvrda da su smene na RTV-u bile protivzakonite i politički motivisane
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) pozdravili su pravnosnažnu odluku da na mesto programskog direktora Radio-televizije Vojvodine vrati Slobodana Arežinu, koji je iz "više nego evidentnih političkih razloga smenjen u maju prošle godine".
Ovom odlukom, prema ovim udruženjima, sud je potvrdio da je smena Arežine bila protivzakonita, a "samim tim, protivzakonite su i besramne političke čistke urednika i novinara na vojvođanskom javnom medijskom servisu koje su potom usledile kao posledica ove smene".
NUNS i NDNV podsećaju da su zbog ovih događanja na RTV-u javno protestovali brojni urednici, novinari i drugi zaposleni u ovoj medijskoj kući, te da je na protestima Podrži RTV hiljade građane stalo u odbranu javnog medijskog servisa.
Udruženja podsećaju i da je Pokret Podrži RTV podneo krivične prijave protiv članova Upravnog odbora RTV-a zbog smene Arežine i drugih političkih egzekucija na RTV-u, koji su potom "doveli do dramatičnog pada kvaliteta programa, ugleda i gledanosti, o čemu svedoče i brojna istraživanja i monitorinzi".
Podrži RTV: Presuda velika pobeda građana
Pokret Podrži RTV ocenio je da je konačna presuda Apelacionog suda u Novom Sadu da Slobodana Arežinu vrati na mesto programskog direktora RTV-a "velika pobeda građana" koji su se mesecima na ulicama Novog Sada borili za svoj javni servis.
"Sud je takvom odlukom potvrdio da su sve prošlogodišnje smene na RTV-u bile protivzakonite i neosnovane, a obrazloženja koja je rukovodstvo davalo zasnovana na nesitinama i političkim interesima. Posle ovakve sudske odluke, nedopustivo je da članovi Upravnog odbora provedu i jedan dan više na svojim pozicijama. Još jednom zahtevamo da bez odlaganja podnesu neopozive ostavke, jer je potvrdjeno da su radili protiv zakona i interesa javnog servisa", naveo je Podrži RTV u saopštenju.
Dodali su da ukoliko članovi UO RTV-a ne podnesu ostavke, onda zahtevaju od Regulatornog tela za elektronske medije da ih smeni i tako spreči dalje urušavanje pokrajinskog javnog servisa. A ukoliko se to ne dogodi, smatra Podrži RTV, REM će postati saučesnik u "nezakonitim radnjama koje se u toj kući sprovode više od godinu dana".
Pokret Podrži RTV pozvao je i tužilaštvo da konačno reaguje po krivičnoj prijavi koju je taj pokret pre više od pola godine podneo protiv svih članova Upravnog odbora Radio televizije Vojvodine zbog nesavesnog rada u službi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Vitko
makijaveli
:)
... ‘Ајд’ сад лепо по сендвич...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar