FOTO: Kisačani ne znaju šta će s vodom
Meštani prigradskih naselja, godinama trpe veliku štetu koju izazivaju atmosferske i podzemne vode.
Osim što poplavljene njive ugrožavaju egzistenciju poljoprivrednika, problem postoji i u samim naseljima. Izlivaju se septičke jame, ulični kanali puni su mešavine atmosferskih i otpadnih voda, a dolazi i do obrušavanja trošnijih kuća.
Meštanima prigradskih naselja niko ne pomaže u nadoknadi štete. Vlasti se ne interesuju mnogo za rešavanje ovih problema, iako su samo meštani Kisača pre više od dve i po decenije, u postupku komasacije, dali oko 40 hektara zemlje za izgradnju sistema kanala za navodnjavanje i odvodnjavanje. Za razliku od poreskih obaveza, kanala ni danas nema, baš kao ni kanalizacije, koju novosadski Vodovod uredno naplaćuje, kaže za Radio 021 zamenik predsednika Stranke vojvođanskih Slovaka, Ljubor Stupavski.
Naplaćuju kanalizaciju koje nema
"Iz "Vodovoda i kanalizacije" pričaju da oni odlukom Grada moraju da naplaćuju. Pa dobro, gospodo draga, ako naplaćujete, onda i radite. Kažu - a ne, znate, puno treba para da sagradimo kanalizaciju", kaže Stupavski. Zato je ponuđeno uredno pražnjenje septičkih jama, ali Kisačani tvrde da je to zbog visokog nivoa podzemnih voda uzaludan posao. Vode, međutim, nema samo pod zemljom, nego i u nefunkcionalnom kanalu u samom mestu, kaže Stupavski: "To više nije samo za vreme kiše. Voda je tu skoro cele godine do pojasa. Tu možete hvatati ribu, to je reka koja nigde ne teče. To je bara."
Jezera na njivama
Dok Kisač ima reku koja ne otiče, a koja je izvor zaraze, u ataru mesta su hektari i hektari plitkih jezera, u kojim ni pirinač ne bi uspevao zbog hladnog vremena. Poljoprivrednici su u zamenu za porez sami hteli da prokopaju kanale i reše problem, ali im to nije dozvoljeno. Izračunali su da bi im za posao u ataru trebalo pola miliona evra, što je otprilike dva i po puta manje od godišnje štete tog mesta u poljoprivredi.
U "Vodama Vojvodine" kažu da će ove godine raditi na održavanju kanala u novosadskom ataru, ali da čekaju da Vlada Vojvodine usvoji plan koji su joj prosledili.
ZIG: Biće rešen problem atmosferskih voda
Iako problem koji uništava poljoprivredu u okolini Novog Sada ove godine neće biti rešen, čini se da će stvar biti pomerena s mrtve tačke, bar kada je reč o samom Kisaču. Pomoćnik direktora Zavoda za izgradnju grada, Đorđe Kuljančić, kaže da veliki deo ovog naselja ima problem odvođenja atmosferskih voda zbog visine postojećeg propusta ispod pruge, s kojom se kanal ukršta.
"Ove godine će se uraditi projekat i propust rekonstruisati. Time će biti razrešen problem u samom naselju", kaže Kuljančić.
Tačnije, rešiće se jedan od problema, jer za sada nema najava kada će se izgraditi kanalizacija, da li će biti prokopani kanali oko Kisača, a neizvesnost, šta će i kada od planiranih projekata zaživeti, dele i meštani drugih prigradskih naselja. To čudi, jer problemi nisu od juče, kaže Ljubor Stupavski i dodaje da je ranije bilo pokušaja njihovog rešavanja.
"Međutim, pošto vlast u Kisaču čini ista politička struktura kao i u Novom Sadu, verovatno nisu hteli da se talasa, pa su ti ljudi ućutkani na lep ili možda nelep način. I niko se više nije odvažio da pominje problem u javnosti", kaže zamenik predsednika Stranke vojvođanskih Slovaka.
Poljoprivrednom mehanizacijom pred Vladu
Stupavski poručuje da stanovnici prigradskih naselja gube strpljenje i da su spremni da poljoprivrednu mehanizaciju parkiraju pred kabinet predsednika Vlade Vojvodine Bojana Pajtića, ukoliko gradske i pokrajinske vlasti nastave da ignorišu probleme koje imaju. (Dejan Stojičić)
Komentari 18
blabla
Uprava za optimizam
situacija. Strpite se i placajte porez. Problema nece i nesme biti.
Dana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar