Komitet UN za prava deteta nedavno je Srbiji uputio 41 preporuku šta bi trebalo da se uradi kako bi se dodatno unapredila Konvencija o dečijim pravima. Između ostalog, data je i eksplicitna preporuka da se izričito zakonom zabrani telesno kažnjavanje dece.
Unicefovo istraživanje pokazalo je da je 47 odsto dece u Srbiji, uzrasta od jedne do četiri godine, izloženo nasilnim oblicima disciplinovanja. Kada je reč o deci između pet i 14 godina, njih 42 odsto se susrelo sa telesnim kažnjavanjem u porodici, što govori da je ovakav način vaspitavanja i dalje široko prihvaćen.
Govornici na okruglom stolu poručili su da prostor za unapređenje domaćeg zakonodavnog okvira postoji. Međutim, osim zakona na kojima bi trebalo da se radi, navedeno je i da je nasilje još uvek tabu tema. Pokrajinski zaštitnik građana Zoran Pavlović poručio je da su deca ta koja se najmanje javljaju ombudsmanu sa pritužbama bilo koje vrste.
"Ideja je da se deca uključe što više u naš rad, da shvate da imaju sva prava na zaštitu ljudskih prava na telesni, psihički, emotivni i svaki drugi integritet. Nametanje vaspitavanja silom jeste nešto što mora da bude sankcionisano. 'Ja sam te rodio, ja ću te udariti' je sintagma koja mora da bude prevaziđena. Samo nenasilnim putem možemo da dođemo do odgovarajućeg vaspitnog rezultata. Čini mi se da u ovom trenutku, u vreme ekonomske devastiranosti, u vreme uzdrmane porodice, kada društvene vrednosti nisu iste kao pre 10 ili 20 godina, jeste pravi trenutak da započnemo reševanje ovog problema i da zaustavimo nasilje nad decom. Ne samo od roditelja, nego od staratelja, vaspitača, nastavnika, svih drugih učesnika u podizanju dece, a to znači i medija", poručio je Pavlović.
Ono na šta stručnjaci često upozoravaju jeste da "nasilje rađa nasilje". Osim visokog procenta dece koja su izložena fizičkom kažnjavanju, problematično je i ćutanje sredine, koja uglavnom smatra da je u pitanju privatna stvar roditelja i dece, te da na pojavu nasilja ne treba reagovati. S druge strane, deo društva odobrava "reakciju čvrste ruke", što pokazuje, kako je rečeno na skupu, da patrijarhalni model još uvek istrajava u Srbiji.
Direktorka Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja i predsednica Centra za prava deteta Ivana Stevanović rekla je da se moraju načiniti značajni koraci u rušenje pojedinih stereotipa. Takođe, kako je navela, u srpskom zakonodavnom okviru postoji prostor za unapređenje, "pogotovo u oblasti porodičnog zakonodavstva, gde još uvek ne postoji izričita zabrana telesnog kažnjavanja dece kao mere disciplinovanja".
"Država je ta koja bi trebalo da podrži roditelje, ali to je jedan proces koji počinje od porodice, nastavlja se preko obrazovnih ustanova. Možemo mi da pričamo šta hoćemo, ali deca uče od nas i naših postupaka, a ne na osnovu onoga o čemu mi pričamo. U svetu je 58 država reklo 'ne' telesnom kažnjavanju dece na svim nivoima u zakonodavstvu. Mnogo više bi trebalo da se usmerimo na decu, koja su, ako ne primarne, onda sekundarne žrtve. Mislim da prostora za unapređenje, na nivou zakona, postoji, ali uvek ponavljam da zakoni vrede samo onoliko koliko vrede ljudi koji ih primenjuju", istakla je Stevanović.
I po rečima ombudsmana, nedostaje jedan celoviti sistem zaštite dece, a potrebno je i da se konstantno radi na tome da građani Srbije imaju u vidu da je i dete ličnost, te da i ono ima svoja prava.
Saradnica Centra za prava deteta i porodična psihoterapeutkinja Vera Despotović ukazala je na to da se koncept vaspitavanja kroz telesno kažnjavanje u našoj kulturi smatra kao odraz autoriteta, a da se pri tome ne razmišlja o posledicama koje takvo ponašanje ima na decu.
"Važno je da roditelji razumeju da takav način disciplinovanja dece ne daje nikakve pozitivne rezultate, a ima izuzetno negativne posledice. Telesno kažnjavanje ima jedino trenutni efekat da dete u datom trenutku bude pokorno i da trenutno zaustavi neko ponašanje koje je neprihvatljivo za roditelje. To ne znači da je ono promenilo stav po nekom pitanju i telesno kažnjavanje ga ne uči da bude drugačiji, odnosno da usvoji pravila ili neki koncept kako da menja svoje ponašanje", dodala je Despotović.
Ona je najavila da će se, nakon ukazivanja na negativne efekte telesnog kažnjavanja, razviti svojevrsna škola za roditelje, gde će zainteresovani moći da pohađaju radionice na kojima će učiti veštine koje će biti efikasnije u vaspitavanju dece, a koje će, između ostalog, omogućiti njihov bolji psihološki razvoj.
Upućen je i apel mladima koji se suočavaju sa problemom nasilja da to prijave ombudsmanu, koji će te navode proveriti, a potom i, u skladu sa ovlašćenjima, reagovati. Pavlović je dodao da će sledeće nedelje biti održan sastanak sa dečjim i omladinskim organizacijama iz Novog Sada, kako bi se videlo šta je to što muči mlade i na koji način im se može pomoći.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 42
Vesna
/
e jes na planini uz zvezde.
verovatno i sa biciklovima
Nervirach
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar