Hala smeštena u Industrijskoj zoni Sever IV u kojoj se proizvode električni kablovi za automobilsku industriju, za čiju je izgradnju i opremanje Grad Novi Sad uložio oko
četiri milijarde dinara, po tvrdnjama radnika sa kojima je 021.rs razgovarao, predstavlja teško mesto za rad kada počne sezona visokih temperatura.
Fotografije koje su nam dostavili radnici pokazuju da je temperatura u pogonu prošle nedelje (18. - 22. jun) dostizala i 30 stepeni celzijusa. Kako tvrde, uz osam do 10 časova automatskog rada i stajanja u mestu, kao i konstantnog pritiska da se ispuni norma, ovakvi uslovi rada su veoma teški.
"Neverovatno je vruće, vazduh je vruć i onda je sasvim očekivano da neko padne u nesvest. Dobijemo flašicu hladne vode od 0,5 litara za ceo dan, ali nam je dozvoljeno da sami svoju vodu donesemo. Prva pauza traje 15 minuta, druga 10, treća pet, a kad su velike vrućine onda dobijemo koju pauzu više. Svuda klime rade, inženjeri sede u klimatizovanim kancelarijama, svlačionice su klimatizovane, jedino kod nas na liniji ne rade. Kod nadređenih sve radi, zato ni ne silaze u pogon, osim kad baš moraju", kaže jedan od zaposlenih koji želi da ostane anoniman.
Zahtev za anonimnošću imali su i ostali radnici sa kojima je 021.rs razgovarao, a koji potvrđuju da postoji problem sa visokim temperaturama u pogonu. Kada je reč o rešavanju problema, dobili su, kažu, obećanje da se radi na tome.
"Vrućine su bile užasne, ali kao rade na tome. Mada, nema tu poboljšanja, tako je stalno", dodaje jedan od sagovornika.
Da radnicima rad pri visokim temperaturama u liniji smeta, potvrđuju za 021.rs i u Inspektoratu za rad Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, gde su primili prijavu o ovom problemu. Trenutno se vode dva postupka inspekcijskog nadzora kada je u pitanju poslovanje kompanije "Lir".
"Jedna od ovih predstavki je vezana za uslove rada pri visokim temperaturama, gde je poslodavcu naloženo da preduzme hitne mere i obezbedi adekvatne uslove rada u pogonu u smislu održavanja optimalne temperature radnih prostorija", poručuju u Inspektoratu za rad.
O "Liru" se dosta toga pričalo otkad je 2016. godine počeo sa probnom proizvodnjom u Novom Sadu, u pogonu Luke Novi Sad. Najavljen kao velika investicija za Novi Sad, kompanija "Lir", uz
"Delphi" ("Aptiv"), predstavljena je kao firma koja će zaposliti veliki broj ljudi i doprineti oživljavanju zamrle novosadske industrije.
Međutim, posle samo nekoliko meseci od početka proizvodnje, bivši radnici su izašli u javnost sa tvrdnjama da
radnici zbog visokih temperatura padaju u nesvest. Otvaranje pogona u Industrijskoj zoni Sever IV trebalo je da reši problem, ali radnici sa kojima smo razgovarali tvrde da se to nije dogodilo, te da pojedini zaposleni i dalje padaju u nesvest.
Kako kažu, Hitna pomoć interveniše manje, ali je razlog tome angažovanje medicinskih radnika privatnog doma zdravlja, koji imaju svoju prostoriju u kompaniji.
Jedan od menadžera u "Liru" ranije je poručio da ova firma "nema običaj da komentariše pitanja koja nisu vezana isključivo za sam biznis kompanije". Po svemu sudeći, takva politika je nastavljena i dalje, pošto direktor pogona u Novom Sadu Pavel Larionov nije odgovorio na pitanja koja smo mu uputili, ali se nije odazvao ni na telefonski broj poznat redakciji.
Od početka rada ove kompanije u Novom Sadu, kako nam je rečeno u Inspektoratu za rad, primljeno je sedam žalbi koje su se odnosile na radno vreme, obračun i isplatu zarada, utvrđivanje radno-pravnog statusa, prestanak radnog odnosa i uslove rada. Utvrđene su dve nepravilnosti, koje je "Lir", nakon reakcije Inspekcije, ispravio. Osim nadzora zbog visokih temperatura u pogonu, trenutno se odvija inspekcijski nadzor radnog vremena, pošto je uvedena preraspodela.
Radnici sa kojima smo razgovarali ne žale se na mesečna primanja i njihovu isplatu, za koju kažu da je redovna, navodeći da su nedavno dobili i povećanje. "Kada dodaju određene bonuse, prekovremenu, bude to solidna plata", zaključuje jedan od zaposlenih, ali i dodaje da su međuljudski odnosi često loši zbog podele na "bele mantile" i "kecelje".
"Lir" je američka kompanija sa tradicijom dužom od jednog veka i posluje u 39 zemalja, a među osnovnim vrednostima su, kako navode, kvalitet, efikasnost, integritet i timski rad.
"Lir" u celom svetu zapošljava 165.000 radnika. Samim tim, novac koji fluktuira kroz ovu kompaniju je ogroman, a broji se u milijardama dolara.
Prema
Finansijskom izveštaju za 2017. godinu "Lir" je krajem prošle godine u Novom Sadu zapošljavao oko 2.000 radnika. Imao je poslovne prihode od
4,2 milijarde dinara, međutim, kako se vidi u dokumentaciji Agencije za privredne registre, ostvario je neto gubitak od
353 miliona dinara.
Između ostalog, Republika Srbija se ranije ugovorom sa ovom kompanijom obavezala da će isplatiti 9,5 miliona evra subvencija, dok "Lir" treba da uloži 14,8 miliona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 44
bokisa
Novosadjanin
jedan od bivsih zapo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar