Novosadski lekari teško do solidarne pomoći, čeka se skupština Komore

Lekari u Novom Sadu, ali i u drugim gradovima Vojvodine, imaju problema sa dobijanjem solidarne pomoći na koju imaju pravo kao članovi Regionalne lekarske komore Vojvodine.
Novosadski lekari teško do solidarne pomoći, čeka se skupština Komore
Foto: Pixabay
Po zakonu, lekari u Srbiji moraju da budu članovi komore, za čiji rad izdvajaju deo svoje zarade. Tako zdravstveni radnici mogu da dobiju solidarnu pomoć za rođenje deteta, teške bolesti, zdravstenu rehabilitaciju, ublažavanje posledica elementarnih nepogoda, pomoć porodici umrlog člana...
 
Doktorka koja je specijalista u Kliničkom centru Vojvodine kaže za 021.rs da je pravo na solidarnu pomoć ostvarila još u februaru, ali da prolongiranje isplate traje još od tada. 
 
"U februaru mi je rečeno da će isplata biti za mesec ili dva. Posle mesec i po dana, kada sam nazvala, nisam dobila nikakvu informaciju, osim da se čeka da legnu pare. I tako mesec za mesecom. Pre nedelju dana mi je samo rečeno da nema novca. Kontaktirala sam Beograd, gde je rečeno da se sve normalno isplaćuje. To nisu neki novci koji će da spasu život čoveku, ali znači kada dobijete 20.000 dinara za rođenje deteta ili 40.000 dinara za bolest", kaže naša sagovornica.
 
U međuvremenu, od februara do danas, u Regionalnoj lekarskoj komori (RLKV) organizovani su izbori, novo rukovodstvo je izabrano u junu, dok formiranje organa još uvek nije završeno. Broj zahteva za isplatu solidarne pomoći je daleko veći od planiranog, objašnjavaju u Komori za 021.rs.
 
"Po sadašnjem stanju, Regionalna lekarska komora može za solidarnu pomoć da isplaćuje samo izdvojeni iznos sredstava, ali, nažalost, broj zahteva je daleko veći od planiranog broja zahteva, odnosno ukupnog iznosa koji se planira na godišnjem nivou. Za povećanje iznosa potrebna je odluka Skupštine Lekarske komore, koja će se održati tokom septembra/ oktobra 2018. godine", poručuju iz RLKV za 021.rs.
 
Kako dodaju, novo rukovodstvo Komore će na prvoj Skupštini zatražiti povećanje planiranog iznosa za naredni period, ali će i izložiti sadašnje stanje i probleme sa dosadašnjim načinom isplate solidarne pomoći. Takođe, ideja je da se pronađe način da isplata u narednom periodu bude što je moguće brža, bez dužeg čekanja.
 
Naša sagovornica, koja čeka isplatu solidarne pomoći, kaže da je obrazloženje smešno, jer oni za funkcionisanje komore izdvajaju 0,8 odsto neto mesečne zarade, a da za to "ne dobijaju ništa zauzvrat". Kako kaže, sami plaćaju edukacije, izdavanje licence, nemaju pravnu pomoć.
 
"Zakon nas je obavezao da budemo članovi, da imamo licencu bez koje ne može da radimo, a problem postoji od početka, ne znamo gde odlazi naš novac", dodaje.
 
I predsednica Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Vojvodine Dunja Civrić poručuje da sredstva za solidarnu pomoć ne mogu da budu mala.
 
"Sredstva sigurno nisu limitirana zakonski, nego aktima Komore, koje ona može da menja u skladu sa potrebama i da vrši preraspodelu sredstava u odnosu na to šta ih koristi. Mi lekari dobijamo vrlo malo mogućnosti za edukaciju putem lekarske komore, mislim da najveći deo sredstava odlazi na finansiranje samih organa komore", smatra Civrić.
 
Sindikati se već izvesno vreme bore za poboljšanje položaja zdravstvenih radnika. Institut za medicinu rada Srbije nedavno je podržao inicijativu sindikata da se izmeni Zakon o radu i Zakon o zdravstvenom osiguranju, tako da se zaposlenima koji na radnom mestu obole od zaraznih bolesti isplati 100 odsto prosečne zarade u prethodnih godinu dana. Isto tako, na jednoj od sednica sindikata iznet je zaključak da zaposleni u zdravstvu ne mogu da žive dostojanstveno od svojih plata.
 
Civrić za 021.rs kaže da je materijalni položaj zdravstvenih radnika u Srbiji veoma loš, jer su plate i dalje ispod republičkog proseka. 
 
"Prosečna zarada u maju je bila oko 50.000 dinara, a prosečna plata medicinske sestre je oko 34.000 dinara. Imamo 110.000 zaposlenih ljudi u zdravstvu u Srbiji, 25.000 su doktori, 20 odsto su nemedicinski radnici, ostalo su medicinske sestre, one su nosilac sistema zdravstva. One su na intezivnoj nezi, celu noć idu od pacijenta do pacijenta i prate monitoring životnih funkcija. Ako je zarada medicinske sestre značajno ispod proseka u Republici Srbiji, onda je vama jasno gde je naše zdravstvo", zaključuje Civrić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • zdravstvo

    22.08.2018 14:36
    prosveta
    Kada u jednoj drzavi prosveta kultura i zdravstvo bude zgazena nekulturom i rijaliti polupismenim rukovodiocima onda ni na solidarnu pomoc ne mozes racunati....pre desetak dana na istu temu su pisali predskolci pa su se botovi obrusili kao lesinari.....zato cete se leciti sami a decu ce vam vaspitati zeljko mitrovic
  • /

    22.08.2018 10:39
    /
    zato se ispred drustva lekara ljuljaju u ljuljasci

    sediste im je u samom centru pa i'te da ih vidite ako ne verujete
  • milan

    22.08.2018 09:20
    ,,,
    Ne trose novac, vec im stoji na racunu, jer Bg hoce da ih ukine zbog istih tih para.
    S druge strane, sindikat bolje da cuti, jer kad je onomad kolega trazio zastitu zbog mobinga, veoma ociglednog, oni su ga jos prijavili tom istom sefu da je trazio pomoc i raspitivao se sta da radi.
    Toliko o Sindikatu!! A koliko oni imaju u budzetu od nas uclanjenih...?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti