Dezinfikovane cevi u vrtiću Guliver
Zbog čega se ova opasna bakterija našla u cevima u tom vrtiću nije poznato, a u "Vodovodu" tvrde da je odgovornost na izvođaču radova jer "instalacije nisu dobro urađene".
"Ona u samoj vodovodnoj mreži nema načina i uslova da opstane, niti u slavinama potrošača, izuzev u slučaju kao što je ovaj, gde je loše napravljena unutrašnja instalacija pa je to kumovalo pojavi bakterije", kaže za 021 portparol Vodovoda Davor Santrač. Portparol ovog preduzeća napominje da se unutrašnjim instalacijama Vodovod inače ne bavi. Međutim, ovaj put se angažovao, jer je u pitanju veliko obdanište.
Sa druge strane, direktor Predškolske ustanove Radosno detinjstvo Borislav Samardžić veruje da instalacija nije loše urađena, jer je zgrada prošla tehnički pregled. Dodao je i da deca prethodnih dana nisu pila vodu iz česme, već se koristi flaširana i ona iz cisterni.
Za vrtić "Guliver" važi da je najveći na Balkanu i relativno je nov objekat, pompezno otvoren sredinom 2008. godine.
Komentari 15
Miroslav
Svakako razumem ljude u vodovodu, moraju se braniti, a nemaju čime. Čarobna rečenica da "vodovod brine samo do vodomera" je vređanje zdravog razuma. Vodovod je i dalje (uslovno rečeno) zatvoren sistem, i korisnik ne može mnogo (čitaj ništa) da učini u prilog devastaciji kvaliteta vode, a da ne otvori cevovod.
Hiprhlorisanje (koje je ne samo užasno opasno nego i strateški štetno), ruinira tj uništava celokupnu instalaciju, uređaje i aparate, a što je još gore zdravlje stanovnika. Pseudomonas je u Novom Sadu "na domaćem terenu" i stalno se "švrćka" po cevima. Pristup, kakav je trenutno u opciji, ga "mnogo ne sekira" (čitaj : neće uništiti). Ako se i ubije u jednom delu grada (cevovoda), on se "sakrije" u prisutnim biološkim onečišćenjima (amebe, nematode i sl). Pa opet "Jovo-nanovo". Lično sam učestvovao, u eliminaciji Pseudomonasa u Betaniji. Eliminisao sam ga (neskromno, ali potvrđeno analizama). Tada je neko iz novosadskog vodovoda izjavio da je Betanija u Dunav prosula toliko dezinficijensa da pobije ceo Novi Sad. Pitam se koliko se unazad 5 godina hiperhlorisanjima, desetinama tona troši hlora, baca u Dunav, erodira cevovod, instalacije, uređaji.
Pseudomonas se, istina, lako ubija antibioticima, ali ako antibiotik dođe u kontakt sa bakterijom. Ako se proguta, ubija ga želudačna kiselina (sem kod beba, čiji digestivni se sistem još razvija).
Problem je na drugom mestu: ako dete (starija osoba, bolesnik) udahne kapljicu (gradske) vode u kojoj je Pseudomonas! To se dešava tokom pranja zuba (opravke zuba kod stomatologa), umivanja, a naročito tuširanja. Bakterija prodre duboko u pluća, luči sluz i antibiotik ne uspeva da dopre do nje (pa je zbog toga NI NE UBIJA). Bakterija i dalje luči sluz (prirodni oblik zaštite) i pluća se, vremenom, pretvaraju u nefunkcionalnu, masu ispunjenu sluzi , ili u najgorem scenariju masu nalik na meso. Ako bakterija Pseudomonas dospe na otvorenu ranu, ishod može biti fatalan. Potražite po internetu tužnu priču o Brazilki, lepotici (manekenka) kojoj se Pseudomonas naselio na mali prst noge (nokta) i nakon nekoliko meseci preminula je od sepse.
Sistemski treba zaštititi strateške ustanove (vrtiće, bolnice, girijatrije, domove učenika/studenata i sl), u svetu poznato kao sekundarna dekontaminacija/dezinfekcija (naši je zovu tercijernom). A u međuvremenu vodovod će morati mnogo ozbiljno da poradi na rešenju problema. Moguće je...
UXON
Jadno je to sto je u svim gradskim preduzecima slicna situacija. Neka grad subvencionise i decu koja idu u privatne vrtice po istom principu koji vaze za RD.Konkurencija pa da se vidi ko vredi a ko ne.Grad Novi Sad sa uspehom gusi pivatne vrtice i u bliskoj buducnosti planira izgradnju nekoliko predskolskih ustanova u blizini vec postojecih privatnih vrtica. Sva deca su ista i svako dete ima isto pravo na subvenciju ako ona vec postoji
Сремац
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar