Tog dana 44 Doma zdravlja i devet opštih bolnica na teritoriji Vojvodine obavljaće besplatne preventivne preglede stanovništva na kardiovaskularne rizike (klinički pregled, BMI, krvni pritisak, EKG i određivanje šećera u krvi) u prepodnevnim satima, na različitim lokacijama u njihovim sredinama.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije Srbija je druga u Evropi po učestalosti umiranja od kardiovaskularnih bolesti. Svakog sata u Srbiji umre šest osoba od kardiovaskularnih bolesti, a svakog dana u našoj zemlji 45 osoba doživi infarkt.
U Vojvodini je broj infarkta u 2016. godini bio 2.888, a u 2017. godini 4.405 pacijenata doživelo je srčani udar. Svaki minut kašnjenja u pružanju pomoći kod srčanog udara odnosi i 13 dana života, pod uslovom da pacijent preživi.
Do pre godinu dana najveći problem u Vojvodini predstavljalo je to što su se svi srčani bolesnici upućivali u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici. Kupovinom tri angio-sale u Somboru, Subotici i Zrenjaninu, za nepunih godinu dana u njima je obavljeno preko 1.000 koronografija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
goran
To sam sve uradio i osecam se preporodjeno .
I jos : nikada ne vecerajte posle osam uvece .
Seka Persa
Znači nema razloga da se ne oboji u crveno i 1. Decembra na dan borbe protiv HIVa.
Ne?
Zadruga zurka
Nisam protivnik mesa ali mi se smucilo kada sam silom prilika bio na nekoj proslavi kod jednog prijatelja .
Ono je bilo strasno , koliko su ljudi mesa pojeli i to kao da su pusteni iz kaveza . Sam nacin kako su jeli je bio veoma iritirajuc , mljackanje , glasno zvakanje , gusenje u zalogajima .
Uz to jos je i meso bilo premasno .
Zar je onda cudno sto smo drugi po umiranju ?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar