Studenti prve generacije Data Science smera na FTN pokrenuli su peticiju u kojoj zahtevaju promenu profesora
Aleksandra Kupusinca, koji je, kako navode, usko povezan sa kompanijom DMS, piše
Startit.
Istovremeno se oglasila i nadležna Katedra za primenjene računarske nauke, odakle se može čuti da uprava fakulteta sprečava angažovanje više profesora na određenim predmetima.
Unutrašnji sukobi na fakultetu rezultirali su smenom šefa Katedre za primenjene računarske nauke Miroslava Hajdukovića i rukovodioca Data Science smera Ivana Lukovića, na inicijativu dekana Radeta Doroslovačkog, te postavljanjem novih upravljača u skladu sa željama većine nastavnog osoblja Katedre.
Pobuna studenata
Studenti Informacionog inženjeringa (Data Science) pokrenuli su
peticiju u kojoj traže da im Objektno programiranje ne drži Aleksandar Kupusinac, profesor koji predaje studentima Primenjenog softverskog inženjerstva, koji neformalno važi za DMS smer, o čemu je 021.rs
ranije pisao.
Kako piše Startit.rs, stavljanjem Objektnog programiranja u ruke samo jednog profesora, Kupusincu se daje autonomija nad jednim od ključnih predmeta, što je i jedini slučaj da samo jedan profesor predaje tako velikom broju studenata. Odnosno, Kupusinac drži jedan predmet na četiri smera, za čak 600 studenata.
Studenti praktično ne žele Kupusinca, zbog, kako su naveli, "neetičkog i neprofesionalnog ponašanja". Argumenti koje koriste tiču se toga da ovaj profesor svojim učenicima u gimnaziji (predaje i u Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj") nije prenosio znanja kako se to od nastavnika očekuje, ali i da je na časovima promovisao kompaniju Schneider Electric DMS i studijski program Primenjeno softversko inženjerstvo, odnosno pomenuti "DMS smer".
Iz peticije se vidi da su se studenti Informacionog inženjeringa nadali da će program na ovom predmetu biti prilagođen Data Science-u, za šta se obučavaju, a ne da će oni morati da se prilagođavaju programu Primenjenog softverskog inženjerstva.
Iz PR službe Fakulteta tehničkih nauka stigao je odgovor da je profesor Kupusinac radni odnos kao asistent na predmetu Objektno programiranje započeo 2007. godine, a da izborom u zvanje nastavnika Univerziteta i odlaskom profesora Dušana Malbaškog, preuzima ovaj predmet.
"Takođe, ističemo da je prof. Kupusinac tokom svog rada uvek visoko ocenjivan u redovnim studentskim anketama. U proteklih pet godina studenti su ga ocenili ukupnom prosečnom ocenom 9,54 na predmetima objektnog programiranja. Pored toga, važno je napomenuti da prof. Kupusinac ima značajan broj naučnih radova iz oblasti Data Science-a objavljenih u vrhunskim međunarodnim časopisima sa SCI liste, što se vidi na sajtu fakulteta", naveli su na Fakultetu.
Oni su dodali i da "nepotpisani zahtev 'grupe studenata', koji je dostavio jedan student", nije u skladu sa akreditacijom predmetnog studijskog programa i predmeta, jer se zahteva da nastavu ne drži akreditovani nastavnik.
Startit se osvrnuo na tvrdnju fakulteta da zahteve studenata rešavaju samo Studentski parlament i student prodekan kao jedini organi koji po Zakonu o visokom obrazovanju predstavljaju studente. Navode da Statut fakulteta kaže drugačije, odnosno u članu 185, stavovima 2 i 3, najvišeg pravnog akta ove ustanove navodi se da "studenti mogu neposredno dostavljati Naučno-nastavnom veću predloge, koji se odnose na podizanje kvaliteta obrazovnog procesa i podnositi prigovore na organizaciju i način izvođenja nastave", kao i da "Naučno-nastavno veće razmatra prispele prigovore i o njima se izjašnjava".
Šef katedre protiv Naučno-nastavnog veća
Jednu od najvažnijih visokoobrazovnih institucija u zemlji i najvećeg "proizvođača" IT kadra, dodatno je ustalasalo to što je, svega nekoliko dana pre peticije studenata, na određene probleme ukazivao i tadašnji šef Katedre za primenjene računarske nauke Miroslav Hajduković.
On se nekoliko puta obraćao fakultetu ličnim saopštenjima, navodeći da se sprečava primena odluka Katedre da se na svim masovnim predmetima sa prve dve godine studija, koji se izvode na više studijskih programa, angažuje više nastavnika.
"Cilj takvog narušavanja nadležnosti Katedre je da se ostvari monopol jedne protežirane osobe na jednom od pomenutih predmeta, što se ne da opravdati njenim stručnim autoritetom", naveo je Hajduković.
Ovaj profesor se u dopisima osvrnuo i na peticiju studenata, ali je sve kulminiralo porukom Hajdukovića da ne želi da produži svoj radni odnos na fakultetu, navodeći da nema nameru da radi u akademskoj instituciji u kojoj se "ne poštuju nadležnosti (u organizaciji nastave, na primer)" i u kojoj se "guši samoinicijativa i suzbija samostalnost u radu i odlučivanju nametanjem stroge centralizacije".
"Ne želim više da učestvujem u parodiji autoritarnosti, da se podvrgavam komediji policijsko-isledničkih postupaka, da se utapam u šuplje jednoumlje, da budem publika u predstavi samoljublja, akter lakrdija na raznim sednicama ili učesnik u farsi egocentrične autokratije", oštar je bio Hajduković, profesor koji stiče uslov za odlazak u penziju, ali i koji ima pravo na produženje radnog odnosa.
Startit je upitao fakultet za komentar povodom odlaska profesora Hajdukovića, ali se u šturom odgovoru PR službe istakla samo ispravnost postupka kojim su se rešili problemi.
"Na poslednjoj sednici Nastavno-naučnog veća, problematika koja je predmet vašeg interesovanja, razmatrana je kao tačka dnevnog reda i u toku je rešavanje iste u skladu sa zakonskim propisima i opštim aktima fakulteta. U ovoj fazi postupanja, Nastavno-naučno veće je donelo odluku o podržavanju predloga da se prof. dr Miroslav Hajduković ne imenuje za šefa katedre, te da se postupak predlaganja šefa katedre vrati na početak kako bi se ispoštovala procedura predviđena aktima fakulteta", stoji u odgovoru.
Kritike i sa Katedre za primenjene računarske nauke
Posle ostavke Hajdukovića na videlo je izašlo i to da njemu kao šefu katedre i profesoru Ivanu Luković, koji je bio rukovodilac programa Informacioni inženjering, nije produžen status i to na incijativu dekana Radeta Doroslovačkog. Tim povodom se krajem septembra oglasila i Katedra za primenjene računarske nauke, koja je u dopisu Naučno-nastavnom veću poručila da su Hajduković i Luković izabrani legalno, po volji članova Izbornog veća katedre i da su do sada svoj posao obavljali savesno, profesionalno i predano.
"Obrazloženje koje je dekan FTN javno izneo na pomenutoj sednici NNV FTN, na osnovu kojeg je doneo svoju odluku da ne potpiše imenovanje naših kolega na navedene funkcije i o tome zahtevao izjašnjavanje NNV FTN, odbacujemo kao neosnovano. Ono predstavlja isključivo optužbe i klevete, iza kojih ne stoje dokazi, niti realni razlozi za takvu odluku. Time je, na nedvosmislen i krajnje neakademski način, narušena autonomija jedne katedre na FTN-u", stoji u dopisu katedre.
Oni su naveli da i dalje podržavaju ove profesore za izbor na pomenute funkcije, ali da su bili prinuđeni da predlože nove kandidate na ove pozicije. Između ostalog, osudili su i svaki pokušaj "spoljneg kadriranja" u kojem neko ko ne pripada katedri, "naručuje željena kadrovska rešenja, na primer šefa katedre".
"Nastavnici i saradnici moraju imati ravnopravan odnos prema svim studijskim programima na kojima učestvuju u nastavi i ne smeju u toku nastave, na bilo koji način, isticati samo jedan studijski program ili samo jednu kompaniju", dodaje se.
Zbrka je rešena imenovanjem vanrednog profesora Žarka Živanova za novog šefa katedre, dok je docentkinja Slavica Kordić izabrana za rukovodioca studijsko programa Informacioni inženjering.
Portal Startit.rs dodaje i da su komentare o situaciji na Fakultetu tehničkih nauka tražili i od drugih izvora u ovoj ustanovi. Prema njihovim nezvaničnim saznanjima od ljudi sa kojima su pokušali da razgovaraju, i nastavnom i nenastavnom osoblju fakulteta je od strane uprave naloženo da moraju da prijave svako nastupanje u medijima, čime je implicirano da razgovori zaposlenih sa predstavnicima medija nisu poželjni.
Iako je konačan ishod pozitivan, nastala situacija otvorila je pitanje da li uprava i dalje utiče na samostalnost katedri u cilju proizvodnje kadra za određene privatne kompanije. Ceo tekst o dešavanjima na FTN pročitajte
OVDE.
Komentari 56
Sjaks
Profesor
Moguće je da je ova anonimna pobuna studenata Informacionog inženjeringa zapravo posledica neupućenosti ovih studenata, ali ne isključujem i to da ih je neko izmanipulisao.
Crna guja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar