Osam decenija rada Novosadskog instituta za ratarstvo i povrtarstvo
Direktorka Instituta dr Svetlana Balešević Tubić istakla je dostignuća i značaj koji Institut ima u Srbiji, a i van granica naše zemlje.
- Do sada je u Institutu stvoreno preko 1.200 sorti i hibrida, od čega je nešto više od 1.000 registrovano i gaji se u inostranstvu. U otvorenoj konkurenciji na svetskom tržištu, Institutske sorte i hibridi su prisutni u više od 30 država, od Argentine, preko zemalja Evropske unije, Ukrajine, Rusije, do Kine i Indije. Sa ponosom želim da istaknem da imamo moćan naučni tim od preko 100 istraživača, od čega je 93 doktora nauka. Njima asistira preko 300 visokoobrazovanih, i radnika različitih profila, što je garancija kvaliteta svega što Institut nudi - semena, tehnologije, obrazovanja i usluga - navela je dr Svetlana Balešević Tubić.
Svečanosti su prisustvovali predstavnici svih nivoa vlasti, a premijerka Srbije Ana Brnabić poručila je da je Institut pravi primer dobre saradnje nauke i privrede koji u poslovanju na najbolji način objedinjuje nauku, tehnologiju, proizvodnju, obrazovanje i usluge.
Brnabić je istakla da je malo naučnih institucija koje mogu da se pohvale dugom tradicijom i modernim poslovanjem i zato je Vlada u maju proglasila Institut za ratarstvo i povrtarstvo institucijom od nacionalnog značaja.
- Institut je pravi primer dobre saradnje nauke, poslovnog sektora, privrede i u poslovanju na najbolji način objedinjuje nauku, tehnologiju, proizvodnju, obrazovanje i usluge - ocenila je premijerka.
Kako je rekla, višedecenijski rad generacija naučnika rezultirao je time da su sorte i hibridi proizvedeni u Srbiji prisutni u više od 30 zemalja, a semenski proizvodi "NS seme" prepoznatljiv izvozni proizvod. Brnabićeva je navela i da je uspeh Instituta to što se domaći poljoprivrednici u velikom broju odlučuju da na njivama koriste njegove proizvode, uprkos velikoj konkurenciji semena na tržištu.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović je ocenio da je jubilej Instituta za ponos i poštovanje, pre svega zbog svih onih koji su ovaj institut stvarali i razvijali, i koji to čine i danas, kao i zbog rezultata koje je on ostvario tokom osam decenija svog neprekidnog trajanja.
On je dodao da je posebnu ulogu u razvoju te ustanove imala neposredna veza sa poljoprivrednim proizvođačima, koji sorte i hibride selektirane u njoj gaje na svojim njivama.
- Njihova polja su i provera i potvrda onog što vi stvarate na Institutu. To je obrazac saradnje nauke i privrede kakav želimo i u svim drugim oblastima i koji ćemo podržati svim sredstvima koja su nam na raspolaganju. Bez takve saradnje, interakcije naučnih dostignuća i njihove praktične primene, teško može da se ostvari nivo razvoja naše zemlje kojem težimo i za koji imamo kapacitete, a u čemu upravo poljoprivreda ima posebno mesto - istakao je Mirović.
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević ocenio je da je Institut lider i simbol ne samo Novog Sada već i cele zemlje, i jedna od najvažnijih karika u agraru, koji je, kako je rekao naša velika šansa za budućnost.
Institut je osnovan 1938. godine odlukom Ministarstva poljoprivrede Kraljevine Jugoslavije, kada je oformljena Poljoprivredna ogledna i kontrolna stanica u Novom Sadu iz koje je nastao današnji Institut.
Osnovna i primenjena istraživanja usmerena su na stvaranje sorti i hibrida ratarskih i povrtarskih sorti, kao i velikog broja krmnih, industrijskih, lekovitih i začinskih biljaka. Do sada je u Institutu stvoreno više od 1.248 sorti i hibrida, od čega je nešto više od 1.099 registrovano i gaji se u inostranstvu.
Osim naučnog dela, Institut razvija i komercijalni, pa je pre nekoliko godina plasirao i novu robnu marku "NS seme", koja je jedan od prepoznatljivih izvoznih proizvoda iz Srbije.
Komentari 2
Lala
bora
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar