U Farmalogistu za 021 navode, a povodom tvrdnji Doma zdravlja "Novi Sad" da je isporuka leka ograničena zbog problema u komunikaciji na relaciji RFZO-dobavljač, da sve zdravstvene ustanove u Srbiji snabdevaju lekovima u skladu sa trebovanjima samih ustanova.
"Kao izabrani dobavljač za lek fraksiparin po osnovu sprovedenog postupka centralizovane javne nabavke, Farmalogist vrši isporuke ovog leka u skladu sa trebovanjima svih zdravstvenih ustanova iz Plana mreže, a među kojima je i DZ 'Novi Sad'. Lek imamo u kontinuitetu i u dovoljnim količinama", poručuju u Farmalogistu za naš portal.
Podsetimo, u Domu zdravlja su za 021 naveli da ni na koji način ne utiču na način i brzinu nabavke ampula fraksiparina, te da su sada prinuđeni da situaciju objašnjavaju pacijentima. Međutim, u Farmalogistu poručuju da je Dom zdravlja "Novi Sad" od jula ove godine do danas trebovao ukupno 7.920 ampula fraksiparina, te je ta količina i dostavljena.
Na pitanje 021 da li je trebovana dovoljna količina fraksiparina za potrebe pacijenata koji uzimaju ovaj lek, u Domu zdravlja su poručili da "ostaju pri činjenicama koje su već izneli tim povodom".
Republički fond za zdravstveno osiguranje, koji je izabrao firmu Farmalogist za jedinog dobavljača ovog veoma bitnog leka, od 9. oktobra ne odgovara na pitanja 021.
Kako smo
već pisali, lek koji se periodično nađe u nestašici veoma je bitan za mnoge građane, među kojima su i trudnice, operisani pacijenti i stariji građani. Kako je za 021 izjavila Novosađanka M. J, osim što su pacijenti sada prinuđeni da svakodnevno odlaze u apoteku i kupuju lek (i za to dnevno potroše najmanje 220 dinara, koliko košta najmanja doza),
moraju da prođu neverovatnu proceduru da bi uspeli da iskoriste svoje zakonsko pravo na refundaciju troška od RFZO.
"Prosto se potrude da vam maksimalno otežaju da dođete do svog leka, a potom i do svog novca. Meni je trenutno potrebna jedna, najmanja doza dnevno, koja košta 220 dinara. Ima žena koje uzimaju i mnogo veće doze svakog dana. Kad leka nema u Domu zdravlja, kao sada, moramo svakog dana da se pojavimo u ustanovi da bismo se uverili da leka nema, a onda da idemo do apoteke i kupujemo ampule, koje ćemo sami sebi davati kod kuće. Svaki put uzmemo i fiskalni i gotovinski račun. Kad skupimo svu dokumentaciju - koja je obimna, predajemo je RFZO i molimo se da nam refundiraju nemale iznose. S tim što ja ne znam da je iko uspeo da refundira novac, toliko je postupak komplikovan, dugačak i otežan da nekad pomislim da se ni ne isplati", ispričala je ova Novosađanka za naš portal.
Koliko je građana uspelo da refundira troškove kupovine leka protiv tromboze nismo saznali jer, kako je rečeno, RFZO već skoro mesec dana ne odgovara na pitanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
Aco
Miroslav
Posmatrac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar