Pokvareno meso u mesnim prerađevinama?
"Iako zbog materijalne situacije više ne kupujem meso kao nekad, ono što ima u ponudi je očajno. Sve nekakva voda, odstojalo, kruto, čudnog mirisa...", smatra jedna sugrađanka.
Kako za Radio 021 kaže načelnica republičke Veterinarske inspekcije, Sanja Čelebićanin, starost mesa koje se uslužno peče u raznim supermarketima se ne kontroliše, već samo uslovi čuvanja.
"Meso se kontroliše na mestu proizvodnje, a u supermarketima se kontolišu samo njegovo poreklo i uslovi čuvanja. Radimo po planu i monitoringu, a sve specijalizovane prodavnice mesa se kontrolišu jednom u mesec dana", kaže načelnica Veterinarske inspekcije.
Začinima prikrivaju smrad
Predsednik udruženja za zaštitu potrošača, Goran Papović, smatra da je meso koje se peče po megamarketima zapravo ono koje ove prodavnice nisu uspele da prodaju, pa začinima ubijaju neprijatne mirise, a pečenjem mu produžuju upotrebljivost.
"Pretežno, kad pogledate malo bolje tu robu koja se nalazi na uslužnom pečenju, primetićete da su već obilato dodati začini. Oni zapravo maskiraju neprijatne mirise koje ima staro, možda i pokvareno meso", sumnja Papović.
Iako je očigledno da postoje naznake da se ovo dešava, Veterinarska inspekcija i dalje nema nameru da menja svoje regulative. Načelnica Sanja Čelebićanin kaže za Radio 021 da se meso kontroliše samo posle klanja, ali termički obrađeno meso nije u ničijoj nadležnosti.
"Pečeno meso, odnosno pečenjare nisu u nadležnosti Veterinarske inspekcije. Kvalitet se ne proverava na mestu prodaje niti mestu termičke obrade, već isključivo na liniji klanja", ne uliva poverenje izjava Sanje Čelebićanin.
Goran Papović sumnja da jedan deo pokvarenog mesa koji ne završi na termičkoj obradi, završi u mesnim industrijama i u njihovim prerađevinama. Prema njegovim rečima, toksičnost i smrad pokvarenog mesa je moguće neutralisati raznim antibioticima, aditivima i začinima.
"Meso koje je već u fazi da mu ističe rok, ili mu je možda već istekao, ide u naše čuvene parizere i salame, pa onda vi kad pojedete nešto od tih "podriguša", svi znaju šta ste jeli tri dana nakon toga. Prepune su začina", kaže predsednik Udruženje za zaštitu potrošača za 021.
Meso poslato na uništavanje često "zaluta"
Papović navodi da veterinarska inspekcija ima zadatak da meso kome je istekao rok trajanja pošalje u kafileriju kako bi bilo uništeno ili prerađivano u hranu za životinje. Međutim, kako kaže, često se desi da meso skrene sa puta, a inspektor koji je pokvareno meso poslao na uništavanje, često ne dobije izveštaj da je to i obavljeno.
"Obaveza trgovca je da meso koje se ne proda, obavezno pošalje u kafileriju kako bi bilo ili uništeno ili iskorišćeno za proizvodnju hrane za životinje. Obavezu da to mesto pošalje gde treba ima Veterinarska inspekcija. E, tu zakazuje naš sistem, jer čak i ako inspektor na vreme pošalje nalog da se meso uništi, neretko uopšte ne dobije izveštaj da je to i urađeno", navodi Papović.
Načelnica inspekcije, Sanja Čelebićanin, kaže da je nemoguće da inspektor zaključi slučaj ako nije dobio povratnu infomaciju iz kafilerije da je meso uništeno.
"Kako bi inspektor koji je poslao meso na neškodljivo uništavanje u kafileriju zaključio slučaj, mora da dobije povratnu informaciju i uverenje iz kafilerije da je toi meso uništeno", kaže Sanja Čelebićanin za Radio 021.
Nema podataka ko je koristio brazilsko meso
Priču o korišćenju pokvarenog mesa, dovoljno podgreva i činjenica koja je potresla ceo region- vest o uvozu starog mesa iz Brazila i Argentine, koje se pojavilo i na našem tržištu. Krivični postupak po tom pitanju se i dalje vodi, ali iz suda ne žele da navode imena proizvođača koji su koristili brazilsko meso. Goran Papović iz Udruženja za zaštitu potrošača, kaže da su njegovi zahtevi da dobije ove podatke više puta odbijani.
"Taj slučaj se vodi u Tužilaštvu u Užicu, jer su osumnjičeni pravili "originalne zlatiborske pršute" od mesa zaklanog pre više od jedne decenije. Mi smo više puta slali zahtev kako bi nam poslali imena proizvođača koji su provereno stavljali ovakvo meso u svoje proizvode, ali nismo dobili zbog, kako kažu, ometanja istrage", kaže Papović za 021.
Pored ovoga, dokazano je da se preko Kosova, u Srbiju švercuje piletina poreklom iz Amerike, koja je puna hormona. Posle duže upotrebe takvog mesa kod odraslih mogu javiti stomačne tegobe ili upala grla, ali da je po dečje zdravlje pogubno, a može biti i fatalno. (Miodrag Sovilj)
Komentari 13
Pera
Veronika
gradjanin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar