Svi žele futoški kupus

Dok druge grane poljoprivrede grcaju u problemima, Futožani koji uzgajaju čuveni kupus nemaju tih problema. Potražnja iz zemalja Evropske unije je ogromna i dobar deo proizvodnje se izveze.
Dok druge grane poljoprivrede grcaju u problemima, Futožani koji uzgajaju čuveni kupus nemaju tih problema. Potražnja iz zemalja Evropske unije je ogromna i dobar deo proizvodnje se izveze. Kako za 021 kaže predsednik udruženja "Futoški kupus", Goran Puača, potražnja za ovim brendiranim proizvodom nikad nije bila veća.

"Ove sezone je prodaja futoškog kupusa u inostranstvu bila višestruko veća nego što je to bio slučaj prethodnih godina. Najveći deo naše proizvodnje ide na domaće tržište, ali je potražnja kupusa iz evropskih zemalja zaista skočila", navodi Puača.

Prema njegovim rečima, kupus najviše traže iseljenici iz zemalja biše Jugoslavije i okolnih zemalja, ali ima sve više stranaca koji nemaju nostalgične porive, već cene kvalitet proizvoda iz Futoga.

"Izvozimo i u Švedsku, Nemačku, Francusku, ma svugde! Najčešće su kupci naši gastarbajteri koji se užele sarmica, ali nakon brendiranja futoškog kupusa njegov kvalitet počinju da prepoznaju i stranci koji nemaju veze sa ovim podnebljem", kaže predsednik udruženja "Futoški kupus".

Zna se čime se sme prskati

Kako za naš radio kaže direktorka firme "Janja", koja se bavi preradom ove namirnice, Dragica Jelčić, proizvođači nemaju nikakve probleme, ni što se tiče izvoza, ni naplate.

"Sa finansijske strane se ništa posebno ne traži od nas, niti smo imali fiskalnih problema jer smo van Evropske unije. Mi jednostavno spakujemo proizvod, pošaljemo, oni uplate novac na devizni račun i to je to", kaže Jelčićeva.

Prema rečima predsednika udruženja "Futoški kupus", Gorana Puače, proizvođači su se potpuno prilagodili strogim regulativama Evropske unije.

"Na primer, samo tretiranje kupusa hemikalijama na polju se mora vršiti onako kakvi su propisi države u koju će se kasnije izvesti. Nemačka ima, na primer, drugačije propise od, recimo, Austrije, pa se na osnovu već unapred sklopljenih dogovora tačno zna šta se sme koristiti, a šta ne. Oni su prilično rigorozni po tim pitanjima, tako da se mi trudimo da sve to pokrijemo", kaže ovaj Futožanin za 021.

Prilikom zaštite geografskog porekla akcenat je na regionu iz koga proizvod potiče, a ne na državi. Štiti se receptura i način proizvodnje karakterističan za određeni kraj, pa se tako na listi brendova, pored futoškog kupusa, nalaze i proizvodi poput sremskog kulena, leskovačkog ajvara i kladovskog kavijara. (Miodrag Sovilj)

  • Gordana

    20.11.2011 18:26
    Presoljeni kiseo kupus
    Kupus je presoljen, a vrenje je tek na pola. Da li smem da izvadim pola slane vode i dodam svezu, da bi smanjila so?
  • sole

    03.03.2011 12:04
    e da je
    Već odavno u Futogu nema futoškog kupusa. Samo još po neko ga gaji. Sve je to holandski kupus koji je otporniji i rentabilniji ali nije ni blizu fotoškog.
  • berolina

    02.03.2011 18:53
    kupus nije kupus
    ... futoski kupus DA, futoski hibrid NE !
    vakum pakovanje razbucane, presoljene "glavice" kiselog kupusa, koja vise lici na neku pogacu i bez mirisa i ukusa je, to nije ni videlo Futoga, to je obican PLAGIJAT iz Futoga...isprobala vise puta od raznih nabavljaca u berlinu.
    to je masa, nije klasa!
    bolji kvalitet lista prokole (ukus, forma, kiselost, zavijanje) je od svih tih "sarmi na daljinu" zadovolji jedino varazdinski kiseli kupus.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti