Novi Sad i pokrajina pod lupom revizora
Obe kontrole neće trajati kraće od tri meseca, nakon čega bi trebalo da budu poznati rezultati.
Osim u Novom Sadu, revizija će obuhvatiti i Beograd, Leskovac i Niš. Ovo je prvi put da Državna revizorska institucija ide u kontrolu budžeta lokalnih samouprava. Između ostalog, biće prekontrolisano poslovanje Fonda PIO, Zavoda za zdravstveno osiguranje i JAT-a. Kontrola JAT-a će trajati najmanje dva meseca.
Revizori trenutno u četiri ministarstva
DRI je sredinom februara ove godine počela kontrolu finansijskih izveštaja za 2010. godinu četiri ministarstva, čime je počela revizija republičkog budžeta za prošlu godinu.
Revizori su trenutno u ministarstvima odbrane, unutrašnjih poslova, finansija i ekonomije i regionalnog razvoja.
Do sada je DRI objavila izveštaje o kontroli republičkog budžeta za 2008. i 2009. godinu, a uskoro će predstaviti i rezultate revizije poslovanja u 2009. godini tri javna preduzeća - Skloništa Srbije, Elektromreže Srbije i Transnafta iz Pančeva.
DRI je nadležna za kontrolu oko 9.000 budžetskih korisnika, među kojima su i političke partije. Za sada državni revizori najavljuju da će proveriti kako partije troše novac poreskih obveznika samo u okviru kontrole završnog računa budžeta.
Prekršajne prijave protiv funkcionera
Za nepravilnosti utvrđene kontrolom budžeta za 2008. godinu revizori su podneli 19 prekršajnih prijava od kojih se pet odnosilo na bivše, a šest na aktuelne ministre. U sudskim postupcima koji su vođeni na osnovu tih prijava još nije doneta nijedna pravosnažna presuda.
DRI je podnela zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv 14 državnih funkcionera za nepravilnosti u raspolaganju budžetom za 2009. godinu, među kojima su četiri ministra.
Komentari 6
Mile
Sremac
pawlle
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar