Prosečna zarada u Novom Sadu u novembru iznosila je 77.229 dinara bruto, odnosno 55.730 dinara bez poreza i doprinosa, što je blagi rast u odnosu na podatke za prethodni mesec.
U celoj Vojvodini je prosečna zarada iznosila 66.609 dinara bruto tj. 48.135 dinara neto. Najniže zarade ponovo su imali stanovnici Bača - 53.934 dinara bruto, odnosno 39.163 dinara neto.
Najniža plata u Vojvodini tek je nešto niža od medijalne zarade u celoj Srbiji, koja se statistički uzima kao pravi pokazatelj zarada najvećeg procenta građana. Tako je medijalna plata u novembru bila 54.598 dinara bruto tj. 39.654 dinara neto, pokazuju podaci RZS.
Inače, najviše plate tradicionalno imaju zaposleni u državnim preduzećima - 68.638 dinara i to bez poreza i doprinosa.
Zaposleni u zdravstvu u proseku zarađuju 50.996 dinara, a u obrazovanju su plate oko 54.000 dinara.
Ovi podaci su, kako je dokazano, nerealni pokazatelji stvarne situacije u novčanicima. Zbog toga je Republički zavod za statistiku pre nekoliko meseci uveo i računanje medijalne zarade.
Obuhvaćeni su svi poslodavci koji su Poreskoj upravi dostavili elektronski popunjen obrazac sa obračunatim zaradama. Obuhvaćene su zarade zaposlenih u radnom odnosu, ali i mimo radnog odnosa (ugovori o privremeno-povremenim poslovima). Statistika ne obuhvata naknade po osnovu ugovora o delu i sve naknade za koje se ne plaćaju porezi i doprinosi.
Poreska uprava ne raspolaže informacijom o tome da li je svaka zarada za koju je podneta poreska prijava o obračunatim porezima i doprinosima zaista i isplaćena, pa se novi podaci o prosečnim zaradama odnose na obračunate, a ne na isplaćene zarade.
Komentari 31
Johnie Be Good
Previse nas je devova sistem inzenjera dizajnera itd itd itd
(:
Aruznec
Možda ste ih "zagubili" jer u sred radnog dana svoje vreme provodite komentarišući internet članke umesto u radu ili traženju bolje plaćenog posla?
@frustronaut
Obzirom da i sami tvrdite da privatnici isplaćuju deo zarade "na ruke", kako je to prosečna plata "statistički prenaduvana"? Ta prosečna plata je u stvari manja od prave jer upravo ne uračunava u sebe to što radnici dobijaju "na ruke", ona u sebe uračunava samo ono što je legalno prijavljeno - kako može onda biti niža ako se samo dodaje?
@Nikola
Medijalna zarada je pokazatelj da građani koji bez prestanka tvrde kako "većina građana prima 20 ili 30 000", kratko i jasno bezočno lažu. I to uopšte i ne uzimajući u obzir te plate koje se isplaćuju "na ruke", a čime su se pojedinci na ovim ovde istim stranama u prošlosti čak i hvalili i ponosili kako su "zavrnuli" državu.
Statistika je egzaktna nauka i daje egzaktne rezultate na osnovu ulaznih podataka. To što potom pojedinci namerno uzimaju takve podatke i interpretiraju onako kako žele za svoje dnevnopolitičke potrebe nije krivica statistike. A vama sa platama ispod medijalne zarade koji se pitate "gde vam je razlika" - evo je ovde, tačno ovde. To je razlika koju biste možda imali da svoje vreme radnim danom ne provodite u komentarisanju na internetu već ili tražili bolje plaćen posao ako ste kvalifikovani, ili radili na sebi da postanete kvalifikovani za traženo zanimanje ako niste. Vreme socijalizma je odavno prošlo.
V
Po prvi put u kompletnoj istoriji su Vojvođani siromašniji od uže Srbije.
E to je vest i to loša vest i paradoksalna.
A vi Vojvođani, ćutite i trpite.
Da li bi Severna Italija dopustila da padne ispod italijanskog proseka plata? Ne bi, to samo vi dopuštate, a o vašim novčanicima se radi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar