U grad ga dovodi ekipa udruženja "Off Novi Sad", koja je nedavno organizovala i premijeru dokumentarca slične društvene, angažovane tematike - "Teret".
"Srbenka" prati nastanak predstave "Aleksandra Zec" u režiji čuvenog Olivera Frljića, jednog od najprovokativnijih i istovremeno najtraženijih reditelja kako u regionu, tako i u Evropi. Frljić predstavom "Aleksandra Zec" obrađuje događaje iz 1991. godine, kada je u Zagrebu sa porodicom ubijena devojčica srpske nacionalnosti Aleksandra Zec.
Međutim, "Srbenka" nudi mnogo više od samo prikaza procesa nastanka jedne pozorišne predstave i uvida u "iza kulisa". Ona donosi priču aktuelnu u sadašnjem vremenu, priču o devojčici Nini, glumici koja učestvovanjem u nastanku ove predstave spozanje svoj identitet, zajedno sa posledicama koje identitet nosi, a koje rezonuju i više od dve decenije nakon završetka rata.
Film takođe prati suočavanja ostatka ekipe predstave sačinjene od osoba i srpske i hrvatske nacionalnosti, sa samim sobom, ali i sa drugima, sa neistomišljenicima, sa protestima ispred zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Rijeci.
Svoj festivalski život "Srbenka" je započela na prestižnom Visions du Reel festivalu dokumentarnog filma prošle godine, gde je i nagrađena. Potom je Nebojša Slijepčević sa "Srbenkom" osvojio i Doc Alliance Selection nagradu na Kanskom festivalu. U Hrvatskoj film je premijerno prikazan na festivalu u Motovunu, gde je takođe trijumfovao, kao i na najznačajnijem festivalu regiona, u Sarajevu.
U Srbiji "Srbenka" je premijerno prikazana na festivalu "Slobodna Zona", gde je primila izuzetno pozitivne reakcije i stručne i opšte javnosti, a veliko interesovanje za film ne prestaje da opada ni u 2019. godini.
Karte za projekciju mogu se kupiti na blagajni bioskopa po ceni od 300 dinara.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar