Održan Forum "Bezbednost u lokalnoj zajednici" - potrebno raditi na prevenciji nasilja kod mladih

Forum "Bezbednost u lokalnoj zajednici" sa fokusom na mladima održan je juče u Skupštini grada.
Održan Forum "Bezbednost u lokalnoj zajednici" - potrebno raditi na prevenciji nasilja kod mladih
Foto: Pixabay (Ilustracija)
Glavna tema bila je prezentacija trenutne situacije kada je u pitanju nasilje i nasilni ekstremizam među mladima, ali se govorilo i o mogućim preventivnim akcijama u budućnosti. Učesnici su razgovarali o pitanjima marginalizacije, diskriminacije, govora mržnje, netolerancije, kršenja ljudskih prava i nacionalizma. 
 
Predsednik Saveta za javni red i mir i bezbednost Grada Dušan Popović istakao je da je Skupština prepoznala ovaj problem.
 
"Ono što je posebno bitno je da je Grad Novi Sad preko Kancelarije za mlade i Saveta gradonačelnika za mlade usvojio Lokalni akcioni plan za mlade u koji su uključena i razmatranja o problemima i rizicima, njihovom ranom prepoznavanju i rešavanju", naveo je Popović. 
 
Komandir policijske stanice u Futogu i poverenik strukovnog udruženja policije "Dr Rudolf Arčibald Rajs" Dario Anušić naglasio je da je edukacija u cilju prevencije verovatno najefikasniji način borbe protiv nasilja. On je naveo da se do mladih može dopreti posredstvom društvenih mreža, ali da one isto tako mogu biti vrlo problematične kada je u pitanju bezbednost. 
 
"Ako se sećate one situacije kada je u jednoj od grupa na društvenim mrežama dojavljeno da je dete oteto, to se na kraju proširilo i digla se panika. A to je situacija gde nije trebalo tako postupati. Društvene mreže su tako direktno odmogle delovanju policije i otežale nam posao", objasnio je Anušić.
 
Biljana Kikić Grujić, članica Saveta za javni red i mir i bezbednost i Koordinacionog tela za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama, istakla je da moramo da shvatimo da ne postoji država ni grad gde je bezbednost stopostotna.
 
"Policija ne može da radi sve. Važno je da se uspostavi međusektorska saradnja, između škola, policije, centra za socijalni rad i ostalih institucija, ali ključno je da i roditelji budu uključeni", dodala je. 
 
Svi učesnici su se složili da je važno podići svest kod roditelja o bezbednosti dece, kako u školi i na ulici, tako i na internetu. Ipak, kako navode i predstavnici škola i nevladinih organizacija, roditelji se retko odazivaju na pozive za radionice i tribine u vezi sa ovim temama, a sve manje dolaze i na roditeljske sastanke
 
Školski pedagog u Medicinskoj školi "7. april" Aleksandra Ber Božić navela je da postoji problem nedostatka poverenja roditelja u škole.
 
"To neko poverenje da će škola uraditi sve što je najbolje za dete je nestalo. Roditelji se u školi pojavljuju samo u slučaju sumnje da je dete neko povredio i to često čak nije ni nešto što je objektivno. Čak nam se i dešava da pre nego što roditelj dođe sa određenim problemom u školu, da nam se na vratima odmah pojave advokati i tako potpuno izmeste odgovornost iz škole na neki teren koji je potpuno sulud", objasnila je Ber Božić. 
 
Dobrila Marković (OPENS), kao moguće rešenje šuma u komunikaciji između škola, nevladinih organizacija, institucija i dece, navela je modernizaciju komunikacije i prevazilaženje koncepta radionica i tribina.
 
"Te akcije moraju da budu vidljive, o njima mora da se priča preko 'lajv' konferencija za medije, mi ne smemo biti pasivni. Tako moramo animirati ne samo decu, već i roditelje, jer su i oni na društvenim mrežama", navela je Marković.
 
Ana Bu iz Centra za proizvodnju znanja i veština navela je da u našim zajednicama postoji mnogo resursa koji se mogu koristiti u cilju prevencije nasilja i ekstremizma, uključujući i medije, institucije, umrežavanje i građane kao aktivne učesnike društva.
 
Cilj Foruma bio je otvaranje prostora za diskusiju na temu prevencije nasilja i nasilnog ekstremizma, kroz razmenu stavova među liderima u lokalnim zajednicama. 
 
Forum je održan u okviru projekta "Ne nasilnom ekstremizmu i govoru mržnje, da interkulturalnom razumevanju", koji sprovodi Centar za proizvodnju znanja i veština iz Novog Sada, a u partnerstvu sa OCD "Forum 10" iz Novog Pazara uz podršku OEBS misije u Srbiji.
 
Na Forumu su učestvovali predstavnici Saveta za javni red i mir i bezbednost, Кoordinacionog tela za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama, Ministarstva unutrašnjih poslova i Centra za socijalni rad, profesori u srednjim školama, pedagozi, kao i predstavnici nevladinih organizacija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti