Treneri basket tima Srbije 3x3, kondicioni trener Feđa Kamasi i košarkaški trener Danilo Lukić, na poziv Svetske košarkaške federacije (FIBA) kreirali su prvu stručnu publikaciju u istoriji ovog sporta, koji je pre dve godine postao član olimpijske porodice.
Foto: 021.rs
Na osnovu višegodišnjeg rada sa novosadskim košarkašima, koji su četiri puta bili prvaci sveta, Kamasi i Lukić su predstavili na koji su se način oni fizički pripremali za ova vrhunska dostignuća u poslednjoj deceniji.
Tema brošure sporta koji će biti uvršten na OI u Tokiju 2020. godine je fizička priprema sportista za basket tri na tri, uz primere vežbi u video materijalu, pored terminologije i elementarnih objašnjenja. Kako u intervjuu za021.rsnavodi Kamasi, FIBA je odlučila da izda zvaničnu brošuru i na taj način ostalim zemljama članicama pruži priliku da se upoznaju sa treningom i fizičkom pripremom najdominantnijih u ovom sportu.
"Ovo je praktično prva stručna publikacija vezana za basket tri na tri, koja direktno govori o fizičkoj pripremi profesionalnih sportista i oslikava čitavu priču svetskih prvaka kroz segment njihovih priprema za velika takmičenja. Tu je uputstvo na koji način su trenirali i konkretizovano je na čemu su najviše radili, koje su vežbe uključivali i kao kruna svega, predstavljena je periodizacija treninga", objašnjava Kamasi.
Foto: Dušan Jocić
Iako može biti zanimljiva i amaterima i rekreativcima, publikacija je ipak namenjena treningu vrhunskih sportista profesionalaca. Brošura je besplatna i javna (vidi OVDE), te će oni koji žele da se upuste u ovaj sport, imati jasnu sliku na koji način bi mogli fizički da se pripremaju.
"U samoj konstrukciji rada, ja sam osmislio kako treba da izgleda periodizacija treninga, koje se vežbe koriste, kakvo je tempiranje, tu su grafici i dijagrami, a posao Danila Lukića je bio uokvirivanje rada, analiza i sakupljanje podataka bitnih za izradu brošure, vremenski intervali igrača provedenih u igri i potom grafički prikaz određenih segmenata ovog rada. On je uradio jedan deo vežbi snage u okviru periodizacije treninga (TRX, stabilizacija, vežbe prevencija povreda). Kada je FIBA izrazila želju da hoće upravo takav rad da objavi, on je bio najbliži tim ljudima, jer je putovao sa košarkašima na takmičenja. Uokvirio je rad sa dosta podataka koje je prikupio. Mi smo zajednički pokušali da objasnimo koje su razlike između basketa i košarke i onda smo izneli šta mi koristimo u treningu za fizičku pripremu svetskih prvaka", navodi Kamasi.
Iako je basket tri puta tri izveden iz košarke, on iziskuje intenzivniju fizičku pripremu, obuhvata 10 minuta efektivne igre i izuzetno je naporan, budući da nema mnogo pauza i vremena za odmor. Ideja publikacije je bila da se objasni konkretna razlika između ta dva sporta, a ogleda se u fizičkoj pripremi, koja nije manje bitna u košarci, ali je u basketu specifičnija.
Kako je objašnjeno u brošuri, periodika treninga sa baketašima zavisi od faze pripreme, da li je bazična, predtakmičarska ili takmičarska, a odmor je isto toliko bitan, koliko i trening.
Bez ikakve tajne, u brošuri je ilustrovano i iskustveno predstavljeno kako treba da izgleda trening profesionalaca u basketu tri puta tri, kako sportista upravlja svojom sportskom formom, što je bio potvrđen "recept" ka vrhunskom rezultatu.
Dok Srbija beleži uspehe u basketu na globalnom novou, paralelno taj sport ulazi u olimpijsku porodicu, čime su ambicije novosadskih zlatnih basketaša prešle i na ono o čemu svi spotisti sanjaju.
"Nama je matični sport košarka, negde se i rađamo sa tim genima i u tome smo decenijama dobri, pa je nekako bilo logično da basket tri puta tri preslika ono što se dešava u košarci. To se upravo i desilo, Srbija je najbolja u basketu tri na tri, dok u košarci pet na pet nije baš takva situacija, zato što imamo profesionalnu američku ligu koja je za sada bolja od svih ostalih ekipa. Što se tiče FIBA, Srbija je u basketu tri na tri najbolja. Na poslednjih pet svetskih prvenstava, četiri puta je bila prvak sveta i jednom druga, što je potpuna dominacija, a da ne govorim o osvajanju brojnih turnira", napominje Kamasi u razgovoru za 021.rs.
Košarkaški klub Novi Sad Al-Wahda poslednjih šest godina je rangiran kao najbolja ekipa na svetu, a skoro svih tih godina, njihov tim čini reprezentaciju. Na poslednjem prvenstvu se Bulutu, Majstoroviću i Saviću pridružio Stojačić, dok je Ždero igrao na Evropskom prvenstvu. Prošle godine bili su jedina neporažena ekipa.
Put ovih momaka počeo je iz hobija, a na prvo "turističko putovanje" otišli su u Atinu bez očekivanja i doneli svetsko zlato, priča Kamasi za portal 021.
"Dušan Domović Bulut, Dejan Majstorović, Marko Savić i Marko Ždero. To su momci koji su odrasli u košarci. Oni su bili u ligama koje nisu profesionalne, egzistencija od košarke im nije nikada bila u prvom planu. U jednom momentu su shvatili da u košarci nemaju neku ozbiljnu profesionalnu budućnost i tu se otvara priča basketa, koji je inače popularan u Srbiji. Naši klinci čim uhvate košarkašku loptu u ruke, oni izleću na prvi teren u kvartu, to je ta neka subkultura košarke koja se paralelno razvijala i oni su jednostavno, pre nego što su postali košarkaši, na taj način i odrastali. Njihova zajednička priča počinje negde 2010. godine i na prvom Svetskom prvenstvu 2012. postaju svetski prvaci. Generalno, oni su na to takmičenje otišli kao na turističko putovanje i postali svetski prvaci. To je u stvari početak jedne ozbiljne priče, koja danas živi na mnogo višem nivou. To je jedan ozbiljan klub, uz profesionalni trening sa više trenera, gde su uključeni fizioterapeuti, sve je otišlo na mnogo viši nivo".
Feđu Kamasija je najpre angažovao Dušan Domović Bulut kao kondicionog trenera, a potom i Ždero, Majstorović i Savić pa je jedno vreme radio sa čitavim timom. Od ove godine sa Savićem i Žderom radi u kontinuitetu, a u samom timu postoji više kondicionih trenera, fizioterapeuta i trenera, kako bi svi imali individualnu posvećenost. Uz osvrt na prethodnu godinu, Kamasi ocenjuje da nikada do sada nisu imali bolji start u sezoni.
"Ovo je za jedan olimpijski sport veoma važno, 2018. godina je njihova najbolja sezona, postali su svetski i evropski prvaci, osvojili svih pet turnira World tour serije, uključujući i završni šesti, i u okviru tih turnira nisu izgubili nijednu utakmicu", napominje naš sagovornik.
Pored rada sa basketašima, Feđa Kamasi je poznat i kao atletski trener, nekadašnji državni reprezentativac u atletici i aktuelni trener desetobojca i rekordera Mihaila Dudaša. Objašnjava da je atletika sa razlogom kraljica sportova i "majka svih sportskih pokreta", i da on u velikoj meri primenjuje znanje, osnovu i temelj koji ima u atletici u kondicionim treninzima u basketu.
Uz Dudaša koji je ustaljen na sportskoj sceni Srbije sa dve seniorske medalje, Kamasi radi i sa Nikola Mujanovićem, koji je osvojio bronzanu medalju u skoku u vis, na Prvenstvu Evrope za mlađe juniore.
Da je posao trenera "bez radnog vremena" i mnogo više od samog treninga, zasnovan na međusobnom poverenju i komunikaciji, svedoči Kamasi i dodaje da je njegov rad sa sportistima tokom sezone intenzivan u svim periodima. U pripremi je takođe važan individualan pristup, jer se na osnovu različitih faktora kreira program.
"Mislim da je to ključ za mene kao trenera koji radi ovaj posao preko 20 godina. Manje-više uopšte nije problem da ja organizujem trening, mnogo je bitnije međusobno poverenje i da mi možemo da funkcionišemo. Ne radi se tu samo o treningu, već jedni druge moramo da razumemo. Deo koji podrazumeva same treninge obuhvata tri do pet meseci godišnje, a za drugi deo, kada oni ne treniraju toliko mnogo, važna je komunikacija: kada se odmore, šta onda treba da urade, kako treba da teku pripreme pred sam turnir, kako da se izbegnu ili prevaziđu nesvakidašnje povrede i drugo. Do sada smo mnogo puta uspeli da napravimo pomak, upravo zbog te komunikacije. Ta neka prijateljska konekcija je ključna", kaže Kamasi za 021.
Kako dodaje ovaj poznati trener, na osnovu iskustva, sada već prepoznaju eventualne problematične situacije i mogu lako da ih usput saniraju.
"Sada smo već mašina, gde samo povreda može da nas odstrani od dobrog rezultata. Tu sad više nema gluposti i dečijih bolesti, a to je i logično ako imaš takav karijerni put, da si jednostavno neporažen već godinama. Od njihovog privatnog života, do nekih mikro povreda, povreda, emotivnog stanja, sve to treba uzeti u obzir", naglašava on.
Dok čekaju kvalifikacije za Olimpijadu, proslavljenim novosadskim basketašima predstoji internacionalni turnir u basketu tri na tri "Novi Sad Ultra Challenger", koji će se na Trgu slobode održati 24. i 25. maja. Turnir organizuju Međunarodna košarkaška federacija (FIBA) i novosadski timovi "Novi Sad 3x3" i "Liman 3x3", u kojima igraju neki od najboljih basketaša na svetu. Na takmičenju će učestvovati ekipe iz 16 zemalja, a pobednik stiče pravo učešća na masters turniru u Meksiko Sitiju u julu ove godine.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Ukoliko grad već počinje da vas zamara, pa tražtie mesto za odmor ili život van prenaseljenog mesta, onda možete da se okrenete nekom od mesta u blizini velikih gradova.
U trećoj nedelji nakon obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice 15. žrtva podlegla je teškim povredama, dok se dvoje mladih još uvek bori za život. Na red su došla i prva hapšenja zbog nesreće.
Slovenački bend "Joker Out" odlučio je da, zbog tragedije koja se dogodila u Novom Sadu, ne održi koncert u "Fabrici", koji je bio planiran za 26. novembar.
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) poziva zaposlene u sistemu obrazovanja da danas obustave sve aktivnosti na petnaest minuta, s početkom u 11.52.
Građani su pozvani da danas, u akciji "Zastani Srbijo", u 11.52h stanu na 15 minuta i time odaju poštu poginulima u pada nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici.
Novosadska opozicija koja učestvuje u radu Skupštine grada pozvala je građane da se danas, 22. novembra, u 11.52 časova, pridruže akciji i zastanu na 15 minuta.
Zorica Ruman, majka Anđele Ruman iz Stare Pazove, devojke koja je poginula u nesreći u Novom Sadu, kaže da možda niko od odgovornih ne bi bio uhapšen da nije bilo pritiska javnosti.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da je njen Sud časti preduzeo radnje u vezi sa prikupljanjem dokumentacije neophodne za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu.
Opozicija će nakon saslušanja studenta Akademije umetnosti u Novom Sadu Relje Stanojevića odlučiti kako će dalje postupati, rekao je gradski odbornik pokreta Bravo Miran Pogačar.
Komentari 17
Miki
Zamena teza
Komsija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar