Udruženje građana "Dunavska sonata", nizom događaja, u kojima će učestovovati 400 učenika i umetnika, danas će početi obeležavanje 170 godina od najvećeg stradanja u istoriji Novog Sada, kada je u topovskom granatiranju 1849. grad razrušen do temelja i ubijeno 12.000 od 20.000 stanovnika.
Program će početi u 10 časova.
Član Gradskog veća za kulturu Dalibor Rožić i pokrajinska sekretarka za kulturu Dragana Milošević, zajedno sa učenicima novosadskih osnovnih škola, zasadiće u Dunavskom parku drvo sećanja. Nakon toga, u saletli Dunavskog parka biće održan prigodan kulturno-umetnički program u kom će nastupiti Kvartet beogradske filharmonije.
Potom će na uglu Zmaj Jovine i Dunavske ulice, kod zgrade, u čijem dvorišnom zidu još uvek stoji đule iz 1849. godine, biti otvorena izložba "Novi Sad - grad feniks".
Istovremeno će u novosadskim školama biti održan javni čas na kom će đacima biti predočene činjenice u vezi s revolucijom 1848/49. i najvećim stradanjem Novog Sada.
Obeležavanju ovog važnog datuma biće posvećeni mnogobrojni programi, koji će trajati do kraja ove godine, najavili su u Udruženju "Dunavska sonata".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Lavirint
Fran
Pokojni Čika Franja
Stoji da je ban Jelačić bio veran dvoru habsburškom, kao i vojska kojom je komandovao, a u čijim su redovima, pored Hrvata, bili Srbi iz Vojvodine (kao i iz drugih delova Austrijskog carstva), i mnoge druge nacije, te da je Josip Jelačić zauzeo grad Novi Sad... treba napomenuti da je i najveći deo austrijskih Srba bio veran caru i kralju... ali... grad jeste bio bombardovan od strane mađarske pobunjeničke vojske i to nemilosrdno, jer se banov pokušaj da zauzme mostobran (brukšanac - masivni deo petrovaradinske tvrđave, na mestu današnjeg Spomenika žrtvama racije, kojim se branio pontonski most, a samim tim i pristup tvrđavi sa Bačke strane) pokazao neuspešnim. Sam brukšanac bio je odlično branjen, dobro naoružan i snabdeven, a masivni zidovi koji su ga okruživali bili su doslovno neprobojni (na internetu se mogu pronaći fotografije brukšanca, sve do XX veka). Iako su i sa same tvrđave topovima grad gađali, dobrim delom je grad razrušen i od strane topova u samom mostobranu, budući da je bio praktično na ulazu u grad. Na taj način su i uspeli da unište ni manje ni više nego dve trećine grada, da u nepovrat bace veliki deo njegove 150-godišnje istorije (vreme osnivanja grada je kraj XVII veka, tako da je do 1849. doslovno prošlo 150 godina) i da što oteraju, što pobiju gotovo 13000 novosadskih žitelja. Da nije bilo ovog užasnog događaja, možda bi NS postao milionski grad. Više na:
http://barracudapetrovaradin.blogspot.com/2011/06/bombardovanje-novog-sada-sa.html?m=1
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar