Potpisivanjem koncesionog ugovora trebalo bi da dođe kraj višegodišnjim problemima sa kojima se suočavala Apoteka "Novi Sad", zaposleni u njoj, ali i Novosađani koji neretko nisu mogli da pronađu adekvatnu zdravstvenu uslugu u nekoj od gradskih apoteka, zbog nestašice lekova.
Kompanija "Benu" posluje na 370 lokacija u Srbiji, čime predstavlja najveći lanac apoteka u državi, a deo je nemačke grupacije "Feniks". U objekte Apoteke "Novi Sad" ulazi na 15 godina.
Predviđeno je da preuzme 28 objekata, kao i 46 radnika gradske apoteke. Po rečima gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića, od ovog posla grad će inkasirati više od pola milijarde dinara. Između ostalog, predviđeno je i da "Benu", kao koncesionar, uloži u renoviranje objekata u kojima će poslovati, dok će Apoteka "Novi Sad" nastaviti da posluje u jednom objektu.
"Mi ćemo zadržati i u jednom malom kapacitetu našu gradsku apoteku, uvek smo spremni da reagujemo ako je potrebno, apoteka će nastaviti da funkcioniše sa jednom apotekom. 'Benu' kao koncesionar je preuzeo obavezu da drži apoteke i u onim delovima grada gde se to njima verovatno ne bi ekonomski isplatilo, ali su preuzeli mrežu gradske apoteke, imajući u vidu interese građana da u svim delovima grada bude dostupno snabdevanje lekovima i farmaceutskim proizvodima", poručuje Vučević.
Po njegovim rečima, dobili su dobrog partnera, a raduje ga to što će novosadske apoteke nastaviti da rade i što će biti "rebrendirane, osvežene i bolje". On se zahvalio i radnicima Apoteke "Novi Sad", koji su, kako kaže, izdržali veliki teret, a koji su se sa pravom bunili i protestovali u centru grada, boreći se za svoja prava.
Generalni direktor apoteke "Benu" Dejan Aleksov ukazuje na to da je ovo prvi koncesioni ugovor koji su potpisali sa državnim apotekama u Srbiji.
"Zahvalni smo vlastima Novog Sada na njihovoj dalekovidosti i delotvornosti. Sigurni smo da ćemo opravdati njihovo poverenje i da ćemo građanima Novog Sada pružiti najbolju zdravstvenu uslugu. Takođe, nadamo se da će i drugi gradovi slediti ovaj primer i krenuti stopama Novog Sada. Po stupanju ovog ugovora na snagu, građani Novog Sada dobiće zdravstvenu uslugu iz oblasti farmacije kakvu do sada nisu bili u mogućnosti da dobiju i ona će biti na najvišem mogućem evropskom nivou", kaže Aleksov, dodajući da im je bezbednost lekova i pacijenata na prvom mestu.
Zamenica predsednika komisije za Javno-privatna partnerstva (JPP) Republike Srbije Andrijana Jovanović navodi da je ovo prvi projekat koji nudi celovito rešenja za sve državne apoteke.
"U fokusu svih projekata JPP je pre svega očuvanje i zaštita javnog interesa. To su dugoročni aranžmani, i tokom tog perioda biće apsolutno zaštićen javni interes, a privatni partner se uključuje da pruža određenu uslugu znatno kvalitetnije i bolje. U ovom slučaju, nivo kvaliteta usluga se podiže u oblasti zdravstvene zaštite", zaključuje ona.
Koncesionim ugovorom predviđeno je ustupanje objekata u Novom Sadu, Futogu, Kaću, Rumenki, Čeneju, Ledincima, Budisavi, Petrovaradinu, Sremskoj Kamenici, Stepanovićevu, Šangaju, Kovilju, Kisaču.
Više o razlozima koji su doveli do urušavanja gradske apoteke možete da pročitate
OVDE.
Komentari 19
Keva
O svinjama s krilima
No, ne znaju oni sve zakone Života i kosmosa.
Objasniće im se, do kraja života.
Ne bih da navodim primere koje pouzdano znam, ne bi objavili.
Mira
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar