Novi Sad postavlja brzinske displeje sa radarima kod osnovnih škola
Prva znaci sa radarom biće postavljeni u zoni osnovnih škola "Đorđe Natošević" u Maksima Gorkog i "Jožef Atila" na Telepu, a planirano je da na obe lokacije bude po dva aparata.
Oprema koju Grad nabavlja, a koji se naziva i brzinski displeji, treba da informišu vozače o ograničenju brzine, stvarnoj brzini kretanja i upozoravaju na prekoračenje brzine na toj lokaciji, u ovom slučaju u zoni određene škole.
Gradska uprava planira da znakove sa ugrađenim dopler radarima postavi narednih godina kod svih osnovnih škola, kojih u Novom Sadu i okolnim naseljima ima 37, a među koje spadaju i muzičke škole i druge specizalizovne obrazovne ustanove.
Znaci sa dopler radarima se napajaju preko solarnih panela i imaju domet od 200 metara. Kako se navodi u dokumentaciji javne nabavke, u koju je 021.rs imao uvid, saobraćajni znaci sa radarom će registrovati brzinu vozila koja prilaze školi i potom davati obaveštenja vozačima.
U opisu se kaže da znak ima mogućnost da prikaže bilo koje ograničenje brzine od 10 do 50 km/h i znak "Deca na putu". Ispod ovog natpisa treba da postoji mogućnost da se pojavi emotikon "osmeh" u zelenoj boji i emotikon "tužan" u crvenoj, zavisno od detektovane brzine kretanja vozila, a pored treba da stoji poruka "Uspori" u crvenoj boji ili "Hvala" u zelenoj boji. Takođe, u gornjem delu znaka će biti i dva žuta treptača koja treba da budu dodatna upozorenja na prekoračenje brzine. Planirano je da isporuka i ugradnja prvih znakova sa radarima bude 90 kalendarskih dana, a procenjena vrednost nabavke je 2.500.000 dinara.
Ovi radari će, kako 021.rs saznaje, biti povezani i sa Sistemom automatskog upravljanja saobraćajem Grada Novog Sada čime će se omogućiti nadzor nad njima uz kontorolu preko računara u kontrolnom centru i realnom vremenu.
Osim što će vozače informisati o brzini, ovi znakovi sa dopler radarima Gradu će dostavaljati podatke o maksimalanoj i prosečnoj brzini vozila, koliko je gust saobraćaj i koliko vozila prolazi, kao i podatke o prekoračenju brzine na svakoj lokaciji gde su postavljeni. Svi ovi statistički podaci, a računajući da će uređaji biti na više od 30 lokacija samo za osnovne škole, u budućnosti će pomoći da se bolje planira saobraćaj u gradu.
Pomenimo još da se u konkursnoj dokumentaciji navodi da s obzirom da će uređaji u realnom vremenu beležiti podatke, sistem treba da omogući i da se odmah detektuju nasilni vozači, tako da će ti podaci ukoliko odmah budu dostavljeni saobraćajnoj policiji, omogućiti da se ovakvi prekršioci odmah pronađu i kazne.
Dodajmo i da je postavljanje ovih znakova, tzv. brzinskih dipleja, novina i da ih tek nekoliko opština u Srbiji ima, uglavnom oko škola ili vrtića.
Komentari 30
Boba
Симеон
Лука Лабан
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar