Inspekcija otkrila radnike "na crno" kod više od 80 novosadskih preduzetnika

Inspekcija Ministarstva rada od početka godine kod 80 novosadskih preduzetnika zatekla je više od 130 neprijavljenih radnika.
Inspekcija otkrila radnike "na crno" kod više od 80 novosadskih preduzetnika
Foto: 021.rs
Od 3. januara do 24. jula na crnoj listi preduzetnika koji su zapošljavali radnike bez ugovora, čime nisu imali osnovna radnička prava, našlo se 1.400 preduzeća iz različitih delova Srbije. Ukoliko se izvede računica, svako 17. preduzeće u Srbiji koje je, u dosadašnjem delu godine, zapošljavalo radnike "na crno", registrovano je u Novom Sadu.
 
Inspekcija u Novom Sadu zatekla je više od 130 radnika koji su radili, a da nisu imali ugovor. Radnici "na crno" u Novom Sadu su uglavnom zaticani u malim preduzetničkim radnjama, frizerskim salonima, ugostiteljskim objektima, prodavnicama brze hrane. Najčešće je registrovan jedan radnik "na crno", ali bi ponekad taj broj bio i veći, kao u slučaju Omladinske zadruge "Sloga", restorana "Fortuna" i Građevinskom preduzeću RAZ, gde su inspektori zatekli po šest radnika bez radnog ugovora. 
 
Tokom prošle godine, inspektori na području Južnobačkog okruga, koji pokriva širu oblast od Novog Sada, na faktičkom radu, odnosno radu bez odgovarajućeg ugovora ili obaveznog socijalnog osiguranja, pronađeno je 1.427. 
 
Predsednik Pokrajinskog odbora UGS "Nezavisnost" Milojica Živković kaže za 021.rs da je rad "na crno" i dalje problem u Srbiji, te da, prema zvaničnim podacima, u neformalnoj ekonomiji radi više od 600.000 ljudi. Kako kaže, ne podrazumeva se samo rad bez ugovora o radu ili prijavljivanje radnike, nego i isplaćivanje zarada ili dela zarade na ruke, bez obračunatih poreza i doprinosa. 
 
"Tu je i neisplaćivanje uvećane zarade za prekovremeni rad, noćni rad, smenski. Izveštaji o inspekcijskom nadzoru govore u prilog tome da je to još uvek krupan i ozbiljan problem, mada postoje određeni faktori koji utiču i na smanjivanje ovog problema, kao što su demografski faktori, ekonomska migracija, povećano zapošljavanje", dodaje Žiković.
 
Kako kaže, "na crno" rade često mladi, nekvalifikovani radnici, oni koji nemaju redovna primanja, a neretko su to i osobe koje su angažovane na visokorizičnim poslovima. Zabrinjava ga to što je od 53 radnika koji su u prošloj godini nastradali na radnom mestu, trećina njih radila "na crno"
 
"Ne postoji jedinstveni recept za rešenje problema. Potrebno je sistematski, dugoročni pristup ovom problemu, koji podrazumeva i preventivu i dijalog sa sindikatima, poslodavcima i, naravno, uz ključnu ulogu državnih institucija. Mora se priznati da se povećava obuhvat izvršenih nadzora, a i broj onih koji su dobili posao nakon izvršenog nadzora. To podrazumeva i veću slobodu sindikalnog organizovanja, jer sindikati su prva kontakt tačka kojoj se zaposleni nezadovoljni svojim položajem obraćaju", ukazuje naš sagovornik.
 
On smatra i da bi bilo potrebno da se država i strani investitori koji dolaze u Srbiju odlučuju i za one industrije u kojima su radnici bolje plaćeni, a ne samo za, kolokvijalno rečeno, "šrafciger industriju". Time bi se, zaključuje Živković, podstakao prelaz sa niskoplaćenih poslova na one koji su bolje plaćeni. 
 
U slučaju da inspektori kod poslodavca zateknu osobu koja radi bez ugovora o radu ili drugog ugovora u skladu sa Zakonom u radu, pokreće se prekršajni postupak protiv pravnog lica i zakonskog zastupnika, dok se poslodavcu nalaže da otkloni kršenje propisa.
 
"Zaprećena kazna za poslodavca koji sa angažovanim licem nije zaključio ugovor o radu ili drugi ugovor u skladu sa Zakonom o radu je od 800.000 do 2.000.000 dinara za pravno lice i 50.000 do 150.000 dinara za odgovorno lice, odnosno 300.000 do 500.000 dinara za preduzetnika", rečeno je u Ministarstvu rada ranije za 021.rs.
 
Pozitivno je to što veliki procenat poslodavaca potpiše ugovor sa radnicima, nakon posete inspekcije. Neki to ne žele, već biraju da protiv njih bude podneta prekršajna prijava, dok se pojedini nalaze u situaciji da, i kada žele, to ne mogu da učine. Takva je situacija onda kada inspekcija na poslu zatekne radnika, koji je već radno angažovan kod drugog poslodavca, pa ne može da stupi u radni odnos kod poslodavca kog je nadzirao inspektorat.
 
Tokom prošle godine obavljeno je više od 70.000 inspekcijskih nadzora, a zatečeno je 17 odsto manje radnika "na crno", nego što je to bio slučaj 2017. U prošloj godini je otkriveno više od 4.700 radnika "na crno". 
 
Pokrenut je i portal recineradunacrno.rs, na kom možete da prijavite ukoliko smatrate da su ugrožena vaša radnička prava.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Posten privatnik

    04.08.2019 01:30
    A da li se iko pita da li svaki privatnik moze da izdrzi tolike doprinose?Ja konkretno, postujem i cenim svoje radnike.Mislim da i oni cene mene.Zbog konstantnog dizanja doprinosa nemam prostora da podignem radnicima plate.
  • Sodoma i Gomora

    01.08.2019 21:22
    Procesljajte mslo Futosku pijacu,na svakoj tezgi po 3-4.rade na crno,,i to vise od 10 i vise godina,.Narod to zna i nikom nista.Zarada neoporezovana,inspektori zatvaraju oci za gajbu voca,A gde su kafane i kafici sa osobljem na crno.Da nenabrajam dalje.
  • Nada

    01.08.2019 20:40
    Hmmm...
    Neka malo procesljaju lanac apoteka koji u poslednjih mesec dana kupuje apoteke u NS i Srbiji. Cisto da se vidi koliko se postuje ugovor o radu, prekovremeni rad, pravo na 12-ocasovni odmor... U ugovoru je to sve navedeno ali se u praksi ne sprovodi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti