Naime, Gradska uprava za saobraćaj i puteve traži firmu koja će sačiniti elaborat uvođenja sistema nadzornih kamera za praćenje saobraćajnih prekršaja, kako bi se došlo do novih saznanja o njihovoj primeni.
Kako se navodi u konkursnoj dokumentaciji, adekvatna saobraćajna prinuda (u vidu nadzornih kamera) smanjila bi broj udesa i do 50 odsto, pokazala je studija iz 1999. godine.
Konkretno, svest da se na putevima nalaze kamere menja ponašanje vozača, koji postaju svesni da će ih činjenje saobraćajnih prekršaja skupo koštati, možda i života.
"Korišćenje ovih uređaja postaje sve popularnije u mnogim zemljama, kao alternativa za tradicionalne metode u procesu sprovođenja prinude. Na području Novog Sada i dalje postoji ozbiljan potencijal za unapređenje bezbednosti saobraćaja. Na osnovu najbolje prakse rada na globalnom nivou i Grad Novi Sad želi da uspostavi savremene principe i alate rada u oblasti bezbednosti saobraćaja. Uvođenje sistema automatske prinude na putevima i ulicama Novog Sada predstavlja jedno u nizu rešenja", navodi se u dokumentaciji Uprave za saobraćaj i puteve.
Od firme koja bude izabrana na tenderu traži se da pripremi elaborat koji će sadržati, između ostalog, analizu primene nadzornih kamera u svetu, kao i kod nas, uz predloge kako da se ovakav sistem nadzora unapredi i poveća poverenje u nadzorne kamere. Traži se i analiza lokacija na kojima bi bilo najviše koristi od kamera.
Javna nabavka se zatvara 28. oktobra.
Inače,
u Novom Sadu se godinama koriste nadzorne kamere za snimanje saobraćajnih prekršaja. One su se, doduše, do sada mahom koristile prilikom istraga saobraćajnih prekršaja, a preventivni uticaj ovih kamera na naše vozače je upitan. O ovome je 021 pisao pre nekoliko godina, a taj tekst čitajte
OVDE.
Komentari 27
Stevan
Jovan
Sima
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar