Rukovodilac projekta dr Stevan Savić sa novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta kaže za 021 da su neki podaci već dostupni na sajtu
http://www.urban-prex.org, a građani će uskoro moći da dobiju sve podatke putem aplikacije.
"Svaki građanin će moći da preuzme aplikaciju. Sada je već dostupna, ali nije u punoj meri popunjena informacijama. Ona će biti u potpunosti dostupna do kraja ovog meseca, pošto 31. oktobra završavamo projekat. Sa završetkom projekta sva komunikacija će biti uspostavljena i svi podaci će biti dostupni", najavljuje Savić.
Projekat podrazumeva sistem monitoringa koji prati količinu padavina i pojavu poplava. Kroz pomenutu android aplikaciju može se, u realnom vremenu, videti trenutna količina padavina, ali se takođe može videti i sistem rane najave koji se aktivira kada dođe do većih količina padavina.
"U zavisnosti od količine i intenziteta padavina, mi možemo kroz taj sistem rane najave da vidimo da li će doći do pojave poplava u urbanim zonama ili ne", objašnjava Savić.
Dodaje da će aplikacija "Urbanprex design" biti korisna i za institucije koje se bave zaštitom od poplava jer će tačno znati kada treba da šalju za ekipe, ali i za istraživače koji će moći da koriste baze podataka.
"Skupljamo podatke za bazu, imamo sistem prognoze za dva dana unapred, imamo i mrežu padavinskih stanica u Novom Sadu i Segedinu i to su sve podaci koje mi možemo koristiti za istraživanja. Suština projekta je i da se javnim institucijama omogući pristup informacijama da oni mogu da znaju da li treba da reaguju i da li treba da šalju ekipe", kaže Savić.
Sistem monitoringa i rane najave je rezultat prekograničnog projekta "Urban prex" koji je sufinansirala EU preko "Interreg-IPA CBC" Mađarska - Srbija programa "Nadzor, predviđanje i razvoj onlajn javnog sistema ranog upozoravanja za obimne padavine i pluvijalne poplave u urbanim oblastima u pograničnom regionu Mađarske i Srbije", u kojem su učestvovali Prirodno-matematički fakultet, Fakultet tehničkih nauka, Odsek arhitekture Univerziteta u Novom Sadu, novosadski "Vodovod i kanalizacija", kao i tim naučnika Univerziteta u Segedinu.
U Novom Sadu će biti postavljena mreža displeja koji će građane uz pomoć podataka dobijenih sa servera obaveštavati i upozoravati na to gde su kritične tačke kada dođe do ekstremnih padavina i poplava u određenim delovima grada. Displeji će biti postavljeni na sedam lokacija u Kaću, Futogu, Slanoj bari, Klisi, na Spensu i u Kovilju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Stramota
dragan perković
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar