Novosadska toplana dobitnik priznanja "Top energy 2019"
U ovom preduzeću podsećaju da je ovaj projekat vredan 6,3 miliona evra realizovan u 2016. godini kada je izgrađeno i pušteno u rad postrojenje za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije, snage 10MWe + 10MWt, na Toplani "Zapad".
"Realizacijom ovog projekta Novosadska toplana je otpočela proces transformacije iz konvencionalnog u moderan i održiv sistem daljinskog grejanja, te postala lider u zemlji, s obzirom na činjenicu da je prva toplana u Srbiji sa izgrađenim kogeneracionim postrojenjem, što je Novi Sad svrstalo među gradove koji su dostigli visoke standarde u oblasti energetike. Na ovako krupan korak Novosadska toplana odlučila se rukovođena činjenicom da kogeneracija ne predstavlja samo uštedu primarne energije, već i podrazumeva smanjenje emisije štetnih materija u atmosferu, što ispunjava jedan od njenih poslovnih principa, koji se ogleda u izraženoj brizi o životnoj sredini i društvenoj zajednici. Naime, kogeneracija je postupak istovremene proizvodnje električne i toplotne energije u jedinstvenom procesu. Električna energija koja se tako dobija tretira se kao zelena energija, odnosno ovo postrojenje ima status obnovljivog izvora energije", navode u Novosadskoj toplani.
Novosadska toplana kao povlašćeni proizvođač prodaje električnu energiju EPS-u po podsticajnoj otkupnoj ceni, a otpadnu toplotu iz kogeneracionog procesa koristi u sistemu za pripremu sanitarne tople vode 24 časa dnevno, 365 dana godišnje.
Kogeneraciona elektrana "Zapad" u Novom Sadu za prve tri godine eksploatacije proizvela je 221.000 MWh električne i isto toliko toplotne energije i prodala je EPS-u električnu energiju u iznosu od 20,7 miliona evra. Investicija je otplaćena u prve dve godine eksploatacije, a sav benefit rada elektrane, od oko 3,8 miliona evra godišnje, prebačen je na potrošače kroz četiri sniženja cena usluga u poslednje tri godine.
Izuzetno pozitivni rezultati rada kogeneracione elektrane na Toplani "Zapad" podstakli su izgradnju još jednog kogeneracionog postrojenja u Novom Sadu.
"Motiv za izgradnju još jednog ovakvog postrojenja je ideja da se u potpunosti iskoristi potencijal koji predviđa Uredba o podsticajnim merama za proizvodnju električne energije, kao i da se od prodaje električne energije, proizvedene iz kogeneracije, obezbedi deo sredstava neophodnih za održavanje i dalje unapređenje tehničkog sistema. Novosadska toplana krupnim koracima grabi u procesu tranformacije u četvrtu generaciju sistema daljinske energetike. Na ovakav način će se u budućnosti obezbeđivati značajna sredstva koja će omogućiti povećanje efikasnosti i nastavak investiranja u modernizaciju tehničkog sistema", zaključuju u Toplani.
Novosadska tolana je u završnoj fazi projekta izgradnje kogeneracione elektrane "Jug" kapaciteta 4MWe + 4MWt. Ovim projektom vrednim 4,2 miliona evra, koji je u potpunosti finansiran iz sopstvenih sredstava, bila je obuhvaćena i rekonstrukcija toplane "Jug" sa zaštitom od buke, izgradnja novog cirkulacionog i kotlovskog postrojenja za TPV, sistema hemijske pripreme vode, kompresorske stanice, mašinske radionice, komandne sale i drugih pomoćnih podsistema.
Puštanje ove elektrane u rad planirano je za januar 2020. godine i prognoze su da će kogeneraciono postrojenje toplane Jug isporučivati godišnje oko 30.000 MWh električne i 30.000 MWh toplotne energije.
Komentari 2
Bulevar
Petar
Kada 2028. godine istekne podsticajni period za elektranu Zapad, uz već otplaćenu investiciju od 6,3 miliona u budžetima korisnika sistema daljinskog grejanja u Novom Sadu ostaće ukupno 33 miliona eura kao razlika zbog niže cene energije. Za poređenje Žeželjev most je koštao 53 miliona evra. Neka svako u svom domenu radi najbolje što može za Grad i biće nam svima bolje. Svaka dobronamerna kritika je dobrodošla!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar