"Karlovci su nakon Seobe postali prvo duhovno, a zatim i političko, pa i kulturno središte celokupnog srpskog naroda, jer se Srbija u to vreme nalazi pod Turcima. Naša dužnost je da patrijarhu Čarnojeviću i svim učesnicima Seobe Srba odamo počast i priznanje koje zaslužuju zbog svog istorijskog podviga, pokrenutog 1690. godine, koji je izmenio istoriju Srbije i Balkana", naveo je predsednik ove opštine Nenad Milenković.
Kako bi došla do umetnički, estetski, prostorno i ambijentalno najboljeg rešenja, opština će raspisati konkurs za izradu spomenika. U međuvremenu će biti oformljen Odbor za podizanje spomenika u koji će biti uključene institucije, eminentni umetnici, arhitekte, istoričari i stručnjaci za odnose s javnošću kako bi se odabrala najbolja lokacija za postavljanje spomenika.
"Izuzetno je važno da se odabere najadekvatnije umetničko rešenje i lokacija kako bi spomenik na najbolji način reprezentovao istorijsku veličinu Aresnija Čarnojevića, Velike seobe Srba, i Sremske Karlovce koji svoju istorijsku vezu nalaze u ovom događaju", rekao je Milenković.
O ideji za podizanje spomenika obavešteni su svi nadležni državni organi, od kabineta predsednika Srbije, preko Vlade i Skupštine Srbije do Pokrajinske vlade i Grada Novog Sada, koji je Karlovce uvrstio u projekat Evropska prestonica kulture za 2021. godinu.
Pored podizanja spomenika u planu za 2020. godinu je realizacija više projekata koje se bave Seobom Srba, od multifunkcionalnih izložbi, do predavanja i tribina o relevantnim događajima i ličnostima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
Dejan
@ Radenko
Spiridon Mekas
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar