Protest je organizovala Branislava Dedić iz Pokreta slobodnih građana, predsednica odbora za pomoć osobama sa invaliditetom iz ove stranke, ali, kako je rekla za 021, ona je ovaj protest organizovala samoinicijativno zbog diskriminisanja njenog sina sa Daunovim sindromom, ali i zbog diskriminacije prema svim osobama sa invaliditetom u državi.
"Ovde smo se okupili kako bismo iskazali žaljenje zato što se diskriminišu osobae sa invaliditetom, prema deci sa smetnjama u razvoju, prema osobama sa multiplasklerozom i drugima. Ova država njima ne obezbeđuje lekove. Konkretno za multipla sklerozu koje država ne nabavlja. Država obezbeđuje lekove koji su umerene efikasnosti i to samo za 12 odsto obolelih, što znači da se narušava zdravlje ostalima", objašnjava Dedić.
Navodi i primer svog sina, kome je dodeljeno 70 odsto invaliditeta na proceni telesnog oštećenja, dok deca sa Daunovim sindromom uglavnom dobijaju sto odsto invaliditeta.
"Oni se suštinski ne razlikuju. Oni svi zavise od tuđe nege i pomoći. Ali nije isto ako neko ima 70 odsto i 100 odsto invaliditeta. Sa 70 odsto dobija se pomoć od 10 hiljada dinara, dok se sa 100 odsto dobija 30 hiljada", navodi Dedić i dodaje da podrška izostaje čak i od udruženja koja se bave ovim pitanjima jer su, kako kaže, uplašeni.
Dedić je na protestu pročitala otvoreno pismo koje je pre 30 dana uputila gradonačelniku Novog Sada Milošu Vučeviću i na koje, kako je navela, nije dobila odgovor.
Ocenila je i da je moguće da je njeno dete diskriminisano zato što ona i gradonačelnik "nisu u istoj partiji".
Pokret slobodnih građana podržao je ovaj protest.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Ljubica
"...dok deca sa Daunovim sindromom uglavnom dobijaju sto odsto invaliditeta"
Osobe sa Daunovim sindromom uglavnom imaju 70 odsto invaliditeta, jedino ukoliko imaju epilepsiju ili drugo organsko oboljenje - imaju 100 odsto.
Gradonačelnik nije osoba koja može da reši pitanje tuđe nege i pomoći. Grad i gradonačelnik na lokalnom nivou rešavaju druge stvari koje se tiču osoba sa invaliditetom. Da li znate da se u Novi Sad doseljavaju porodice koje imaju za člana osobu sa invaliditetom? Zašto? Mislim zbog dobre škole, dnevnih boravaka, dobrih ljudi koji prihvataju različitost... odnosno zbog, ipak, uređenog sistema.
Jako ružnu reč "diskriminacija" olako upotrebljavate, i nisam sigurna da je to "borba" za prava bilo kog deteta. Šteta energije koja je uložena u okupljanje.
Gradonačelnik i ja nismo u istoj stranci, ali to nije bitno za temu.
dragan
tomba
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar