Novi Sad konačno uvodi budžetsku liniju za usluge personalnih asistenata i ličnih pratilaca

Novi Sad će konačno ukinuti projektno i neizvesno finansiranje usluga ličnih pratilaca i personalnih asistenata za Novosađane kojima su ovakve usluge potrebne, a od Nove godine će one imati direktnu budžetsku liniju.
Novi Sad konačno uvodi budžetsku liniju za usluge personalnih asistenata i ličnih pratilaca
Foto: 021.rs
Ovim izmenama Odluke o socijalnoj zaštiti, koje će biti na narednoj sednici Skupštine grada, Novi Sad konačno obezbeđuje sigurnu isplatu zarada ličnim pratiocima i personalnim asistentima, za šta se deca i odrasli sa invaliditetom ili sa smetnjama u razvoju bore godinama. 
 
Izmenom Odluke o socijalnoj zaštiti grada precizira se da će se sa direktne budžetske linije finansirati usluge ličnih pratilaca deteta i personalnih asistenata za odrasle. Usluga ličnog pratioca prestaje da bude dnevna usluga u zajednici, a personalni asistent projektno finansirana usluga.
 
Usluga ličnog pratioca deteta dostupna je detetu sa invaliditetom ili sa smetnjama u razvoju, za zadovoljenje svakodnevnih životnih potreba - za kretanje, ličnu higijenu, hranjenje, oblačenje, komunikaciju, pod uslovom da dete pohađa osnovnu ili srednju školu. Pokrivaće se usluga do 40 časova nedeljno, na predlog interresorne komisije. Bliže uslove i ceo postupak naknadno će utvrditi Gradsko veće.
 
Personalna asistencija je usluga dostupna odraslima sa invaliditetom, sa procenjenim prvim ili drugim stepenom podrške, koji ostvaruju pravo na tuđu negu i pomoć, radno su aktivni ili angažovani u bilo kojoj zajednici. Takođe se usluga obezbeđuje do 40 časova nedeljno i sve detalje ostvarivanja usluge utvrdiće Gradsko veće.
 
U narednoj godini će za usluge ličnih pratilaca za 350 dece i mladih sa smetnjama u razvoju i za 39 korisnika personalne asistencije biti izdvojeno ukupno 196,8 miliona dinara. 
 
Kako je 021 u više navrata pisao, lični pratioci i personalni asistenti, koji pomažu onima koji ne mogu samostalno da zadovolje određene potrebe, godinama rade u lošim uslovima, ne znajući da li će biti plaćeni, u kom iznosu i radeći mahom iz čistog entuzijazma. Njihovi korisnici usluga - Novosađani sa invaliditetom, deca, mladi i odrasli sa smetnjama u razvoju, godinama strepe da će ostati bez ove podrške i bore se za izmenu akata i uređenje ovog dela sistema socijalne zaštite.
 
Ovo su odlične vesti, kaže za 021 predsednica Centra "Živeti uspravo" Mima Ružičić Novković. Borba za ove izmene trajala je šest godina i još 2013. se očekivalo da će ovaj sistem biti uređen na najavljeni način, ali se to dugo nije desilo. 
 
"Sada će određeni broj ljudi, u skladu sa procenom Centra za socijalni rad, koji upućuje korisnike, moći da koristi ove usluge bez straha da će bez njih ostati. Ograničenje je da se usluga koristi samo 40 sati nedeljno, ali realna potreba osam ljudi čije mi podatke imamo je da su usluge personalnih asistenata potrebne minimalno 16 do 24 sata. Sledeće godine je najavljeno usvajanje potpuno nove odluke prema kojoj će se procene potreba raditi realno i sagledavanjem tog čoveka kojem je pomoć potrebna, a do tada se radujemo ovoj izmeni", najavljuje Mima Ružičić Novković.
 
Kako naglašava, asistencija omogućava da čovek bude društveno aktivan bez obzira na to koji stepen oštećenja ima. Štaviše, Novi Sad je zamalo poslednji grad u Srbiji koji uvodi ovakvu odluku jer, osim nas, samo Jagodina nema budžetsku liniju za ovakve usluge.
 
"Ova odluka stupa na snagu 31. decembra, ali sve do marta 2020. godine neće moći finansijski da se realizuje. To znači da mi moramo do tada da obezbedimo novac za plate asistenata i to u iznosu od pet miliona dinara. Zato organizujemo nekoliko događaja za prikupljanje novca i nadamo se da ćemo u tome uspeti. Deo tog iznosa će se pokriti iz budžeta kroz projektno sufinansiranje koje je u toku, ali ne ceo iznos. Ovako je zato što ove godine od aprila do juna ništa iz budžeta nije bilo finansirano. Samo do kraja ove godine nam nedostaje 3,7 miliona dinara", dodaje naša sagovornica iz Centra "Živeti uspravno".
 
Kad je reč o događajima na kojima će se prikupljati novac za uslugu personalne asistencije, već u subotu se u tržnom centru Big organizuje "Makeup Day", gde donacijom za Centar dobijate profesionalno šminkanje. 
 
Takođe, u sredu, 27. novembra, u 19h u Galeriji Matice srpske održaće se Veče francuske poezije i šansone uz učešće Lorana Prokopića, a ulaznice se od ponedeljka mogu kupiti u Muzejskoj prodavnici Galerije po ceni od 300 dinara. 
 
Za servis personalne asistencije moći će da se donira novac i kupovinom knjige na predstojećem Poetarijumu, 30. novembra. Uskoro će poziv da se uključe u kampanju biti upućen i privrednicima. 
 
Više o problemima finansiranja personalne asistencije u Novom Sadu čitajte OVDE, a detaljnu reportažu o problemima ličnih pratilaca u gradu pronaći ćete OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Razocaran

    10.02.2020 09:16
    Tuzno
    Da li je moguće da djetetu koje boluje od distrofije misica ne zele i odbijaju da daju soc pomoć umanje dec dodatak i komisija da ga odbije grad novi sad uzas
  • Lenja Buba

    23.11.2019 20:08
    Znaci dobijate sistem u kome vi ako roditelj morate da upisete dete u skolu,inace vam se najave svi na vrat,ne mozete vi da obavljate taj posao dok se ne nadje adekvatna pratnja za dete sa poteškoćama i razvoju,trazi se da asistenti i pratioci imaju odredjeno obrazovanje ili zavrsenu obuku (koju placaju iz svog džepa),a pritom zauzvrat prakticno nemaju nista(penziono,zdravstveno,...),a i plata varira od meseca do meseca.Da se razumemo i tih 29000 je malo i to ne pricam kao neko ko pretenduje na takvo mesto pa teram vodu na svoju vodenicu,vec kao samohrani roditelj deteta sa pp,koji zna koliko treba i zivaca i vremena i snage i jer znam sta to sve sa sobom to nosi. Svaka čast svakome ko je personalni asistent i licni pratilac cak i u ovim uslovima.Cinjenica je da je sve jako lose odradjeno jer je neko nesto negde cuo i video,pa prepisao svaku petu rec i posto-poto pozurio da se tako nesto uvede tek da se kaze da to imamo,a da se prethodno nije uredilo i zakonski sve napravilo tako da to stvarno ima nekog smisla.
  • Lenja Buba

    23.11.2019 19:48
    Personalnih asistenata i licnih pratioca nema dovoljno i ni cudo jer su im plate varirale u zavisnosti od toga koliko se i da li se iz budžeta grada odvaja za tu uslugu,nemaju uplaceno penziono,socijalno,zdravstveno,plata im se racuna kao br.sati*br.radnih dana,raspusti i praznici se ne računaju,plus morate uzeti u obzir da je vecina te dece sklonija virusima pa neretko zbog bolesti,kontrola,...imaju duza odsustva iz skole. Znaci zavrsite fakultet recimo i radite posao(uz koji jos neki dodatni tesko da mozete da uklopite,jer je cesto i radno vreme nezgodno) i ne znate hocete li primiti platu za taj mesec 28-29000 ili 5000 ako se nedajboze dete razboli,sastave praznici,raspusti...Da li biste radili posao sa kojim ne možete da pokrijete ni svoje osnovne troskove? Naravno da ne.S druge strane,ni u ovakvim uslovima,nije dozvoljeno da dok ne dodele adekvatnog,roditelj bude licni pratilac deteta i za to prima tu nadoknadu koju bi imao neko drugi za pruzanje iste usluge(jer neretko jedan od roditelja zbog stanja deteta ne moze da ima normalan posao,ili je samohrani roditelj pa nema ko drugi da bude sa detetom...)pa da se na taj nacin,bar do dobijanja adekvatnog i zakonom propisanog pratioca ili asistenta,bar pomogne roditeljima koji bi tu ulogu morali(na sve ostalo sto moraju) da obavljaju neko vreme.Treba znati i da ukoliko je Vase dete u takvom stanju da je ostecenje100%,vi i dalje MORATE da ga upisete u skolu,najkasnije do 9.godine inace Vam prete soc.sluzbom

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti