Mural "Srpska Atina" pokušaj prepravljanja istorije Novog Sada
Originalnu fotografiju, odnosno njenu digitalnu verziju, 021.rs je dobio od Novosađana koji su je pronašli na internetu, navodeći da su je viđali i ranije u knjigama o istoriji vojvođanske prestonice i pričama o kafani "Bela lađa", kao i raznim veb stranicama.
Autor ove fotografije nije poznat, a veruje se da je nastala oko 1900. godine i značajna je jer prikazuje izgled Njegoševe iz tog perioda uz "Belu lađu", koja je značajna kao okupljalište, prvenstveno srpskih stanovnika grada i mesto gde je prvi put izgovoreno "Srpska Atina".
Ono što se vidi na fotografiji, a na muralu nije uopšte prikazano su stanovnici tadašnjeg Novog Sada, dečak, kočijaš i muškarac u prvom planu, a u pozadini su još dvojica muškaraca i tri žene okrenute leđima. Nije poznato ko su osobe na fotografiji i samo je izvesno da se radi osobama koje nisu poznate istoričarima.
Na muralu, podsetimo, nacrtani su viđeniji Srbi iz Novog Sada u XIX veku - Svetozar Miletić, Đura Jakšić i Jovan Jovanović Zmaj, koji stoje sa desne strane, zatim Kosta Trifković i Laza Kostić u pozadini i sa leve strane u kočijama Marija Trandafil i Milica Stojadinović Srpkinja.
Kako je muralom prepravljena scena sa originalne fotografije kako bi se prikazali viđeniji srpski stanovnici grada, jasno je da ono što je nacrtano u Gimnazijskoj ulici lažna slika Novog Sada iz XIX veka, kojom se pokušava sakriti da je polovina stanovništva bila i mađarskog, nemačkog, jevrejskog ili drugog nacionalog porekla.
Komentari 100
Gtee
M
Stole
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar