Stručni skup na temu vakcinacije prevremeno rođenih beba organizuje Dečja bolnica uz podršku Unicefa, a prema rečima v.d. direktorke Dečje bolnice doc dr Jelene Antić, ne bi trebalo da bude bilo kakvih dilema u vezi sa kvalitetom vakcina, ali postoje neka pitanja o pravom trenutku za vakcinaciju najosetljivijih mališana.
"Stručni skupovi su u stvari ti koji bi trebalo da otklone sve dileme među kolegama. U saradnji s Unicefom smo nedavno oganizovali i skup o zbrinjavanju novorođenčadi, koji se pokazao vrlo uspešnim. Na tim skupovima donosimo smernice i zaključke koje prezentujemo javnosti i kolegama, a gledamo i da mi stručnjaci imamo što manje dilema", poručuje dr Antić.
A kakve dileme roditelji najčešće imaju kad je reč o vakcinaciji prevremeno rođenih ili mališana sa zdravstvenim problemima? Iste dileme koje imaju i lekari, tvrdi pedijatar-neonatolog iz Dečje bolnice prof. dr Aleksandra Doronjski.
"Te nedoumice najčešće su - kad vakcinisati dete, da li su vakcine uopšte neophodne i da li će nekim slučajem doprineti pogoršanju zdravlja. Svetske studije su pokazale da decu koja su prevremeno rođena ili su bila kritično bolesna u neonatalnom periodu treba vakcinisati u vreme kad im po kalendaru vakcinacije ista i pripada. Njihovo zdravlje već je oštećeno i sve bolesti koje su preventabilne vakcinacijom mogu još dalje pogoršati njihovo stanje. Roditelji imaju dilemu da li decu koja su ionako osetljivog zdravlja treba dodatno izlagati postupku imunizacije, a mi smo se dogovorili da dodatno pojasnimo ovu temu, iako u Srbiji već postoji stručna metodološka uputstva", pojašnjava dr Doronjski.
Ona dodaje da nijedna vakcina nije manje ili više bitna kad je reč o imunizaciji prevremeno rođenih beba jer dete svaku vakcinu treba da dobije na vreme.
Podrška Unicefa ovakvoj inicijativi Dečje bolnice prirodna je i logična, navodi dr Ivana Mišić u ime kancelarije Unicefa u Beogradu. Kako pojašnjava, istraživanja Unicefa pokazala su da određeni procenat roditelja u Srbiji ima dileme u vezi sa vakcinacijom, a koje je potrebno otkloniti kako bi se nastavio put ka kolektivnom imunitetu i zdravlju.
"Takođe, roditelji u ogromnom procentu veruju našim doktorima, stručnjacima i zato je potrebno da i jedni i drugi znaju tačne korake u svakom slučaju. Nauka je odavno potvrdila, a i nastavlja da dokazuje da vakcina efikasna preventivna mera koja čuva zdravlje dece, a posebno prevremeno rođene i bolesne dece", zaključuje dr Mišić uoči stručnog skupa u Dečjoj bolnici.
Više o pojedinostima u vezi sa vakcinacijom, naučnim saznanjima, mitovima i drugim pitanjima koja su aktuelna u javnosti čitajte iz ugla naših najboljih stručnjaka u našem članku
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Pedijatar
Pićuka
High ISO
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar