Sajlovo - naselje bez hidranata i s nelegalnom vodovodnom mrežom, za radove potrebno 72 miliona

Naselje Sajlovo nema obezbeđeno legalno vodosnabdevanje, a stanovnici ovog dela Novog Sada trenutno vodu dobijaju iz vodovodnih mreža koje su sami gradili.
Sajlovo - naselje bez hidranata i s nelegalnom vodovodnom mrežom, za radove potrebno 72 miliona
Foto: 021.rs
Pet vodovodnih mreža sa leve strane i tri sa desne strane Rumenačkog puta jeste ono od čega zavise stanovnici Sajlova. Kako su ih sami gradili, bez projektno-tehničke dokumentacije, ali i bez saglasnosti nadležnih institucija, one ne zadovoljavaju tehničke uslove po mnogim stavkama - od profila i materijala, preko vodovodne armature, do potrebnih protoka, pritisaka i trasa izvođenja.
 
I dok pojedini građani poručuju da "vode ima" i da se priključuju sami na mrežu i to prijavljuju "Vodovodu", drugi ukazuju da problem postoji.
 
"Generalno imamo problem sa vodosnabdevanjem, jer je celo naselje priključeno 'na divljaka' i ništa nije legalnim putem urađeno. S vremena na vreme dogodi se da vode ni nema, pritisak opadne, verovatno zato što su postavljene cevi koje su manjeg promera nego što je potrebno. Kada je u pitanju kanalizacija, u dve ulice ih nemamo, to su 25. i 39. ulica. Bio sam na sastanku i bilo je reči o tome da će građevinska zona biti proširena u toku naredne godine. Da li će od toga nešto i biti stvarno, ne znam", poručuje stanovnik Sajlova.
 
Na odborničko pitanje Negovana Mitkovića iz Srpske radikalne stranke da li na celom Sajlovu postoji hidrant, izuzimajući Rumenački put, gde se nalazi Mesna industrija "Matijević", stigao je odgovor Gradske uprave za komunalne poslove, u kojem se navodi da na nelegalno izgrađenim vodovodnim mrežama ne postoje ugrađeni ulični hidranti. 
 
"Kao takve, nelegalne mreže su izvor značajnih gubitaka vode zbog loših materijala, nepristupačnih i nepoznatih trasa cevovoda. Kada se i pronađu na ovakvim mrežama, njihovo saniranje je otežano, zbog vlasnika privatnih parcela, koji vrlo često nisu raspoloženi za saradnju niti dozvoljavaju raskopavanje u svojim dvorištima", navodi se.
 
 
Zbog ovakve situacije, građani potrošnju plaćaju prema privremeno evidentiranim kućnim vodomerima, a razlika između isporučene količine vode za celo naselje i onoga što se fakturiše za pojedinačne kontrolne vodomere je, kako se navodi, značajna, čak i do 50 odsto. Sve to na kraju odlazi na teret "Vodovoda i kanalizacije", jer ne postoji osnov da se količina izgubljene vode fakturiše.
 
Situacija bi mogla da se promeni u toku sledeće godine, s obzirom na to da je planirano izvođenje prve faze radova na izgradnji sekundarne vodovodne mreže u dužini od 6.000 metara. Procenjena vrednost ovog posla je 72 miliona dinara, koje bi trebalo obezbediti kroz gradske subvencije, sa 15 miliona u 2019. i 57 miliona u narednoj godini.
 
"Izgradnjom sekundarne vodovodne mreže u naselju Sajlovo rešiće se problem vodosnabdevanja, te bi se već izgrađenom kanalizacionom mrežom, naselje komunalno opremilo infrastrukturom vodovoda i kanalizacije", navodi se u dokumentaciji "Vodovoda".
 
Sajlovo nije jedino naselje kada je u pitanju izgradnja nelegalnih vodovodnih mreža. Kroz Novi Sad prostire se gotovo 300 kilometara nelegalne vodovodne mreže. Tamo gde je bilo divlje gradnje objekata, tu je bilo i snalaženja za snabdevanje vodom. Nelegalne vodovodne mreže najrasprostranjenije su na Tatarskom brdu, Paragovu, Bockama, Sajlovu, Klisi, Veterniku, Adicama.
 
Kako su ranije saopštili u "Vodovodu", godišnje u proseku evidentiraju 200 slučajeva nelegalnog priključivanja na mrežu. Oni građani koji pokušaju da na ovaj način obezbede vodu svom domaćinstvu rizikuju prijavu Komunalnoj inspekciji i automatsko isključenje sa vodovodne mreže.
 
U ovoj situaciji Sajlovčani su suočeni sa situacijom da im jedan problem povlači drugi. Zbog nepostojanja vodovodne mreže, stanovnici koji se nalaze na nekoliko kilometara od centra grada i dalje nemaju asfaltirane ulice. Nedavno je najavljeno da će nekoliko ulica konačno dobiti asfalt, o čemu možete da čitate OVDE.
  • Somi

    31.01.2020 21:43
    Vodovod na Sajlovu smo mi gradjani radili sami(naravno bez dozvole)zato sto nismo mogli docekati da nam grad uradi vodu legalno,to nas je kostalo oko 300 € po domacinstvu,platili smo neku simbolicnu kaznu i placali vodu po utrosku vodovodu,sada cemo platiti prikljucak vodovodu i kostace nas sve skupa mnogo para,ali sta da se radi.Sto se tice gradjevinskih dozvola i to sam licno platio i dobio privremenu gr.dozvolu i ponovo platio ozakonjenje,sve duplo placanje.Da li su deca koja su rodjena na Sajlovu Novosadjani ili postoji neki kriterijum da mora proci vise od 200 godina da su im preci ziveli u NS,plasim se da bi mnogi takozvani Novosadjani izgubili pravo da se tako deklarisu. Ja za sebe licno kazem da zivim u NS,volim ovaj grad,pozdrav za Novosadjane(prave)i ove nase novopecene.
    .
  • Sljokica

    29.01.2020 15:26
    "novosadjani"
    Da obavestim ove velike "novosadjane" .ljudi na Sajlovu su svoje objekte legalizovali,placaju porez,placaju i sve prikljucke ,kao sto ce platiti i svoj prikljucak za vodu. Nije u pitanju kradja vode , nego to što grad nece da dovede infrastrukturu .
    A ako cete bas pola centra grada vam je ilegalno , bez gradjevinske dozvole.
    E moji " novosadjani"...umrecete u bedi i zavisti.
  • Novosadjanin

    19.12.2019 17:57
    @Sajlovčanin
    Kao prvo,moraš znati šta si i kome rekao,sam si me nazvao Jaranom,što si se onda našao uvređenim.Tražiš prava a izbegavaš obaveze ali ti nije stalo do naših PRAVA.Ovo je uvek bila multinacionalna i multikulturološka sredina i niko nikom ne brani da ovde živi radi ali uz iste uslove za sve,zato nemoj da se pozivaš na nešto što ti je strano i što ne poštuješ.Okupirali ste grad i JP da li je to u duhu tog tvog prava koje ti neko oduzima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti