Ugovor sa ovom konsultantskom firmom, kao jedinim ponuđačem na tenderu, zaključen je u julu 2018. godine, a prema ugovornim obavezama dobavljač se obavezao da ovu uslugu izvrši do 30. novembra iste godine, i to za 3.650.000 bez PDV-a. Više od godinu dana nakon što je rok istekao, građanima Novog Sada nije predstavljeno šta su platili. Ni na zvaničnom sajtu firme "Horwath HTL" među projektima u portfoliju se ne navodi Petrovaradin.
Pitanja u vezi sa fazom u kojoj se izrada modela nalazi i razlogom iz kog nije predstavljen javnosti poslata su na adresu Grada Novog Sada još 18. decembra prošle godine, ali su i posle skoro mesec dana ostala bez odgovora. Odgovori nisu stigli ni od predstavnika firme "Horwath HTL".
Ista firma, zajedno sa Prirodno-matematičkim fakultetom iz Novog Sada, ove godine je
dobila ugovor za "Izradu turističkog brendiranja AP Vojvodine sa programom promotivnih aktivnosti" vredan 11.880.000 dinara (opširnije
OVDE).
Kako je 2018. godine pisalo u konkursnoj dokumentaciji, model upravljanja Petrovaradinom je trebalo da predstavlja paket predloga kojim bi se uspostavio sistem za dugoročno rešenje upravljanja i gazdovanja prostorom Tvrđave. Dugoročno upravljanje traži se sa ekonomskog, finansijskog i pravnog aspekta, a tražila se i održiva zaštita i unapređenje turističko-kulturno-istorijske celine "Gornja i donja tvrđava sa Podgrađem".
U konkursu je navedeno i nekoliko ciljeva izrade Modela i Studije za Petrovaradinsku tvrđavu, kao što su koordinacija aktivnosti pravnih lica u vezi sa korišćenjem i razvojem Tvrđave. Takođe, cilj je bio da se koordiniše razvoj projekata kojim se štiti i unapređuje Petrovaradinska tvrđava i njena turistička infrastruktura i upravljanje građevinskim zemljištem.
Po izradi javnost je trebalo da bude upoznata sa stanjem zaštite životne sredine i kulturnih dobara.
Podsetimo da od 1992. godine, kada je ukinuto JP "Petrovaradinska tvrđava", o ovom spomeniku kulture brine više gradskih preduzeća, uprava i službi, što je u nekim situacijama stvaralo konfuziju oko toga šta je u čijoj nadležnosti, što je pitanje na koje je ovaj Plan i program trebalo bar delimično da odgovori.
U 2017. godini Grad je formirao radnu grupu koja se sastoji od predstavnika lokalne i pokrajinske vlasti sa ciljem da se predloži model upravljanja. Članovi grupe sastajali su se nekoliko puta od osnivanja, bez naročitih rezultata.
U međuvremenu, Petrovaradinska tvrđava i njeno podgrađe ostaju prepušteni brojnim interesnim stranama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
Srle
gori
Preambula
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar