Nepredviđeni radovi pomerili završetak nove Glavne crpne stanice za april

Izgradnja nove Glavne crpne stanice (NGCS) kod drumskog-železničkog mosta produžena je sa 400 na 482 dana.
Nepredviđeni radovi pomerili završetak nove Glavne crpne stanice za april
Foto: 021.rs

U JKP "Vodovod i kanalizacija" su za 021.rs potvrdili da se radi o objektivnim razlozima za pomeranje roka, jer su se pojavili nepredviđeni dodatni radovi.

Naime, u odluci od 13. januara Vodovod je prihvatio da produži rok za 82 dana, odnosno skoro tri meseca. U dokumnetu se kaže da su izvođači tri puta podnosili zahtev za produženje roka i to 6. marta, 14. juna i 5. septembra 2019. godine. U prvom zahtevu iz marta su tražili da se produži rok za 26 dana i to 20 dana zbog toga što je otkriveno prisustvo visokonaponskog kabla koji je morao da se premesti, dva dana zbog potrebe da se uklone i sruše ploče i temelji kuće za čije postojanje se nije znalo, kao i još pet dana zbog loših vremenskih prilika. Od toga je prihvaćeno da im rok bude produžen za 22 dana.

Izvođači radova su u druga dva zahteva tražili produženje od ukupno 99 dana zbog nemogućnosti zatrpavanja. Kako je objašnjeno, izvođači su od 24. marta do 1. avgusta prošle godine radili u smanjenom obimu jer nisu mogli da zatrpaju prostor oko crpne stanice, trafo stanice i kontrolno-komandnog centra, jer je materijal iz iskopa zbog veće količine mulja bio neupotrebljiv za nasipanje. Prihvaćeno je da im se odobri 60 odsto od predloženog, odnosno 60 kalendarskih dana. Prema ovome, radovi bi trebalo da budu gotovi 11. aprila, pošto je prvobitan rok bio 20. januar ove godine.

Rukovodilac Službe razvoja sistema "Vodovoda i kanalizacije" Radoica Stefanović kaže za 021.rs da je osnovni razlog za produženje roka problem sa muljem koji je nađen, a nije mogao da se iskoristi za nasipanje, nego je morao na deponiju. Kako je pojasnio, pod zemljom su nađeni i ostaci nekadašnjeg kanala iz sistema Dunav-Tisa-Dunav koji je zatrpan šezdesetih godina prošlog veka, a novi napravljen nešto severnije.

Stefanović za 021.rs kaže da uvek postoji mogućnost da i rok od 11. aprila bude probijen zbog nekih drugih problema koji mogu usporiti radove, kao što sada imaju dodatne i nepredviđene poslove oko ulivnog kolektora. On je dodao i da će dodatni radovi povećati troškove, koji trenutno iznose 859.525.360,15 dinara bez PDV-a.

"Cena će biti viša, ali još nemamo ugovor kojim je to definisano. Svi ovi problemi koji su se pojavili pored pomeranja roka izuskuju i dodatni novac", navodi Stefanović.

Podsetimo da NGCS gradi konzorcijum firmi koje predvodi preduzeće "Energotehnika-Južna Bačka" iz Novog Sada, a čine ga još "Graditelj NS", "Tehnounion-Eksim" iz Sremske Kamenice, "Hydrovision" iz Beograda, "Indas" iz Novog Sada i "Gorenje projekt inženjering" iz Velenja u Sloveniji.  

Gradnjom nove Crpne stanice stvaraju se preduslovi da se u budućnosti kod Rokovog potoka i nekadašnje fabrike "Pobeda" u Petrovaradinu izgradi Centralni prečistač otpadnih voda i ugasi Glavna crpna stanica 1 u Radničkoj ulici.

  • Сремац

    31.01.2020 13:09
    Стари канал
    "Под земљом су пронађени остаци старог канала...који је затрпан шездесетих година прошлог века".Реченица која ме је заинтригирала да вам се јавим,јер ово није био улични јендек на који се заборавило или канал из Римског доба.Како има мало стручњака који познају Нови Сад,требало је консултовати неког ко зна да се ту некад уливао канал у Дунав,да је био шлајз,да има живих људи из струке,па и техничке документације.За оне који познају струку ово би морало бити решено у фази истражних радова,јер се ради о озбиљном капиталном објекту,али код нас су импровизације дозвољене па и плаћене.
  • bora

    30.01.2020 19:20
    izbori
    Crtani fimovi
  • dragan perković

    30.01.2020 15:51
    Ah
    Za ovakvo nešto se doboja otkaz.Nisu mogli da otkriju temelje a izgradili zgradu.Proverite sigurno zgrada nema temelja jer da ima našli bi ih.Pranje para trebaće opozicionom LSV za izbore.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti