Osiromašeni Vojvođani traže više autonomije
Ipak, najviše ispitanika, 28 odsto njih, zadovoljno je sadašnjim nivoom nadležnosti pokrajine, svaki peti se zalaže za široku autonomiju na osnovu ustava iz 1974. godine, a 15,4 odsto smatra da bi Vojvodina trebalo da ima veće nadležnosti nego sada, ali manje u odnosu na taj ustav. Ukidanje autonomije podržava svaki deseti građanin, a nezavisnost Vojvodine od Srbije 11 odsto Vojvođana.
Direktorka agencije "Skan", Milka Puzigaća, kaže da raste broj građana koji misle da pokrajina treba da ima što veće nadležnosti, pa i samostalnost, za šta se delom zalažu čak i pristalice naprednjaka i radikala. "S obzirom na moja iskustva, pratim ovo od 1988. godine, mogu da kažem da ovo nije njihov stav da Vojvodina treba da bude samostalna. Ovo je pre svega njihovo nezadovoljstvo statusom i osiromašenjem koje su doživeli", kaže Puzigaća.
Najviše građana (84%) smatra da Vojvodini treba vratiti imovinu, a značajna većina misli da u njenoj nadležnosti treba da bude širok spektar nadležnosti, od kulturne politike, do imenovanja sudija. Nadležnost nad policijom, te zakonodavna i ustavna nadležnost, nema podršku većine građana.
Većina živi lošije u odnosu na pre godinu dana
Skoro 54 odsto ispitanika tvrdi da u odnosu na prošlu godinu živi nešto (32,4%) ili mnogo lošije (21,5%), 42 odsto njih kaže da živi isto, dok nešto (3,9%) ili mnogo bolje (0,3%), živi oko četiri odsto ispitanika.
Stav da je materijalna situacija loša ili veoma loša, znatno je pristuniji kod starijih ispitanika, kaže direktorka "Skana": "Građani koji imaju između 18 i 25 godina najmanje misle da je materijalna situacija njihove porodice loša ili veoma loša, što će reći da su u sopstvenim porodicama prilično zaštićeni".
Bolesti i nemogućnosti lečenja plaši se 90 odsto građana!
Skoro 90 odsto ispitanika plaši se bolesti i nemogućnosti lečenja, a tek nešto manje pada životnog standarda, korupcije, nemorala, nepoštovanja zakona, kao i propasti privrede i posledica ekonomske krize. "Strah od inflacije beležimo na najvećim vrednostima od 2000. godine", kaže Milka Puzigaća.
Od najprisutnijih osećanja i raspoloženja skoro polovina ispitanika navodi nadu, a optimizam nešto više od trećine. Ipak, u odnosu na istraživanja od 2001. godine, ovo su najniže zabeležne vrednosti ova dva osećanja, odnosno raspoloženja. Posle njih, po frekfentnosti sledi razočaranost i strepnja, čije vrednosti beleže rast.
Istraživanje je vršeno krajem marta, na uzorku od 1.500 ispitanika, u 23 opštine, odnosno 50 mesta u Vojvodini. (D.S.)
Komentari 237
Srbin iz Vojvodine
http://www.021.rs/Novi-Sad/Vesti/FOTO-Najmladi-Novosadani-slavili-okovicevu-pobedu.html
Srbin iz Vojvodine!
Najveca opasnost za "vojvodjane" je blizina Beograda. Srecom, dolazi vreme da ce se vozom relacija Beograda Novi Sad prelaziti za 15 minuta, pa vi "vojvodjani" poreklom iz 678-onfazive legitimisite koga hocete!
vesna
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar