Mnogi prinuđeni da rade na crno

Kancelarija vojvođanskog ombudsmana saopštila je, povodom 1. maja, međunarodnog praznika rada, da je mnogo radnika u Vojvodini primorano da "radi na crno", a da među njima ima najviše mladih, nekvalifikovanih radnika i žena.

Kancelarija vojvođanskog ombudsmana saopštila je, povodom 1. maja, međunarodnog praznika rada, da je mnogo radnika u Vojvodini primorano da "radi na crno", a da među njima ima najviše mladih, nekvalifikovanih radnika i žena.

Kako se navodi u saopštenju, zaposleni u Vojvodini najčešće se žale ombudsmanu na poslodavce zbog neuplaćivanja doprinosa ili na zloupotrebu zakonskih odredbi koje regulišu rad na određeno vreme i angažovanje na privremenim i povremenim poslovima. "Bez obzira na to da li su u radnom odnosu na neodređeno ili određeno vreme ili rade na crno, ionako male zarade se zaposlenima isplaćuju neredovno. Uz to, zaposleni koji nemaju regulisan radni status ne mogu da ostvare ni svoja prava iz oblasti zdravstvenog, penzijskog i invalidskog osiguranja", ocenila je Kancelarija ombudsmana.

Kako se navodi, zaposleni se u strahu od gubitka posla ustručavaju da nadležnim organima prijavljuju kršenje prava iz radnog odnosa i veoma retko se odlučuju na pokretanje radnih sporova. "Razlog za to je što sudski postupci dugo traju, što zaposleni nemaju sredstava za plaćanje advokatskih usluga ili zbog toga što se pojedine presude u korist zaposlenih ne mogu izvršiti zbog gašenja firmi u kojima su bili zaposleni", navodi se u saopštenju.

Kancelarija ombudsmana je navela i da institucionalni mehanizmi kojima država obezbeđuje zaštitu prava zaposlenih još ne obezbeđuju dosledno sprovođenje zakona u toj oblasti. Takođe se navodi da se ombudsmanu na kršenje prava u oblasti zapošljavanja i radnih odnosa više žale žene nego muškarci, koje tvrde da su diskriminisane već prilikom prijavljivanja na oglase za posao i razgovora za prijem u radni odnos.

Precizira se da poslodavci žene diskriminišu i propisivanjem ili postavljanjem nezakonitih uslova za zasnivanje radnog odnosa, kao i na osnovu njihovog porodičnog ili bračnog statusa. "Usled nedosledne primene propisa i nedovoljne zaštićenosti na tržištu rada neposrednu ili posrednu diskriminaciju u ovoj sferi doživljavaju i trudnice i porodilje, kako od strane privatnih poslodavaca, tako i od organa uprave", saopštila je Kancelarija vojvođanskog ombudsmana.

  • 30.04.2011 12:52
    1
    nego da pitam... zasto su se ono 1886 godine pobunili radnici, ta je1 MAJ postao MEDJUNARODNI PRAZNIK rada a SINDIKATI postali pravi ZASTUPNICI radnika
  • Срем(ч)ица

    30.04.2011 10:28
    Ко нам је крив што не мамо партиску књижицу
    Да смо се на време учланили у неку странчицу сада би као студенти и кв радници имали сталан посао у неком предузећу и коефицијент закомом предвиђен само за високо образоване на руководећем месту. Још да смо подобни добили би и одређени проценат сваког месеца за изузетно залагање на послу па не би гњавили ове за нас забринуте раднике Канцеларије војвођанског омбудсмана.
  • Сремац

    30.04.2011 08:29
    МА НЕМОЈТЕ КАСТИ
    Предлажем да се ова изјава кандидује за историјску,јер ГЛУПЉУ КОНСТАТАЦИЈУ нисам скоро чуо.Канцеларија војвођанског омбусмана као да је "пала с Марса",ТО ШТО СЕ ОД ВАС ЧУЛО, ЗНА СВАКИ НОРМАЛАН ГРАЂАНИН ВОЈВОДИНЕ који је имао посла са "демократским привредним токовима" од октобарске револуције до данас.Шта сте ВИ учинили да све то спречите,осим што сте још једна институција на грбачи овог напаћеног народа?Дакле,права изјава омбусмана би била:Преко надлежних државних органа одузето је 357 дозвола за рад,2579 објеката је привремено затворено због непоштовања Закона,ухапшено је 48 власника нелегалних произвођача тога и тога... 3257 радника је регулисало свој статус на законит начин тако да више не раде "на црно"... То очекују од вас они који су вама омогућили да ВИ радите и за то будете по истом закону и плаћени.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti