Kako se ugušila kritička misao na primeru Novog Sada

Politika, a ne kritika - tako vlast u Novom Sadu posmatra svaku kritičku misao građana, smanjujući iz godine u godinu mogućnost Novosađana da zaista učestvuju u donošenju odluka i "kroje" svoj grad, što im zakon dozvoljava.
Kako se ugušila kritička misao na primeru Novog Sada
Foto: 021.rs
 
Javne rasprave o bitnim lokalnim aktima, građanske inicijative, ali i skupštinske diskusije više nemaju smisla. 
 
Ovaj zaključak u razgovoru za 021 imaju sagovornice iz političkog, ali i civilnog sektora koje godinama unazad pokušavaju da izađu na kraj sa unapred donetim odlukama i nepoštovanjem procedura, a navode i konkretne primere kako gradska vlast, koju u najvećem broju čini Srpska napredna stranka, gazi demokratiju.
 
Sve se poštuje na nivou procedure
 
Skupština grada Novog Sada odavno nema smisla, zaključak je do kog su pre više od godinu dana došli odbornici Demokratske stranke i napustili salu, ne vraćajući se do kraja mandata. U sali je ostao deo opozicije koji je pokušao da izađe na kraj sa partijskom mašinerijom i glasanjem "na zvonce" (doduše, bez fizičke manifestacije zvona), ali im je to teško ili nikako uspevalo. 
 
Kako za 021 kaže odbornica Srpske radikalne stranke Marina Nedeljković, nije pomogla ni izmena poslovnika skupštine grada u ovom mandatu, kojom se neverovatno suzila mogućnost za diskusiju.
 
"Imate vremensko ograničenje za raspravu - šef odborničke grupe ima 10 minuta da govore, a odbornici pet minuta. Često se dešava da se spoji nekoliko tačaka dnevnog reda, nekad i do 15 tačaka, pa odbornik ima pet minuta da govori o svim tim bitnim temama. Možda vam preostane 20 sekundi po tački, što je limitiranje slobode govora i suština skupštinske diskusije. Uz sve to, nemate pravo da replicirate članu gradskog veća, gradonačelniku i njegovom zameniku, što je neverovatno", kaže Marina Nedeljković i dodaje da gradonačelnik može da govori, recimo, i sat vremena, što je luksuz koji drugi nemaju.
 
"Vi nemate nikakvo pravo, a građani su vas birali da govorite u njihovo ime u skupštini", kaže ona.
 
Primer koji odbornici pamte navodi i Dragoslava Lukić, odbornica pokreta Dosta je bilo u Skupštini grada.
 
"Meni je ostao u pamćenju slučaj izmene Statuta grada, akta najviše pravne snage čije je donošenje u nadležnosti grada. On se ne donosi i ne menja često, na snazi je nekad i decenijama, a kada se proceni da je vreme za promenu statuta, tome bi trebalo da se pristupi s dužnom pažnjom. Naravno, za očekivati je da u procesu izrade nacrta Statuta učestvuje što više stručnih lica, ali nažalost to se ovde nije dogodilo. Na Savetu za statutarna pitanja su samo potvrđena očekivanja - u radnoj grupi su bili predstavnici izvršne vlasti, bez ijednog predstavnika iz opozicije, bez bar jednog profesora Pravnog fakulteta. U toj radnoj grupi se nije našlo mesto ni za nevladin sektor. Ta radna grupa je tekst nacrta statuta sačinila za svega osam dana", priča Dragoslava Lukić za 021.
 
To dovodi u sumnju kvalitet ovog posla, jer se radna grupa navodno sastajala svakodnevno, pa i za vreme Svetog Nikole i tokom vikenda. 
 
"Toliko o udarničkom radu i stručnjacima. Glasačka mašinerija je to usvojila bez da je osetila potrebu da sa izmenama upozna javnost duže od osam dana, a na javnu raspravu je došlo ukupno pet ljudi", navodi Lukićeva.
 
  
 
Sve što se u gradu plaća i zarađuje, vezano je za budžet grada, popularnu "gradsku kasu". Zakonom je obavezno sprovođenje javne rasprave prilikom donošenja budžeta grada, ali se ta javna rasprava nije dogodila nikad.
 
"Vlast ne poštuje sopstvena pravila i zakone, iako ih nekad formalno realizuje. Primer je upravo proces usvajanja budžeta, jer po statutu grada za njegovu primenu je potrebno održavanje javne rasprave i uključenje građana u planiranje budžeta. U gradu je mnogo češći drugačiji scenario, po kojem vlast odbija da sprovodi procedure - takvu situaciju smo imali sa zborovima građana u mesnim zajednicama, koje na inicijative građane odbijaju da sazovu pre svega te mesne zajednice, a potom i predsednik skupštine grada", počinje priču Branka Ćurčić iz Grupe za konceptualnu politiku.
 
Ona pojašnjava da gradska vlast ponekad formalno primenjuje procedure kad su u pitanju planovi regulacije, u smislu da organizuje javne uvide i javne sednice komisije za planove, koje treba da omoguće uključenje građana u procedure donošenja planova. 
 
"Iskustvo nam je pokazalo da sve primedbe građana bivaju odbačene kao nestručne, a odbijaju ih mahom urbanisti, o čijoj autonomnosti prakse ne može da bude reči. Među njima prednjači direktor 'Urbanizma' Dušan Miladinović, kao kadar SNS, koji odbijanjem svake primedbe obesmišljava javnu raspravu i učešće građana, sa svim njihovim nestručnim mišljenjima", navodi naša sagovornica iz civilnog sektora.
 
Štaviše, svi smo svedoci pojave određenog broja partijskih članova na javnim raspravama i sednicama komisija koji, maskirani u građane, prisustvuju u nameri da uplaše one u borbi za promene. Primetila ih je i Marina Nedeljković.
 
"Ta situacija sa 'botovima' nije karakteristična samo za javne rasprave - ako pogledate skupštinu, videćete koliko odbornika drži telefone u rukama i nisu se nikada javili za reč. Potpuno je apsurd i paradoks da neko sedi četiri godine u skupštinskoj klupi i ćuti, da botovi dolaze na javne rasprave i glume statiku. Naši odbornici su prisustvovali svakoj od javnih rasprava i naši predlozi nikada nisu bivali usvojeni, stigli kao predlog na skupštini grada. Vidite ovu situaciju - na jednoj od sednica Skupštine grada predložili smo da se sa dnevnog reda povuče i opozove sporni akt o spomeniku takozvanim nevinim žrtvama. Jedan odbornik vladajuće koalicije smogao je snage i hrabrosti da glasa protiv te odluke, a potom je bio sankcionisan i više ga nismo videli na sednicama. To vam je cena sopstvenog mišljenja", smatra kandidatkinja za odbornicu Skupštine grada i za poslanicu Skupštine APV.
 
Poslednjih godina se odbornicima u Skupštini grada drastično uskraćuju prava da se pripreme za sednice, a zato što im se materijal dostavlja kasno, pojašnjava Dragoslava Lukić, DJB.
 
"Predlog budžeta nam se često dostavlja sa zakašnjenjem u odnosu na prepisane rokove za zasedanja, pa tako se i odbornicima skraćuje rok da pripreme kvalitetna izlaganja. Materijal nekad broji i više od 700 stranica, samo jedna tačka dnevnog reda. Mi smo uložili maksimalan napor za protekle četiri godine i bili smo u svim bitnim raspravama, ali sva izlaganja, primedbe, predlozi i pitanja naše odborničke grupe, osim što su jako iritantno delovale na predstavnike vlasti, nisu imale dalekosežnije posledice jer su odluke uvek donošene većinom. Često, nažalost, na štetu građana", navodi Lukićeva za 021.
 
Naše sagovornice slažu se u jednom - građani su uplašeni i obeshrabreni, uz čast izuzecima, koji se retko izbore za određene promene u investitorskim planovima vlasti.
 
Građani nisu ni upućeni u odluke koje se donose u gradu, a direktno ih dotiču, smatra Marina Nedeljković.
 
"Vlada jedno dosta rašireno mišljenje - a šta ću ja tu (na raspravama) ako neću moći ništa da promenim? To nam je mana, izigrava se demokratija i parlamentarni život, a farsa se sprovodi i kod izbora, recimo, direktora javnih preduzeća. Njih nikako ne bira Skupština grada, to je unapred već sređena stvar, a ti ljudi ne odgovaraju za štetu koju učine. Mi nismo protiv toga da vlast postavlja svoje ljude, ali to moraju da budu odgovorni pojedinci koji će snositi odgovornost za svoj rad i biti smenjeni ako ne rade posao valjano, što trenutno nemamo", priča Nedeljkovićeva.
 
Budućnost "demokratije"?
 
Pokret Dosta je bilo najavio je bojkot predstojećih izbora, kad god se oni budu održali. Međutim, odbornici pokreta prisustvovali su sednicama i nisu bili u bojkotu tokom zasedanja, što nas dovodi do pitanja - da li se kajete?
 
"Zaista nismo mislili da nam je bojkot opcija pre godinu dana. nadali smo se da nešto možemo da uradimo, promenimo, ali uverili smo se da ne možemo. Ovo je sve bezobrazluk i bahatost u našoj demokratiji i nismo takve razmere mogli ni da slutimo", kaže Dragoslava Lukić za 021.
 
Budućnost nije svetla ni za građanske slobode, mišljenja je Branka Ćurčić.
 
"Mislim da, gledajući tokove razvoja neupitne lojalnosti, građanske slobode mogu samo da se urušavaju i da se uprava potpuno zatvori za Novosađane. Trenutno imamo dosta tešku situaciju u vezi sa pandemijom virusa korona, kada vlast ima posebnu odgovornost prema svim građanima - ne samo prema članovima. Videćemo kako će se odnositi i kako će se sve to odraziti na izbore. Može da ima veliki efekat na ishod ukoliko dođe do razočarenja građana, ali u to manje verujem", zaključuje naša sagovornica iz Grupe za konceptualnu politiku.
 
Poslušajte celu emisiju o demokratiji ili "demokratiji" u Novom Sadu:
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Duma

    21.03.2020 09:01
    Goca
    Taj Miladinovic je pravi primer partijskog poslusnika.Planovi koji se predlazu su pretocene zelje i zahtevi pojedinaca i grupa tzv.investitora cija zaledjina je SNS na celu sa Bocarom uz svesrdnu podrsku Vucevica.
    To je NS Urbanizam nazalost
  • Bilo ko

    20.03.2020 20:31
    Pobedili su onog trenutka kada su vas ubedili da treba da se branite ako vas optuže da se bavite politikom. Da je politika rezervisana za njih. Pa naravno da je kritika vlasti političke prirode. Naravno da opozicija želi da dođe na vlast. Šta je tu čudno, šta je tu nenormalno, pa osećate potrebu da naglasite da niste politički orjentisani...?
  • Ljubomir

    20.03.2020 19:33
    Novosađanin
    Kritićka misao se ugusila za vreme Pojtića. OK sad imamo alibi da tako nastavimo

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti