Ovaj deo Adica izgrađen je pre dvadesetak godina, a stanari su počeli da stižu već godinu dana kasnije. Međutim, opremanje ovih ulica osnovnom infrastrukturom i dalje nije završeno, a nisu pomogle ni brojne inicijative i peticije građana.
U dvorištu porodice Milutinović postoji bunar. Voda koja se crpi nije za piće, te se kupuje i trenutno gomila tokom vanrednog stanja. Gabriella Wissinger Milutinović priča za 021 da je epidemija virusa korona samo dodatno otežala njihovu ionako tešku situaciju.
"Već dve decenije traje naša borba da dobijemo vodovodnu mrežu, praktično otkako smo se doselili. Tehnički uslovi nikako nisu funkcionisali, tada nismo imali ni struje, ni vode, jedino je gas bio prošao u to vreme. Struja je u međuvremenu stigla, a voda ostala na obećanjima. Govorili su nam da se priključimo kod nekoga na šaht, ali nemate pritisak na taj način i voda do vas neće stizati. Isključili smo se sa toga i napravili hidrobunar, mi i još nekoliko domaćinstava. Međutim, ta voda je nekvalitetna, crvena, puna gvožđa, to je tehnička voda koja uništava uređaje. Kupatilo ćemo morati kompletno novo da pravimo jer je sve zarđalo", priča naša sagovornica.
Stanari su ovu vodu nosili na analizu kako bi utvrdili sadržaj i rezultati su bili jasni - voda nije za upotrebu.
"Nikako za kuvanje i piće, mi možemo samo mašinu za veš da pustimo na tu vodu. Svi nadležni su upoznati sa našim problemom, čak i kanalizacionu mrežu imamo, ali nam ništa ne vredi. Sada za vreme vanrednog stanja nam je cela kuhinja puna balonima vode zbog zabrane kretanja", priča Gabriella za 021.
U Gradskoj upravi za građevinsko zemljište i investicije kažu za 021 da je Grad svojevremeno izgradio kanalizacionu mrežu u tom delu Adica i predao je sa upotrebnom dozvolom "Vodovodu", te da je sve u nadležnosti ovog preduzeća.
"Projektovanje i izgradnju vodovodne mreže radi 'Vodovod i kanalizacija' (zbog potrebne distribucije tj. potrebne količine i pritiska vode)", navode u Upravi za 021.
U JKP "Vodovod i kanalizacija" kažu da su uradili projekat izgradnje vodovodne mreže, ali da za ostalo - nema novca.
"Pomenuta Gračanička ulica, kao i deo bloka okolnih ulica, nemaju izgrađenu vodovodnu mrežu. Projekat izgradnje vodovodne mreže za blok ulica je JKP 'Vodovod i kanalizacija' uradio, ali će izgradnja mreže zavisiti od priliva sredstava iz budžeta grada za kapitalne investicije kao i od prioriteta koje takođe određuje Grad, u dogovoru sa rukovodstvom našeg preduzeća. U programu poslovanja JKP 'Vodovod i kanalizacija' za 2020. godinu ova investicija nije planirana. Da li će se to desiti 2021. godine, zavisi od grada", navode u ovom preduzeću za naš portal.
Naglašavaju i da je pandemija virusa korona dosta uticala na usporavanje realizacije nekih investicija, poput izgradnje kanalizacione mreže u ovom delu grada.
U galeriji pogledajte kako izgleda život sa bunarom na Adicama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 21
Sasa
Milan NS
I to su živi ljudi kao i mi i ne treba im niti traže našu solidarnost. Traže samo da kao i svi građani dobiju uslove za koje su platili. Platili su ih kroz legalizaciju i porez.
Grad Novi Sad je za te novce morao prvo njima da obezbedi svu potrebnu infrastrukturu jer iznos legalizacije/ozakonjenja se upravo i određuje kada se izračuna ukupan trošak izgradnje infrastrukture i podeli na broj domaćinstava u (tom) kraju.
ha,ha,ha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar