Kako je najavljeno iz Gradske kuće, predstavnici Grada, na čelu sa gradonačelnikom Milošem Vučevićem, kao i predstavnici Vojske vence će položiti u 8:30 časova.
Delegacija SUBNOR-a, na čelu sa predsednikom Svetomirom Atanackovićem, vence će položiti u 10 časova, i to na grobove narodnih heroja Marka Peričina Kamenjara, Milana Ješića Ibre, Save Sogića Kuse, Jovana Štokavca Džoje, Jovana Beljanskog Lale, Živojina Milovanovića Ćate, Đorđa Nikšića Johana, Lazara Savatića Metalca, Dmitra Zaklana, Gedeona Bogdanovića i Jovana Veselinova.
Devetog maja 1945. godine nacistička Nemačka kapitulirala je u Drugom svetskom ratu. Od tada se 9. maj širom sveta slavi kao Dan pobede nad fašizmom.
Najveći oružani sukob u istoriji trajao je šest godina i odneo preko 70 miliona života i na strani Savezničkih sila i na strani Osovine. Sa jedne strane Staljin, Ruzvelt i Truman, a sa druge Hitler, Musolini i car Hirohito obeležili su najvažniji događaj u istoriji koji i danas iza sebe ostavlja niz pitanja.
Krajem 1944. godine Nemačka je ostala bez saveznika, a i njena teritorija je bila načeta, ali je Hitler i dalje verovao u pobedu. Međutim, gubici koje je Hitler pretrpeo u Ardenima omogućili su saveznicima prodiranje u srce Nemačke. Već u aprilu 1945. sovjetske i američke trupe presekle su Nemačku na pola, počinje "Berlinska bitka", Hitler je izvšio samoubistvo, a Berlin je pao 2. maja. U Remsu, glavnom gradu francuske oblasti Šampanje, 7. maja 1945. potpisan je dokument o bezuslovnoj kapitulaciji Nemačke, a nemački feldmaršal potpisao je 8. maja (9. maja po moskovskom vremenu) u Berlinu završni dokument o okončanju Drugog svetskog rata.
Iako su borbe trajale i nekoliko dana nakon što je potpisan mir, veći sukobi i razaranja nisu se ponovili. Drugi svetski rat je sa sobom doneo neke nove reči, genocid, Holokaust, atomske bombe.
Jugoslavija, čiji je deo bila Srbija do raspada države tokom 90-ih godina prošlog veka, bila je jedna od zemalja sa najvećim brojem žrtava u Drugom svetskom ratu. Krajem marta 1941. patriotske snage srušile su pro-nacističku vladu na čelu sa knezom Pavlom Karađorđevićem što je isprovociralo invaziju nacističke Nemačke.
Jugoslovenske vojne snage su bile slomljene, ali je otpočeo otpor uključujući rasporedivanje nemačkih vojnika i naoružanja na balkanskom ratištu što je odložilo pokretanje operacije Barbarosa za dva meseca u odnosu na planirani, najpovoljniji za pokretanje nemačkih tenkova za osvajanje evropskog dela Sovjetskog Saveza.
U okupiranoj Jugoslaviji, gerilski pokret se rasplamsava i pristalice Adolfa Hitlera nisu uspele da se izbore sa tim problemom do kraja Drugog svetskog rata, ali zemlja je platila visoku cenu za narodni otpor i prema različitim procenama, milion do 1,7 miliona Srba od ukupno 15 miliona srpskog stanovništva je poginulo (sedam do 11 procenata populacije) među kojima su preovladavali civili.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Петровград
Тако је. Не ''хиљаде родољуба'' и ''антифашиста'', већ стотине и стотине хиљада православних Срба, претежно цивила. То се још назива геноцид.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar