Prema podacima RZS, prosečna zarada Novosađana u martu je bila 69.084 dinara neto ili 94.883 u bruto iznosu.
Istovremeno, prosečna plata na nivou Vojvodine je 56.850 dinara neto, a na nivou Srbije 59.681 dinara neto.
Najniže plate u celoj Vojvodini imali su zaposleni u Srbobranu - 45.443 dinara bez poreza i doprinosa.
Zanimljivo je da je najniža prosečna plata u Vojvodini i dalje viša od realna plate koju zarađuje polovina zaposlenih u Srbiji, koja se naziva medijalnom zaradom. Medijalna zarada je suma do koje zarađuje polovina zaposlenih u Srbiji i koja, prema poslednjim analizama, iznosi 44.818 dinara neto.
Kad je reč o sektorima rada, zaposleni u zdravstvu i socijalnoj zaštiti imaju plate dosta niže od zaposlenih u, recimo, državnoj administraciji ili u javnim preduzećima. Tako medicinari mesečno u proseku dobijaju 61.068 dinara neto, zaposleni u administraciji na svim nivoima 69.599 dinara, a u javnim preduzećima na svakog radnika u proseku ode 73.943 dinara neto.
Ovim statističkim pregledima obuhvaćeni su svi poslodavci koji su Poreskoj upravi dostavili elektronski popunjen obrazac sa obračunatim zaradama. Obuhvaćene su zarade kako zaposlenih u radnom odnosu, tako i mimo radnog odnosa (ugovori o privremeno-povremenim poslovima). Statistika ne obuhvata naknade po osnovu ugovora o delu i sve naknade za koje se ne plaćaju porezi i doprinosi.
Poreska uprava ne raspolaže informacijom o tome da li je svaka zarada za koju je podneta poreska prijava o obračunatim porezima i doprinosima zaista i isplaćena, pa se novi podaci o prosečnim zaradama odnose na obračunate, a ne na isplaćene zarade.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 36
@ @+384
hmmmmm
Sale
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar