Neobavešteni o porodiljskom za muškarce
Jedan Novosađanin, čija supruga boluje od cerebralne paralize, nije mogao da ostvari svoje pravo na porodiljsko odsustvo za muškarce jer niko od onih kojima se obratio nije znao da mu objasni na koji način to može da učini.
Vladimir i Marina su pre dva meseca postali roditelji malog Zorana. Marina, iako od rođenja pati od cerebralne paralize, studira paralelno dva fakulteta, a sada je listi obaveza dodala i najslađu – rodila je sina. Njen suprug je zaposlen, a nakon rođenja deteta odlučio je da iskoristi svoje pravo na porodiljsko odsustvo jer Marini, zbog specifičnog zdravstvenog stanja, treba pomoć prilikom podizanja i previjanja deteta. Tada počinju problemi, jer, iako država preko bilborda trubi kako je izjednačila rodove pružanjem prava na porodiljsko bolovanje muškarcima, u praksi je teško saznati kako se to pravo ostvaruje.
Vladimir kaže da ni njegov izabrani lekar, ali ni Marinin ginekolog nisu znali kome treba da se obrati kako bi dobio porodiljsko. "Pošto je ona nezaposlena, studentkinja je, rešio sam da uzmem porodiljsko kako bi mogao da joj pomognem oko podizanja deteta. Međutim, koga kod da smo pitali gde treba da idemo, niko nije znao. Ni Marinin ginekolog, ni moj izabrani lekar, niko", priča ovaj Novosađanin.
Kada je Vladimir odlučio da se konsultuje sa drugim lekarima, kaže da je dobio isti odgovor. Niko nije znao šta treba da radi. Tada je telefonom pozvao kancelariju ombudsmana, gde ga je, kako kaže, zaprepastio odgovor da ni oni ne znaju kako da ostvari svoje pravo. "Išli smo i kod drugog ginekologa i dobili iste odgovore i sleganje ramenima. Posle šetanja od lekara do lekara, pozvali smo kancelariju zaštitnika građana gde su nam rekli da oni sad ne znaju ništa o tome", navodi Vladimir.
Adresa je gradska uprava
Zamenica pokrajinskog ombudsmana Danica Todorov navodi da je informaciju da je ovaj Novosađanin dobio takav odgovor u kancelariji ombudsmana primila sa nevericom. Prema njenim rečima, moguće je jedino da je došlo do zabune, jer je porodiljsko odsustvo za muškarce jasno definisana kategorija. Kako kaže, adresa za potraživanje ovog prava je Gradska uprava za socijalnu zaštitu.
"Otac deteta to pravo ima i kada majka nije u radnom odnosu. Ovaj sugrađanin bi trebao da se obrati gradskom organu uprave i da tamo dobije uputstvo koje sve dokaze treba prikupiti kako bi ostvario ovo pravo", navodi ona za Radio 021.
Zamenica pokrajinskog ombudsmana dodaje da je takođe neprihvatljivo neznanje lekara o ovom pravu. Prema njenim rečima, upravo Marinin ginekolog je taj koji ispisuje medicinsku dokumentaciju potrebnu za ostvarivanje prava na porodiljsko za žene, pa bi morao da ima podatke i o proceduru kroz koju prolaze muškarci.
"Nezamislivo mi je da ginekolozi u domovima zdravlja ne znaju proceduru. Kao što sve žene idu kod ginekologa kako bi im otvorio nalaz o otpočinjanju porodiljskog odsustva – nakon čega ih upućuju na gradski organ uprave, tako su barem mogli da mu kažu da se raspita tamo, kad već oni ne znaju", u čudu je zamenica pokrajinskog ombudsmana.
Patrijarhalna shvatanja koče masovnije korišćenje ovog prava
Danica Todorov navodi da je pravo na odsustvo sa posla za muškarce kategorija koju oni vrlo malo koriste i u Srbiji ima tek nekoliko primera muškaraca koji su se prijavili za korišćenje porodiljskog. Prema njenom mišljenu, krivica leži u patrijarhalnom shvatanju rodnih uloga u porodici.
"U celoj Srbiji se, nažalost, na prste jedne ili dve ruke mogu nabrojati slučajevi muškaraca koji su se odlučili na porodiljsko. Najčešće je reč o patrijarhalnom shvatanju porodice, gde se smatra da je jedino žena kompetentna da podiže dete. Ima i nekoliko slučajeva gde su se muškarci odlučili na porodiljsko odsustvo jer partnerka ima veću platu pa je isplativije da ona radi, dok se tata brine o detetu", kaže za 021 Danica Todorov.
Ona navodi da muškarci ne samo da imaju pravo da uzmu porodiljsko, već i da se zamene sa partnerkom ukoliko im to više odgovara. "Važno je znati da otac i majka mogu da se dogovore oko odsustva radi nege deteta, čak i ako je majka već počela da ga koristi. U svakom trenutku otac i majka mogu da se zamene u zavisnosti od njihove procene", kaže zamenica pokrajinskog ombudsmana.
Država već neko vreme trubi preko reklama i bilborda kako su uradili tako sjajan posao oko ostvarivanja rodne ravnopravnosti da čak i muškarci mogu da uzimaju porodiljsko. Kao i mnoge druge uredbe koje se tiču ovih pitanja, u praksi se pokazuje da su one samo pro forme i način za samoreklamu, više nego šta zapravo koriste sugrađanima i sugrađankama. (Miodrag Sovilj)
Komentari 13
Marko
Arhiđakon Tanasije
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar