"ALP Inženjering" u narednim mesecima radiće čišćenje i sanaciju zgrade Skupštine Vojvodine, deo kompleksa Banovine. Firma se jedina javila na tender Uprave za zajedničke poslove pokrajinskih organa i imaće rok da najkasnije do 1. decembra okonča sve radove na ovoj zgradi.
Za sanaciju je predviđeno korišćenje paročistača, špahtli, sredstava za čišćenje/uklanjanje naslaga i grafita, ali i reparacija kamena i popunjavanje pukotina, brušenje, poliranje, fuganje, bojenje i zamena oštećenih ploča.
Sanacija se mora obaviti poštujući elaborat za utvrđivanje tehnologije na čišćenju, konsolidaciji i zaštiti kamene fasade, koji je izradio Tehnološki fakultet.
Tehnike koje se predviđaju već su primenjivane na sanaciji i reparaciji zgrade Pokrajinske vlade, o kojoj je 021 pisao kad je javnost primetila da je brački mermer bušen kako bi se postavile skele.
Kompleks Banovine je, inače, zaštićeni spomenik kulture u Novom Sadu, kao objekat od posebnog kulturnog i istorijskog značaja.
U delu pripremnih radova na ovoj sanaciji bilo je naglašeno da "učvršćenje skele za objekat sa spoljne strane za kamenu fasadu nije dozvoljeno", a uslovima je naglašeno da se čišćenje izvodi specijalnim, a odgovarajućim sredstvom, po proceni stručnjaka.
Na pitanje 021 avgusta prošle godine da li je, pre svega, došlo do narušavanja stanja mermera usled bušenja fasade, u Zavodu za zaštitu spomenika kulture, koji je jedan od nadzornih organa, rekli su za naš portal da to nije bio slučaj.
"Odmah prilikom uvođenja izvođača u posao, postavio se problem učvršćivanja skele, jer ukoliko se skela ne učvrsti i veže za objekat sa spoljne strane, skela se mora utezati kroz prozore objekta, a to opet nije moguće zbog toga što je predviđeno pranje fasade paročistačem, pri čemu se formira velika količina vode koja bi ulazila u prostorije, te svi prozori moraju biti dobro zatvoreni i zaštićeni PVC folijom (kako je i urađeno). Uz saglasnost sva tri nadzora, dogovoreno je da se učvršćivanje i vezivanje skele za objekat vrši sa spoljne strane, što je moguće tanjim čeličnim ankerima, a zaptivanje mesta ankerisanja nakon uklanjanja skele vršiće se materijalima koji su inače predviđeni za sanaciju oštećenja na kamenim pločama, prema elaboratu", rečeno je za 021 u Zavodu za zaštitu spomenika kulture.
Detaljnije o ovoj priči, uz komentar nekadašnje direktorke Zavoda za zaštitu spomenika kulture i novosadske istoričarke umetnosti Donke Stančić, čitajte
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Mošorinac
ex chapman
ex chapman
nista, nista, sve ce to jogurt da pokrije...
gadite mi se iznad granice izdrzljivosti!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar