Spens sve veći teret Grada
Zdanje propada, gubici se gomilaju, rezultati novosadskih sportista su sve skromniji. Nedavno su košarkaši ispali iz prve lige i sledeće sezone takmičiće se u društvu timova iz palanki i varošica.
Podsetimo, košarka je oduvek tretirana kao sport pomoću kog će se u novosadskom sportskom zdanju organizovati vrhunski spektakli i privlačiti publika. Međutim, ovdašnji košarkaši su već duže vreme na svetlosnu milju daleko od Evrope, otprilike su na petoligaškom kontinentalnom nivou.
Troškovi ogromni, zdanje propada
Pitanje SPENS-a se s razlogom godinama poteže. Izgrađen u sasvim drugačijem vremenu, sa teško razumljivom logikom da pod svojim krovom udomi gotovo sve ovdašnje sportove, već odavno je veliki teret za budžet grada.
Uprkos dodatnim ulaganjima kontinuirano i sve brže propada. A održavanje aktivnosti godišnje košta između sedam i po i osam miliona evra.
Svojevremeno se procenjivalo da će se izdržavati izdavanjem komercijalnog prostora, čime se Novi Sad u startu lišio oko pet miliona evra po sezoni. Još dva miliona pristiže iz gradske kase putem plaćanja zakupa trenažnih termina za novosadske klubove, tek 0,35 miliona su samostalni prihodi objekta.
Kako su troškovi funkcionisanja oko osam miliona, nedostaje oko 0,7 miliona evra, što se tretira kao dug. Dodatni troškovi su i sve češća ulaganja u investiciono održavanje.
Bez argumenata
Kada je pre otprilike godinu i po dana lansirana ideja da se zdanje sruši i izgrade nove hale i bazeni, javnost je, dobrano podstaknuta opozicionim strankama, bila protiv. Bez ozbiljnijih argumenata, na huku.
Od tada je važeće mišljenje da bi objekat trebalo temeljito rekonstruisati i funkcionisanje učiniti mnogo jeftinijim, svesti čak na četvrtinu aktuelnih izdataka. Sa takve pozicije je i tokom predizborne kampanje Miloš Vučević predstavio maketu budućeg zdanja.
Bila bi to totalna rekonstrukcija, promenile bi se sve instalacije, oplate, svi zidovi. Formiranje leda i zagrevanje bazena bilo bi neuporedivo savremenije i cenovno prihvatljivije, još više bi se preoblikovali sistemi za ventilaciju, osvetljenje, zagrevanje.
Zapravo, ostali bi samo noseći stubovi, novim pregradama bi se dobio strukturno drugačiji objekat od sadašnjeg.
Ideja je da se umanji ogroman neupotrebljivi prostor.
Prostor za IT kompanije
Ipak, da bi funkcionisanje bilo optimalno, predviđa se da Gradska biblioteka i još neke javne institucije manji deo aktivnosti izmeste na SPENS. Kako rad ovih institucija finansira grad, ne mali broj pratilaca promocije je premeštanje protumačio kao zaobilazno sufinansiranje sportskog zdanja.
Mada se predstavljanje rekonstruisanog sportskog zdanja odvijalo u duhu predizborne kampanje, mogla su se čuti dva nova momenta, od kojih bi svaki mogao da utiče na sudbinu objekta. Veliki su izgledi da se u SPENS-u ubuduće nađe i Centar za veštačku inteligenciju.
Zapravo, ne mali broj IT kompanija muku muči sa iznalaženjem prostora za proširena zdanja. Rad ovih firmi je takvog karaktera da podrazumeva intezivnu saradnju sa većim brojem zaposlenih na Univerzitetu, ponekad i sa studentima, pa je prirodno da budu locirani u blizini centralne vojvođanske školske i naučne institutcije.
Glasovi sportista
Međutim, slobodnog prostora je jako malo. Stoga se na promociji moglo čuti da bi trebalo razmotriti i mogućnost da se SPENS sruši, a prostor u celosti prenameni za potrebe kompanija vrhunskih u it branši.
Bila bi to prilika i da se odustane od koncepta petnaestak sportskih borilišta pod jednim krovom, a nove hale izgrade na tri, četiri lokacije. Time bi se i obogatilo nekoliko kvartova, a nova zdanja bi doprinela da pomalo zapušteni reoni poprime moderniji i urbaniji izgled.
Prilično neočekivano, na promociji su se glasovi za rušenje SPENS-a i izgradnju odvojenih objekata za pojedine sportove mogli čuti i od sportista, trenera, sportskih funkcionera. Reč je o strelovito ubrzanom razvoju tehnologije sportskih treninga.
Trend je takav da se, radi što racionalnijeg vežbanja, u trenažnu halu ubacuju sve brojnije pomoćne sprave, recimo "roboti" za vraćanje lopte posle prolaska kroz koš ili nakon što završe u mreži rukometnog gola.
Specijalizovane sportske dvorane
Novost bitno podiže kvalitet treninga, ali je nevolja što sprave korisne za rukometne smetaju prilikom odbojkaških ili košarkaških treninga, i obrnuto. Stoga se u svetu već deceniju, dve dominantno grade dvorane prilagođene potrebama samo jednog sporta.
Novine u tehnologiji treninga su takve da ih gotovo nije moguće upotrebljavati u sportski višenamenskoj hali. U budućnosti će biti jako teško da se treninzi bilo koja dva sporta odvijaju u istoj dvorani. Pogotovo kada je vrhunski sport u pitanju.
Dakle, savremene trenažne tehnologije su takve da "specijalizuju" i sportske dvorane. Kako su Velika i Mala dvorana od starta do današnjeg dana višefunkcionalne, tek treba videti koliko će i na koji način biti upotrebljive u vremenu koje dolazi.
Trenažni trendovi idu u prilog onima koji zastupaju mišljenje da je bolje dosadašnje zdanje srušiti, a nove sportske objekte podići na nekoliko lokacija. U svakom slučaju, slično kao u slučaju četvrtog mosta na Dunavu, pre bilo kakvog početka i pitanje Sportskog centra "Vojvodina" bilo bi dobro još jednom sagledati i izanalizirati u svim dimenzijama.
Komentari 66
Goran
Prvo kažeš košarkaši su jad i sramota ali ubacivanje robota u trenažni proces je neophodno? I tome si posvetio najveći deo članka.
Hokejaši i nisu tako važni, jel' da? Oni privuku jedva pedesetak gledalaca.
Odbojkaši su .... (ajde ti dopuni)
Rukometaši...
Bazeni nam ne trebaju, a?
SPENS je to i ne ruši se tek tako. Jednostavno lep je i jedan od simbola grada. SPENS i stadion su bolna tačka građevinara u NS. Nikako da ih raskomadaju. E...
NS Niki
NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar