Kako zaštititi decu na internetu?
Najviše korisnika interneta ima među decom. Bez odgovarajuće kontrole i nadzora, najmlađe preko interneta vreba niz opasnosti i neprijatnosti, što od starijih ljudi sa lošim namerama, što među samom decom. Radoslava Konjević osnivač internet kampa, smatra da je neophodno da se deca o ovome edukuju kroz škole.
"Internet nije bauk, deca mogu da idu na internet, samo je vrlo važno da decu uputimo, kako i na koje stranice treba da posećuju zapravo. Cilj je da mi damo jedan akcenat deci, da slušaju svoje roditelje pre svega. Međutim, imamo problem kod roditelja, koji zapravo ne znaju dobro da rade na računaru, niti imaju vremena da se bave s decom, naravno jer rade po 12 sati. Dakle moj predlog je da se uvede u škole predmet, gde će profesori i nastavni kadar zapravo raditi sa decom na tom problemu", smatra Konjevićeva.
Najveću prepreku roditeljskoj kontroli predstavlja nepoznavanje tehnologije. Većina dece se mnogo bolje snalazi na računaru od svojih roditelja. Pitali smo Novosađane da li kontrolišu šta im deca rade na internetu:
"Kontrolišemo, da, nije baš sigurno, nisam suguran da su bezbedni, ali šta mogu da promenim, ne mogu ništa puno preduzeti."
"Slabo-mator sam."
"Mislim da je sad dovoljno izgradila sebe, da čak i ja kad nešto pogrešim na fejsbuku, ona kaže tata iza tog se kriju lažni ljudi, nemoj da se javljaš, tako da u principu dete edukuje mene u drugom razredu gimnazije"
U svetu, policija već godinama ima posebna odeljenja koja se bave samo visokotehnološkim kriminalom. Kod nas je ovo odeljenje novina i još pokušava da uspostavi saradnju sa kolegama iz inostranstva, kaže za Radio 021 Nenad Erdeljan, šef grupe za maloletničku delikvenciju novosadske policije.
"U samom sedištu ministarstva unutrašnjih poslova, mi imamo odeljenje za suzbijanje visokotehnološkog kriminala, koji su neposredni kontrolori ove oblasti, a mi kao njihovi saradnici na terenu, u policijskoj upravi Novi Sad koja pokriva bezbednosno južnobački okrug, zajedno, a neki put i samostalno radimo na problemu suzbijanja internet kriminala. Iskustvo je da je to teško dokazivo krivično delo, jer su provajderi van teritorije Srbije, pa ta prepiska sa Interpolom i drugim međunarodnim policijskim organizacijama dosta dugo traje", objašnjava Erdeljan.
Roditeljima preostaje samo da nauče da koriste internet, sednu za računare uporedo s decom i, kao što je najčešće slušaj sa roditeljstvom, da se nadaju da će sve biti u redu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar