ENIL zahteva od državnih organa Srbije da sprovedu temeljnu istragu i privedu pravdi počinioce policijske brutalnosti do koje je došlo 8. jula u Novom Sadu, kada je mladić sa teškoćama u razvoju brutalno napadnut i pretučen.
"Snimci incidenta prikazuju mladića koji vozi bicikl centralnom ulicom Novog Sada tokom večeri protesta. On sam nije učestvovao u protestima. Policajac mu je prišao i gurnuo ga sa bicikla, zatim je drugi policajac dotrčao ka njemu i naneo mu udarac kolenom u glavu dok je mladić ležao na zemlji, a nakon toga je bacio njegov bicikl", navodi se u saopštenju.
ENIL se pridružuje apelu nevladinih organizacija upućenom srpskim vlastima, tražeći istragu incidenta i privođenje pravdi počinilaca, kao i obezbeđenje kompenzacije mladiću za pretrpljenu fizičku i psihičku štetu.
"Tražimo da se mladiću i njegovoj porodici obezbede potrebne usluge podrške radi saniranja posledica izazvanih napadom. Porodica je podnela prijavu protiv policije, a Udruženje 'Autizam – pravo na život' je tražilo od nadležnih organa da sprovedu istragu i kazne počinioce", piše u saopštenju ENIL-a.
Istovremeno, ukazuju i na štetne komentare koji prebacuju odgovornost za incident na porodicu mladića insinuirajući da je mladić trebalo da bude 'pod kontrolom i nadzorom' roditelja.
"Osobe sa invaliditetom imaju pravo na samostalan život i da budu uključeni/e u zajednicu, kao i pravo na podršku koja im je potrebna za samostalan život. Osobe sa invaliditetom, uključujući autistične osobe nisu bolesne i ne bi trebalo da budu ograničavane niti stavljane pod 'kontrolu i nadzor' zbog svog stanja, već bi im trebalo pružiti podršku i asistenciju kako bi učestvovale u društvu. To podrazumeva i pravo na protest i učešće u bilo kom drugom obliku javnog života", ističu.
ENIL zahteva od Vlade Srbije da spreči "sistematsko policijsko nasilje i brutalnost protiv mirnih demonstranata".
"Osuđujemo svaku upotrebu sile uključujući udarce pendrekom u glavu, upotrebu suzavca i prebijanje ljudi koji leže na zemlji. Između ostalog, takvo postupanje može izazvati oštećenja mozga i drugih organa, uzrokovati doživotne posledice i u najgorem slučaju – dovesti do smrti. Podsećamo srpske vlasti da je pravo na javno okupljanje i miran protest ljudsko pravo garantovano međunarodnim pravom i da je uloga policije da osigura svima pravo na protest, uključujući i osobama sa invaliditetom, umesto da napada evidentno nenasilne demonstrante, pa i ljude koji ne učestvuju u protestu", zaključuju.
Stefanović izrazio žaljenje
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izrazio je žaljenje zbog događaja u Novom Sadu, ali je dodao da je "Sektor unutrašnje kontrole identifikovao i procesuirao policijskog službenika" i da je dalji tok slučaja u nadležnosti drugih državnih organa.
Stefanović se, inače, danas prvi put oglasio u vezi sa ovim događajem, 16 dana nakon što je protest održan. On je to rekao na sastanku sa predstavnicima Saveza udruženja Srbije za pomoć osobama sa autizmom. Ministar se nije sastajao sa roditeljima pretučenog mladića niti sa udruženjima i organizacijama koje su javno osudile ovaj događaj.
Stefanović se sa predsednicom Upravnog odbora i članom stručnog tima Saveza udruženja Vesnom Petrović, kao i Natašom Selić Stanković, koja je takođe članica stručnog tima i direktorka Osnovne škole "Anton Skala" koju pohađaju deca s autizmom, dogovorio da "MUP i Savez udruženja u narednom periodu intenzivnije sarađuju".
Dogovorene su zajedničke kampanje i edukacija policajaca i izrada posebnog uputstva za postupanje u slučajevima gde su oštećene osobe sa autizmom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
Stanoje
Mile
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar