Kako piše Vojvođanski istraživačko-analitički centar (
VOICE),
Vuk Radojević je inače docent na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, dok je
Vera Mirović, supruga Igora Mirovića vanredna profesorka na Ekonomskom fakultetu u Subotici.
Mijodrag Milošević, rođak sekretara Zorana Miloševića, vanredni je profesor na Fakultetu tehničkih nauka.
Milošević je potvrdio da je među odobrenim projektima i onaj koji je podneo njegov "dalji rođak" sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.
Od 179 pristiglih projekata na konkursu koji je raspisan 15. maja i s budžetom od 29 miliona dinara, pokrajinski sekretar Milošević je, kako je potvrdio za VOICE, odobrio 45 projekata (po oko 600 hiljada dinara za svaki projekat) poslušavši pri donošenju odluka isključivo mišljenja Stručnih saveta.
Kako je objasnio Milošević, Stručni savet je predložio finansiranje svih odobrenih projekata, a između ostalog i onih koji su dobili Radojević i Mirović, dodajući da su oba ocenjena izuzetno visokim ocenama.
"Ne postoji zabrana pojedinim profesorima i istraživačima da konkurišu na javne konkurse, u odnosu na bračni status ili javno angažovanje, te bi se svako ponašanje usmereno na diskreditaciju nečijeg naučnoistraživačkog rada po principu koji Vi (VOICE) navodite, moglo smatrati diskriminacijom", naglasio je Milošević.
VOICE piše da u ovom, kao i brojnim ranijim sličnim slučajevima kada su se među onima kojima su na konkursu dodeljeni javni novci našla "zvučna" imena, partijski kamaradi, srodnici ili supružnici, sumnja u nepristranost i sukob interesa teško da može da bude odagnana pukim uveravanjem – "sve je bilo čisto, majke mi".
Predsednik Etičkog odbora Univerziteta u Novom Sadu i profesor na Pravnom fakultetu, Slobodan Orlović napominje da o eventualnom sukobu interesa u ovakvim slučajevima "mora da razmišlja onaj ko raspisuje konkurs i formira komisiju koja ocenjuje naučne projekte".
"Najvažnije je da onaj ko donosi konačnu odluku o prihvatanju projekata treba da ima u vidu i postojanje eventualnog sukoba interesa. To nije na učesnicima konkursa jer oni imaju pravo da učestvuju samim ispunjenjem konkursnih uslova, poput drugih kolega", kaže Orlović.
Pokrajinski sekretar, međutim, nije našao za shodno da o eventualnom sukobu interesa konsultuje Agenciju za borbu protiv korupcije.
Agencija: Funkcioner ne sme javni interes da podredi privatnom
Među onima koji su dobili novac na konkursu sekretarijata nalazi se i vanredni profesor Fakulteta tehničkih nauka dr Mijodrag Milošević, rođak pokrajinskog sekretara Zorana Milošević. Za novac je konkurisala, između ostalog, i supruga sekretara zaduženog za sport i omladinu Vladimira Bateza, ali projekat nije odobren.
Milošević je potvrdio rodbinsku vezu sa Mijodragom Miloševićem, poručujući da mu je on "dalji rođak s očeve strane", ali da nema bliža saznanja o srodstvu.
Međutim, ispostavlja se da je bilo pametnije da je Milošević kontaktirao Agenciju za borbu protiv korupcije, umesto da se oslanjao isključivo na mišljenje Stručnog saveta.
"Situacija u kojoj na javnom konkursu koji raspisuje državni organ učestvuju ili dobiju sredstva lica koja su povezana lica u smislu čl. 2 Zakona o Agenciji sa funkcionerom koji javnu funkciju vrši u državnom organu i u kojoj odluku donosi komisija koju formira taj funkcioner predstavlja sukob interesa, jer postoji privatni interes koji utiče, može da utiče, a u svakom slučaju izgleda kao da utiče na postupanje funkcionera na način da javni interes podredi privatnom i javnu funkciju iskoristi za sticanje koristi za povezana lica, čime se istovremeno ugrožava poverenje građana u savesno i odgovorno vršenje javne funkcije, što je suprotno Zakonu o Agenciji", navodi se u Mišljenju Agencije za borbu protiv korupcije.
"Povezano lice" je, prema članu 2 Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, "supružnik ili vanbračni partner funkcionera, krvni srodnik funkcionera u pravoj liniji, odnosno u pobočnoj liniji zaključno sa drugim stepenom srodstva, usvojitelj ili usvojenik funkcionera, kao i svako drugo pravno ili fizičko lice koje se prema drugim osnovama i okolnostima može opravdano smatrati interesno povezanim sa funkcionerom".
Agencija, dakle, kolegu iz Pokrajinske vlade i suprugu predsednika Pokrajinske vlade smatra "povezanim licima" koji su interesno povezanim s onim ko donosi konačnu odluku o finansiranju projekata, ukazuje VOICE.
Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija takođe smatra da su postojali razlozi da pokrajinski sekretar zatraži savet i mišljenje od Agencije za borbu protiv korupcije, upravo kako bi izbegao potonje sumnje.
"Naime, u opisanom slučaju bi se moglo tvrditi da njegove kolege iz Pokrajinske vlade imaju koristi od projekata, pa je i zbog sebe i zbog njih trebalo da zatraži potvrdu da on može da odlučuje u vezi sa tim, pa makar njegova odluka predstavljala i samo formalnu potvrdu onoga što je predložila stručna komisija", poručuje Nenadić.
Konkurs za finansiranje kratkoročnih projekata bio je inače sporan i prošle godine,
o čemu je pisao 021.rs. Tada je dr Veljko Jovanović sa Filozofskog fakulteta javno postavio pitanje povezanosti članova stručnih saveta, koji odlučuju o projektima, sa rukovodiocima projekata kojima su ti saveti odobrili finansiranje. Više o tome čitajte na
OVOM LINKU.
Tekst VOICE-a "Na pokrajinskom konkursu novac dobili član Vlade APV i supruga Igora Mirovića: Kolega, jeste li za projekat?" u celosti možete da pročitate na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 48
Vlada
Na kakvim tačno tenderima u Izvršnom veću učestvuju izbacivači sa podužim dosijeima?
Neven Stefancic
Koska pfc
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar