Protest zbog otpuštanja 200 radnika Radio-televizije Vojvodine održan je ispred Studija M, a na njemu su sindikati izneli svoje zahteve.
Foto: 021.rs
Sindikat "Nezavisnost" zahteva da se svi radnici koji su bili zaposleni preko agencija, a koji su ostali bez posla prime u radni odnos u Radio-televiziji Vojvodine, kao i da se prestane sa praksom zapošljavanja preko agencija koja, kako kažu u sindikatu, pokrajinski javni servis košta više nego regularno zapošljavanje zbog visokih procenata koje agencije uzimaju.
Traži se i da "rukovodstvo obezbedi uštedu na drugim pozicijama" i da zakaže sednicu upravnih odbora Radio-televizije Vojvodine i Radio-televizije Srbije i da se podigne cena televizijske pretplate, kako bi se obezbedilo nezavisno finansiranje dva javna servisa.
Ukoliko rukovodstvo ne ispuni ove zahteve u što kraćem roku, sindikat traži ostavke čelnika RTV-a.
O ovim zahtevima biće obaveštene i međunarodne organizacije, novinska udruženja, međunarodna organizacija rada, OEPS i misija Evropske unije u Srbiji.
Poverenik sindikata Darko Šper kaže za 021 da su na RTV-u tokom vikenda iz kadrovske službe počeli da pozivaju ljude koji će dobiti posao, onih pedeset za koje se našlo radno mesto.
"S druge strane, tek danas su iz agencije krenuli da pozivaju ljude da im govore da će ostati bez posla i da sutra ne moraju da dolaze na televiziju. Naš apel je da ljudi dolaze na posao, da ne bi poslodavac njima posle tri dana nedolaska uručio otkaze. Moraju svi da se paze i da ne nasedaju na jeftine trikove. Svi dok ne dobiju rešenje treba da dolaze na posao i da se evidentiraju", priča Šper.
Na protestu zbog otpuštanja 200 radnika na kom je bilo nekoliko desetina ljudi, od kojih su neki zaposleni u RTV-u, a neki predstavnici granskih sindikata, pročitano je i pismo podrške sindikata zaposlenih u nedeljniku Mađar So.
Nadležnima je poručeno i da "srede stvari u RTV-u, da im sindikati ne bi sređivali stvari u državi", te da će se na sledećem protestu okupiti duplo više ljudi, a na sledećem još toliko.
Podsetimo, sa pokrajinskog javnog servisa već je otpušteno desetine radnika koji su bili zaposleni preko agencije, a još 200 njih rešenje o otkazu trebalo bi da dobije danas. Menadžment RTV-a je, preko drugih medija, a ne lično u razgovorima sa zaposlenima, uveravao da bi status nezaposlenih mogao biti privremen, odnosno da bi mogao da potraje najkasnije do kraja godine.
RTV je, inače, u dugovima i tražio je pomoć države. Opširnije o tome OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
u Vojvodini se TV pretplata naplaćuje na nešto više od 800.000 brojila mesečno. To znači da mesečno prihoduju pretplatu od oko 1,600.000 miliona evra. Ni to im nije dosta. Ko potroši ovaj novac mesečno za nikakav program. Da je prvde, trebali bi da dobiju samo za troškove struje i telefona a sve ostalo da zarade na tržištu sa svojim kvalitetom.
Крајње је бреме да се направи једна рационална организација јавног сервиса.Ови ладолежи што се буне и штите оне отпуштене,треба да се стиде,јер је заиста много незналица запослено на РТВ.На прсте једне руке се могу набројати прави ,школовани новинари,који се баве истраживачким новинарством.Ови данас су преписивачи и ладолежи,а то неће да се плаћа.
Paraziti! Treba ukinuti pretplatu a ne povecavati. Nemam nista protiv pretplate ako ce da izvestavaju u korist gradjana koji ih placaju (svakodnevni problemi sa kojima se obican covek susrece i pomoc u resavanju tih problema). A ovako, treba ih sve otpustiti i dati onu novu zgradu u druge svrhe.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Odavanje pošte stradalima u padu nadstrešnice organizovano je danas na Železničkoj stanici, tačno pet meseci od ove tragedije u kojoj je život izgubilo 16 ljudi, a jedna osoba je teško povređena.
Godišnjica pogibije Novosađanina Olega Nasova u rušenju Varadinskog mosta u NATO bombardovanju 1. aprila 1999. godine obeležena je polaganjem venaca na spomen-ploču.
Novosadski studenti saopštili su da je program Studentskog kulturnog centra obustavljen do daljeg, nakon što su se jutros okupili kako bi dočekali direktora.
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine će danas, 1. aprila svima koji daju krv kontrolisati analize iz krvi KKS, CRP, ŠUK, ALT, AST, GGT, ureu, kreatinin, mokraćnu kiselinu, gvožđe i lipidni status.
Na parkiralištu sa kontrolom ulaska i izlaska u Ulici Augusta Cesarca 9, pored plaćanja gotovinom, omogućeno je plaćanje parkinga svim platnim karticama.
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu pozivaju u šetnju sećanja na žrtve pada nadstrešnice Železničke stanice, koja će početi sutra, 1. aprila.
Mirna akademska protestna šetnja na koju je pozvao Slobodan univerzitet, završena je na Trgu slobode uz poruku da je akademska zajednica ustala protiv nasilja i zastrašivanja.
Studenti u blokadi Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, najoštrije su osudili anketu o nastavku nastave i poručili da žele da nastave studije nakon ispunjenja njihovih legitimnih zahteva.
Ujedinjena novosadska opozicija pozvala je građane da zajedno, u utorak, 1. aprila u 11.30 časova, budu na Železničkoj stanici - "najbolnijem mestu zločina u celoj Srbiji".
Inicijativa "Zahtevi inženjera", pozvala je u peticiji Više sudove u Novom Sadu i Beogradu da omoguće pritvorenim inženjerima, osumnjičenim u slučaju "Nadstrešnica", da se brane sa slobode.
Komentari 40
Aradinski Petrov
Сремац
Nikola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar