FOTO: Voda natapa asfalt i zemljište u Ribnjaku, do daljeg bez legalne vodovodne mreže
Ljudi koji žive oko Donjeg puta u Ribnjaku imaju stalni problem sa slabim pritiskom i povremenim nestašicama vode, a nekada i danima gledaju kako voda umesto iz njihovih slavina, izbija iz zemlje i sliva se ulicama.
Jedan od stanovnika ovog dela Petrovaradina koji se obratio 021.rs, priča da svakih nekoliko nedelja ili meseci imaju neki kvar.
"Nama voda ide ispod kuće i razliva se po dvorištima. Prođe i po više dana dok se ne sanira havarija. Problem nije u klizištu nego u mreži staroj bar 45 godina. Sve što tražimo je da se u dužini od 350 metara ugradi novi glavni vod jer samo na tom potezu puca cev. Ovde nema divlje gradnje, ovde su uglavnom starosedelačke kuće koje su legalizovane pre nekoliko decenija... da ne bude da neko kaže da je ovo sve nelegalno jer je u pitanju Ribnjak", priča Vladimir O.
Meštani su 021.rs ustupili i niz fotografija napravljenih u poslednje vreme, a koje prikazuju kako voda stalno curi iz zemlje ili asfalta.
Podaci "Vodovoda i kanalizacije" pokazuju da je Donji put u Ribnjaku među deset lokacija u Novom Sadu koje u poslednjoj deceniji najčešće imaju havarije, a u periodu od 1. januara 2015. do 31. decembra 2019. godine bila su čak 43 kvara (više možete pročitati OVDE). Ipak, za sada nikakvih planova da se mreža sanira.
U Gradskoj kući za 021.rs ni posle nedelju dana nisu odgovorili na pitanja o tome da li je u planu zamena vodovodnih cevi na Donjem putu u Ribnjaku.
S druge strane, u "Vodovodu i kanalizaciji" nisu naveli da li planiraju rekonstrukciju ili izgradnju nove vodovodne mreže, ali su dodali da se radi o nelegalnoj mreži za koju nisu nadležni. Uprkos tome, kažu da ipak izlaze na teren kada se dogodi neka havarija.
"Potrošači koji su priključeni na nelegalnu vodovodnu mrežu su imali problema sa slabijim pritiskom vode ili pak sa pucanjem cevi, odnosno havarijama, upravo zbog cevi koje su uglavnom neodgovorajućih profila. U konkretnom slučaju radi se o mreži nedovoljnog prečnika. Dakle, u pitanju je nelegalna mreža, koja nije u našoj nadležnosti. Bez obzira na pomenutu situaciju, ekipe JKP 'Vodovod i kanalizacija' izlaze na teren i saniraju havarije, ali u odnosu na prioritete", kažu u ViK.
U ovom preduzeću dodaju da je pitanje nelegalnih priključaka problem koji traje još od devedesetih godina, a najviše ih ima u naseljima gde je ranije bilo mnogo slučajeva divlje gradnje i gde su izgrađene i čitave nelegalne vodovodne mreže.
"Većina nelegalnih korisnika je evidentirana i sa njima je sklopljen ugovor o privremenom korišćenju te se na osnovu njega naplaćuje utrošena voda. Prema trenutnim podacima, evidentiranih nelegalnih priključaka ima oko 9.000 i to pretežno u Veterniku, Adicama, Sajlovu, Klisi, Tatarskom brdu, Petrovaradinu (Livade, Alibegovac, Karagača, Ribnjak), Sremskoj Kamenici (Popovica) i u Rumenki u novoizgrađenom delu naselja. U 'Vodovodu i kanalizaciji' svakodnevno se radi na evidentiranju nelegalnih potrošača, a sklapanje ugovora o privremenom korišćenju jeste samo prelazno rešenje dok se ne steknu svi potrebni tehnički uslovi za legalno priključenje tih korisnika. Kada su u pitanju divlji priključci na legalnu mrežu, tu tolerancije nema i oni se odmah isključuju, a inspekcija protiv odgovornih podnosi prijavu. Predlozi za izgradnju legalne mreže ne izostaju, za bilo koje od navedenih naselja, nepohodno je doneti odluku i obezbediti sredstva", stoji u odgovoru ovog javno-komunalnog preduzeća na pitanja 021.rs da li će biti obnove postojeće ili izgradnje nove vodovodne mreže u Ribnjaku.
Dodajmo da se iz planova za izdvajanje iz budžeta i uređenja građevinskog zemljišta ne vidi da gradske službe predviđaju da se gradi legalna vodovodna mreža u Ribnjaku.
Komentari 17
Staroribnjacan
Musa kesedzija
Djordje
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar