Naime, iako je presuda doneta 29. jula i njome je
presuđeno da farma mora da prestane sa štetnim delovanjem u roku od mesec dana, građani sumnjaju da farma još uvek nije ni dobila presudu jer vlasnik farme odbija da je primi i suoči se sa pravdom.
Nesnosan smrad i zaštita krupnog kapitala
Kako je 021 pisao u julu, farma u vlasništvu Mitrosa nalazi se u Starom Đurđevu, mesnoj zajednici opštine Temerin i bavi se tovom svinja. Imaju dozvolu za 10.000 svinja u turnusu, mada su čelnici farme u medijima izneli brojku od 12.000 svinja.
Već nekoliko godina građani ukazuju da farma proizvodi neverovatan smrad koji se širi i ne dozvoljava građanima da dišu, a vodna inspekcija je prošle godine ustanovila da otpadne vode sa farme putem cevi dospevaju u lagune na zemljištu koje nije u vlasništvu niti zakupca, niti vlasnika farme, te da ne postoji vodna dozvola.
Vodni inspektor je utvrdio i da je nadzemna cev koja ide preko kanala postavljena nepropisno i "pošto eventualno pucanje cevi može uzrokovati havarijsko zagađenje vode u kanalu, naloženo je njeno uklanjanje".
S obzirom na to da pomenuta cev nije uklonjena kad je inspektor to naložio, inspekcija ponovo u martu ove godine izlazi na teren i podnosi prijavu za privredni prestup, naglašavajući da bi pucanjem cevi moglo da dođe do zagađenja vode kanala i ugrožavanja životne sredine, biljnog i životinjskog sveta i ugrožavanje Jegričke, koja je inače zaštićeno područje u koju se kanal uliva.
Građani su na sudu dokazali da je farma veliki zagađivač životne sredine i da ima izuzetno negativan uticaj na život u ovom delu Temerina, a zauzvrat nisu tražili nikakav novac - samo da se farma izmesti i da prestane da zagađuje. Međutim, do današnjeg dana se to nije dogodilo, a građani se i dalje bore da oslobode svoju opštinu od zagađenja i zaštićenih igrača.
Predstavnik grupe građana Milenko Karlica kaže za 021 da sumnja da farma "Temerin Agrar" ne želi da primi presudu koja je, inače, građanima zvanično i na 27 strana uručena 13. avgusta.
On dodaje da je, uprkos dosadašnjem ignorisanju problema i zaštiti farme koje su sprovodili čelnici Temerina, stvar konačno ići nabolje, ali to se ne dešava i farma i dalje, iako je sud rekao svoje, privređuje.
"Očekivali smo od nove/stare vlasti u opštini da će se nešto dogoditi i da će zaista izmestiti farmu iz Starog Đurđeva, kao što su tokom svoje predizborne kampanje i obećali, ali to se nije desilo. Ranije smo samostalno uzorkovali vode i nosili na analize, a sada smo uzorkovali i vazduh i očekujemo rezultate stručne analize Instituta za javno zdravlje Vojvodine, na osnovu koje će pripremiti nove krivične prijave. Jednostavno, vazduh je užasan i to ćemo dokazati", navodi ovaj građanin za 021.
On dodaje da su građani pod utiskom da opština nastavlja da štiti farmu.
"Vlast ne sme ovaj problem da rešava jer je to pod zaštitom krupnog kapitala. Zagađivač je nedavno prijavio prihod za ekološku taksu u iznosu od 200.000 dinara, što je smešno kad pogledate koliko su prihodovali i šta rade u opštini. To je ogromna drskost. Ali naša bitka neće stati jer imamo na stotine dokumenata koji potvrđuju da se ovde radi o zaštiti zagađivača koji otvoreno truje ljude - a ako ja kao osoba kažem da neko truje ljude, zašto me ne uhapse onda, gde je tužilaštvo da kaže da obmanjujem javnost?", pita se Milenko Karlica i dodaje da građani samo traže dostojanstvene uslove za život.
Detaljnije o prvostepenoj presudi, nalazima inspekcije u vezi sa radom farme, primedbama građana i obećanjima lokalne vlasti da će zagađivač biti iseljen čitajte u našem članku
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 16
sasa
Temerin
Milenko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar